R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!

  Apple uzun süre kullanıcılarının ciddi sorun yaşamasına neden olan “hatalı klavyeleri” nedeniyle ceza aldı. Şirket aldığı ceza nedeniyle o kullanıcılarına ödeme yapacak. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  20.07.2022 16:24 1676 2 dk okuma süresi
  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!
  Son Düzenleme:

  Kullanıcılar bir dönem Apple tarafından geliştirilen “kelebek mekanizmalı klavye” nedeniyle çok fazla sorun yaşamıştı. Kullanıcıların mağduriyetine yol açan klavyedeki hata nedeniyle Apple’a ceza kesildi. Kesilen cezaya göre Apple, MacBook müşterisi olup, söz konusu klavye teknolojisindeki hata nedeniyle değişim yapmış olan kullanıcılarına ödeme yapacak. 

  Şirkete kesilen ceza kapsamında kullanıcılara yapılacak toplam ödeme tutarının 50 Milyon Dolar’ı aştığı belirtiliyor. 

  Kullanıcılar Değişim Sayısına Göre Ödeme Alacak

  Apple Kelebek Mekanizmalı Klavye

  Apple’nin hatalı olan MacBook klavyesi nedeniyle değişim yapmak zorunda kalan kullanıcıların alacakları ödeme tutarının ne kadar olacağı da açıklandı. Buna göre Apple 2015 ile 2019 yılları arasında satışı gerçekleştirilen “MacBook”, “MacBook Air” ve “MacBook Pro” modellerini satın alan ve klavye hatası nedeniyle değişim yapmış olan kullanıcılarına değişim sayısına göre ödeme yapacak.

  Ödemeler klavyesini bir kez değiştirmiş olan kullanıcılar için 125 Dolar olarak gerçekleştirilecek. Klavye değişim sayısı birden fazla olan kullanıcılara ise 300 Dolar ile 395 Dolar aralığında ödeme gerçekleştirilecek. Söz konusu klavye değişimlerinin muhakkak “Apple Store” aracılığıyla veya AppleYetkili Onarım Merkezi” aracılığıyla gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

  Söz konusu MacBook modelleri global pazarda satılmış olsa da görülen mahkeme kararı sadece ABD’in 7 eyaletini kapsıyor. 

  Apple tarafından geliştirilen “kelebek mekanizmalı klavye” teknolojisi, ince tasarıma sahip dizüstü bilgisayarların geliştirilebilmesi amacıyla üretilmişti. MacBook modellerinde kullanılan bu klavyeler, kullanıcılara çok fazla problem yaşatmıştı. Uzun süreler eleştirilen odağında kalan Apple tarafından söz konusu sorunun kendilerinden kaynaklı olduğu ancak 2019 yılında onaylanmıştı. Apple hatasını kabul ettikten sonra söz konusu klavyenin bulunduğu cihazları alan kullanıcılarından özür dilemişti. Hatta söz konusu kullanıcıların klavyelerinin değişimini ücretsiz olarak gerçekleştirebilmelerine destek vermişti. 

  Apple’nın aldığı ceza hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın Türkiye fiyatı açıklandı! 512 GB modeli 89,999 TL, 1 TB modeli 98,999 TL.

  NBA 2K25 Resmi Olarak Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

  NBA 2K25, 6 Eylül 2024'te çıkıyor. PS5, Xbox Series X/S ve PC'de yeni nesil özellikler sunacak. Fiyatı 2.900 TL, Steam'de 69.99 dolar.

  Daha Fazla Trafik için SEO’da Etkili Bağlantı Kurma Stratejileri

  Etkili bağlantı kurma stratejileri, bir web sitesinin arama motorunda ön sıralarda görünmesine doğrudan katkıda bulunur. Bu nedenle oluşturulan bu tür stratejiler, SEO çalışmalarının önemli bileşenleri arasında yer alır.

  Microsoft, OpenAI Yönetim Kurulundan Çekildi!

  Microsoft, OpenAI yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan çekildi. Bu karar, şirketin yapay zeka yönetimindeki iyileşmeleri takiben alındı.

  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et