R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

    Apple Watch’a Düşük Güç Modu Geliyor! Daha Uzun Pil Ömrü

    Apple’nin “Far Out” etkinliği iPhone 14 serisine sonunda kavuşturdu. Ancak etkinlik, geri planda çok fazla önemli yeniliği de getirdi. iPhone, AirPods ve Apple Watch için işlevsel yenilikler geldi. Bu yeniliklerden birisi de “Düşük Güç Modu” oldu. Apple Watch’a gelen bu özellik, pil ömrünün daha uzun olmasını sağlayacak. İşte Apple Watch’un yeni düşük güç modu ve özellikleri!

    Yağız Özgün Kocabaş
    Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
    08.09.2022 12:47 1707 3 dk okuma süresi
    Apple Watch’a Düşük Güç Modu Geliyor! Daha Uzun Pil Ömrü
    Son Düzenleme:

    Yepyeni Apple ürünlerinin tanıtıldığı “Far Out” etkinliği, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Apple Park’ta gerçekleştirildi. Web üzerinden canlı olarak izlenebilen Far Out etkinliğinde iPhone 14 serisi tanıtıldı. Merakla beklenen iPhone 14 modelleri belli olurken, Apple’dan akıllı saati içinde önemli sürprizler geldi.

    Etkinlik 3 farklı “Apple Watch” modeli tanıtıldı. Modeller “Apple Watch Series 8”, “Apple Watch Ultra”, “Apple Watch SE 2.Nesil” oldu. Yeni nesil bu Apple Watch modelleri için etkinlikte önemli bir detay duyuruldu. Tanıtım sırasında bu modellerde “Düşük Güç Modu” özelliği olacağı belirtildi. Daha önce hakkında sızıntılar yaşanan bu özellik, pil ömrünü uzatıyor.

    Düşük Güç Modu WatchOS 9 ile Gelecek

    Apple Watch

    Düşük güç modu özelliğine ilişkin açıklamalarda sadece bu 3 modelde olmayacağı belirtildi. Kullanıcılar, “WatchOS 9” yüklü olan tüm Apple Watch modellerinde modu kullanabilecek.

    Aslında Apple Watch’larda “Düşük Güç Modu”, daha önceden biliniyordu. Hatta Haziran’da gerçekleştirilen “WWDC 2022” etkinliğinde duyurulması bekleniyordu. Ancak etkinlikte WatchOS 9 sürümü duyurulmuş ancak düşük güç moduna yer verilmemişti. Şirketin bu yaklaşımıyla sadece yeni Apple Watch’larda olacak özellik şeklinde düşünülmesine neden oldu.

    Söz konusu beklenti ve endişeler boşa çıktı. Zira Apple, WatchsOS 9 sürümü kullanılan tüm Apple Watch modellerinde bu modun kullanılmasını sağlayacak.

    Etkinlikte “Düşük Güç Modu” özelliğinin “Apple Watch Series 8” modelinde olacağı açıklandı. Mod’a ayrıca “Apple Watch Ultra” modelinde de yer verileceği belirtildi. Daha önceki Apple Watch modellerinde ise WatchOS 9 sürümünün çıkışı beklenecek. Resmi olarak çıkış tarihi duyurulan WatchOS 9 çıktığında destekleyen modeller yeni modu kullanabilecek.

    Far Out etkinliğinde WatchOS 9 sürümünün 12.09.2022 tarihinde yayınlanacağı duyuruldu.

    Güç Rezervi Modu’ndan Daha İşlevsel

    Apple Watch

    Apple, hali hazırda mevcut Apple Watch modellerinde “Güç Rezervi Modu” kullanıyor. Bu güç modu devreye girdiğinde akıllı saat özellikleri tamamen kapatılıyor. Çünkü bu modun temel hedefi “pil ömründen tasarruf” olduğundan aktif olduğunda özellikler kullanılamıyor. Güç Rezervi modu devredeyken ekranda “pil ömrü tasarruf etme süresi” gösterilir. Kullanıcı bu nedenle uygulama ve fonksiyonları kullanamaz. Bunları kullanmak istediğinde ise Apple Watch’u kapatıp, açması gerekiyor.

    Yeni “Düşük Güç Modu” ise Güç Rezervi moduna göre daha işlevsel. Zira düşük güç modunda Apple Watch özellikleri erişimi yitirilmiyor. Yani kullanıcı cihazın tüm özelliklerine erişmeye devam ederken Apple Watch pil ömrü uzatılabiliyor.

    Apple, iPhone, iPad ve Mac cihazlarında “Düşük Güç Modu” özelliğini uzun süredir kullanıyor. Bu cihazlardakiyle benzer bir çalışma mantığı bulunuyor.

    Apple Watch’ta “Düşük Güç Modu” aktif edildiğinde pil tasarrufu için belirli işlemler yapılacak. Otomatik olarak cihazdaki bazı özellikler devre dışı bırakılacak veya sınırlanacak. Apple bu özelliklerden bazılarını açıkladı;

    • Her zaman açık ekran
    • Egzersiz otomatik başlatma
    • Kalp sağlığı bildirimleri
    • Hücresel ağ bağlantısı

    Tanıtımda “Düşük Güç Modu” özelliğiyle cihazlarda yakalanan pil tasarrufuna dair verilerde açıklandı. Tanıtılan Apple Watch modellerindeki Düşük Güç Modu performansı!

    ModelNormal ModDüşük Güç Modu
    Apple Watch Series 818 Saat36 Saat
    Apple Watch SE (2.Nesil)18 Saat36 Saat
    Apple Watch Ultra36 saat60 saat

    WatchOS 9 sürümüyle modun geleceği cihazlarda elde edilecek performans bu boyutta olmayabilir.

    İlk değerlendirmeler yeni modun Apple Watch’ların özellikle uzun yolculuklar için faydalı olacağı yönünde. Kullanıcılar modu, cihazı kapatıp, açmak zorunda kalmadan “Kontrol Merkezi” üzerinden yönetebiliyor. 

    WatchOS 9 Güncellemesi Alacak Apple Watch Modelleri

    Apple Watch

    Tüm Apple Watch modelleri WatcOS 9 güncellemesini alamayacak. 12 Eylül’de yayınlanacağı duyurulan WatchOS 9 güncellemesi alacak, modellerde açıklandı. İşte WatchOS 9 güncellemesi alacak Apple Watch modelleri!

    Apple Watch Series 4
    Apple Watch Series 5
    Apple Watch SE
    Apple Watch Series 6
    Apple Watch Series 7
    Apple Watch Series 8
    Apple Watch Ultra

    Apple Watch’ın yeni pil tasarrufu modu “Düşük Güç Modu” özelliğini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

    2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

    Yorum Yap
    İçeriği Puanla
    Yorumlar

    Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

    İlgili İçerikler:

    Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

    iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

    Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

    Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

    Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

    Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

    Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

    Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

    Apple Watch’a Düşük Güç Modu Geliyor! Daha Uzun Pil Ömrü

    Size daha iyi hizmet sunabilmek
    için çerezleri kullanıyoruz.

    Çerez Politikası Kabul Et