R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!

  Apple uzun süre kullanıcılarının ciddi sorun yaşamasına neden olan “hatalı klavyeleri” nedeniyle ceza aldı. Şirket aldığı ceza nedeniyle o kullanıcılarına ödeme yapacak. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  20.07.2022 16:24 1644 2 dk okuma süresi
  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!
  Son Düzenleme:

  Kullanıcılar bir dönem Apple tarafından geliştirilen “kelebek mekanizmalı klavye” nedeniyle çok fazla sorun yaşamıştı. Kullanıcıların mağduriyetine yol açan klavyedeki hata nedeniyle Apple’a ceza kesildi. Kesilen cezaya göre Apple, MacBook müşterisi olup, söz konusu klavye teknolojisindeki hata nedeniyle değişim yapmış olan kullanıcılarına ödeme yapacak. 

  Şirkete kesilen ceza kapsamında kullanıcılara yapılacak toplam ödeme tutarının 50 Milyon Dolar’ı aştığı belirtiliyor. 

  Kullanıcılar Değişim Sayısına Göre Ödeme Alacak

  Apple Kelebek Mekanizmalı Klavye

  Apple’nin hatalı olan MacBook klavyesi nedeniyle değişim yapmak zorunda kalan kullanıcıların alacakları ödeme tutarının ne kadar olacağı da açıklandı. Buna göre Apple 2015 ile 2019 yılları arasında satışı gerçekleştirilen “MacBook”, “MacBook Air” ve “MacBook Pro” modellerini satın alan ve klavye hatası nedeniyle değişim yapmış olan kullanıcılarına değişim sayısına göre ödeme yapacak.

  Ödemeler klavyesini bir kez değiştirmiş olan kullanıcılar için 125 Dolar olarak gerçekleştirilecek. Klavye değişim sayısı birden fazla olan kullanıcılara ise 300 Dolar ile 395 Dolar aralığında ödeme gerçekleştirilecek. Söz konusu klavye değişimlerinin muhakkak “Apple Store” aracılığıyla veya AppleYetkili Onarım Merkezi” aracılığıyla gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

  Söz konusu MacBook modelleri global pazarda satılmış olsa da görülen mahkeme kararı sadece ABD’in 7 eyaletini kapsıyor. 

  Apple tarafından geliştirilen “kelebek mekanizmalı klavye” teknolojisi, ince tasarıma sahip dizüstü bilgisayarların geliştirilebilmesi amacıyla üretilmişti. MacBook modellerinde kullanılan bu klavyeler, kullanıcılara çok fazla problem yaşatmıştı. Uzun süreler eleştirilen odağında kalan Apple tarafından söz konusu sorunun kendilerinden kaynaklı olduğu ancak 2019 yılında onaylanmıştı. Apple hatasını kabul ettikten sonra söz konusu klavyenin bulunduğu cihazları alan kullanıcılarından özür dilemişti. Hatta söz konusu kullanıcıların klavyelerinin değişimini ücretsiz olarak gerçekleştirebilmelerine destek vermişti. 

  Apple’nın aldığı ceza hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Oyun Dünyasında Yeni Fenomen Palworld: İlk Ayında 25 Milyon Oyuncuyu Geçti!

  Palworld, ilk ayında 25 milyon oyuncuya ulaşarak oyun dünyasında fırtına gibi esiyor. Steam ve Xbox'ta rekorlar kıran bu fenomeni keşfedebilirsiniz.

  PlayStation Portal Türkiye’de: Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony Türkiye garantisi altında ve Bilkom güvencesiyle piyasaya sürülecek olan PS Portal'ın Türkiye'deki satış fiyatı ve lansman tarihi duyuruldu.

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Resmi Kamera Özellikleri Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Xiaomi 14 Ultra, yenilikçi kamera sensörleri ve üstün performansıyla teknolojiseverleri heyecanlandırıyor. Cihaz, 25 Şubat'ta resmen tanıtılacak!

  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et