R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor!

  YouTube spam yorumlar ile alakalı yeni bir karar aldı. Atılan adım ile beraber YouTube yorumları, daha güzel görünmeye başlayacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  15.12.2022 16:30 3138 2 dk okuma süresi
  YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor!
  Son Düzenleme:

  YouTube, 2005 yılının Şubat ayında kuruldu ve Nisan ayında halka açıldı. Kurulduğu dönemden bu yana pek çok gelişme yaşadı. Zaman zaman eleştirilerin odağı haline gelen platform, bu sefer yorumlarla gündemde. Bazı yorumlar, nefret söylemi veya reklam amaçlı olabiliyor. Bu gibi durumlar sebebiyle içerik oluşturucuları, YouTube’a tepki gösteriyor. Yaşanan bu olayların ardından firma, aldığı yeni kararları paylaştı.

  YouTube spam yorumlar için yeni algoritma geliştiriyor

  Video izleme platformu YouTube, spam yorumlar için yeni kararlar aldı. Spam yorumlar, hakaret içerikli veya reklam amaçlı olabiliyor. Bunun yanı sıra gereksiz yorumlara da yer verilebiliyor. Bu gibi durumlar için 2023 yılından itibaren yeni adımlar atılacak. YouTube, şimdiden bununla ilgili çalışmaların başladığını dile getirdi.

  Yapılan yeniliklerden birisi yorum yapmanın geçici olarak engellenmesi. Bir YouTube kullanıcısı, eğer spam yorum yaparsa bildirim alacak. Bu bildirimde yaptığı zararlı yorumlara karşı uyarılacak. Eğer uyarıya rağmen spam yorumlara devam ederse bu sefer kendisine ceza verilecek. Uygulanacak olan ceza ise 24 saat boyunca yorum yapamama. Firma, bu şekilde kötü niyetli yorumların azalacağını düşünüyor.

  Uygulanacak bu adımın ne kadar işe yarayacağı henüz bilinmiyor. YouTube ekibi, bu çalışmanın başarılı olmasını temenni ediyor. Bunun yanı sıra şu ana kadar yapılan testler başarılı sonuç verdi. Bazı kullanıcılarda uygulanan bu yasak, zararlı yorumları önemli ölçüde azalttı.

  Yeni geliştirilen özelliğin şimdilik İngilizce dilinde geçerli olduğu bilgisi paylaşıldı. Yeniliğin diğer diller için ne zaman geleceği hakkında henüz net bilgi sağlanmadı.

  YouTube yapay zekaya daha fazla ağırlık verecek

  Yapay zeka, YouTube’un kullanmış olduğu bir sistem. Buna rağmen bazen bazı yorumlar algoritmadan kaçmayı başarıyor. Bu gibi durumlar için firma, yapay zekanın daha çok gelişeceğini duyurdu. Yani atılan yorumlarda yapay zeka destekli analiz yapılacak. Buna göre yorumun zararlı olup olmadığı tespit edilecek.

  YouTube spam yorumlar, yalnızca video değil canlı yayınlar için de büyük sorun. Canlı yayın açan yayıncılar için de bir özellik üzerinde duruluyor. Geliştirilmesi planlanan yapay zeka, canlı yayındaki yorumları inceleyerek analiz yapacak. Yapılan analize göre yorumun kötü amaçlı olup olmadığı tespit edilecek. Eğer yorum kötü amaçlı ise kaldırılacak. Özetle videoların yanı sıra canlı yayınlar için de böyle bir özellik planlanmakta.

  YouTube, bir diğer açıklamasında 2022 yılının ilk 6 ayında engellenen yorumları yayınladı. Buna göre firma, ilk yarıda 1.1 milyar spam yorumu kaldırmış oldu.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Create Türkiye Sahnelerinde: Yenilikçi Video Oluşturma Deneyimi Başlıyor!

  YouTube Create artık Türkiye'de! İçerik üreticileri, ücretsiz araçlarla yaratıcılıklarını serbest bırakarak etkileyici videolar oluşturabilecekler.

  Yeni Yapay Zeka Google Genie Tanıtıldı: Oyun Yapabiliyor!

  Google DeepMind, görüntüleri anında 2D platform oyunlarına çevirebilen Genie isimli yapay zeka teknolojisini duyurdu.

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et