R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ethereum - The Merge Güncellemesi Nedir? Neler Değişecek?

  Uzun süredir beklenen Ethereum Merge güncellemesinin ilk adımı atıldı. Güncelleme ile çevreci bir yaklaşım sergilemeyi hedefleyen Ethereum Merge hakkındaki tüm gelişmeler, madencileri bekleyen olumsuz etkiler ve daha fazlası sizlerle...

  writech
  writech R10 Editörü
  09.09.2022 18:37 3346 6 dk okuma süresi
  Ethereum - The Merge Güncellemesi Nedir? Neler Değişecek?
  Son Düzenleme:

  Kripto dünyasının yıllardır beklediği gün yaklaşıyor: Bitcoin'den sonra ikinci en büyük kripto para biriminin veri protokolü olan Ethereum blok zincirinin reformu Eylül ayında yapılacak. Gelecekte, yeni dijital paralar artık iş kanıtı süreci temelinde değil, daha çok hisse kanıtı süreci temelinde oluşturulacak.

  Geliştirici meraklıları için sadece bir güncelleme olarak gibi görünen Merge, aslında kripto sektörü için önemli etkilere sahip. Değişiklikle (birleştirme olarak da adlandırılır), Ethereum'un daha çevreci, daha hızlı ve daha ucuz olması bekleniyor. Birçok yatırımcı, ether kurunun bundan fayda sağlayacağını düşünüyor. Kur zaten önceden önemli ölçüde artmıştı. Ancak birleştirme ne anlama geliyor ve avantajları ve dezavantajları nelerdir? En önemli sorular ve cevaplar:

  Ethereum Merge Güncellemesi Nedir?

  Ethereum blok zincirinin Proof of Work uzlaşı prosedüründen Proof of Stake uzlaşı prosedürüne geçişi, Ethereum birleştirme olarak adlandırılır. Bu, Ethereum Vakfı'nın son birkaç yıldır Proof of Stake sistemini takip eden yeni bir blok zinciri geliştirdiği anlamına geliyor. Bu, Eylül ayında eski Proof-of-Work blok zinciri ile birleştirilecek.

  Ethereum Neden Birleşiyor?

  Birleşme, işlemlerin blok zincirinde daha hızlı yapılmasına izin vermek amaçlı geliştirilen bir sistemdir. Aynı zamanda, Proof of Stake'e geçiş, sistemin güvenliğini garanti etmek için hiçbir madenciye ihtiyaç duyulmadığından saf enerji tüketimini azaltır. Madencilikte, karmaşık matematiksel görevler yüksek performanslı bilgisayarlarda çözülür. Madenciler madeni paralarla ödüllendirilir. Bu, çok fazla bilgi işlem gücü ve dolayısıyla çok fazla enerji gerektirir.

  Bitcoin'in aksine, gelecekte işlemler için Ethereum ağının büyük bir bölümünün onayı artık gerekli olmayacak, sadece Ether mevduatlarını stake edecek- yani ağı güvence altına almak için ödünç verecek belirli sayıda doğrulayıcı gerekli olacaktır. Bu kişiler, ağdaki işlemleri doğrulamak veya reddetmek için kullanılır. Bu, doğrulama için gereken bilgi işlem gücü önemli ölçüde düştüğünden, enerji gereksinimini önemli ölçüde azaltır. Hisselerini sisteme ödünç veren kişiler, ether parası şeklinde bir ödül alırlar.

  Ethereum Birleşmesi Ne Zaman?

  Ethereum birleşmesinin 15 veya 16 Eylül 2022'de gerçekleşmesi planlanıyor. Yatırımcılar ve madenciler şimdi heyecanla bu sefer sürenin karşılanıp karşılanmayacağını bekliyorlar. Bu tarih geçmişte birkaç kez ertelenmişti. Aslında Proof of Stake'e geçişin 2019 yılında yapılması bekleniyordu.

  Ethereum birleştirmenin ilk aşaması, 6 Eylül 2022'de Bellatrix yükseltmesiyle başlatıldı. Başlayan güncelleme ile birlikte alım satım işlemleri durduruldu.

  Etherium Merge Ne Gibi Avantajlar Sağlayacak?

  Proof of Stake'e geçerek, işlemleri doğrulamak için daha az bilgi işlem gücü gerektiğinden, Ethereum blok zincirinin enerji gereksinimleri önemli ölçüde azalır. Birleşmeden sonra Ether'in enerji tüketiminin yüzde 99 oranında düşeceği tahmin ediliyor.

  Aynı zamanda, daha az katılımcı blok zincirindeki işlemleri doğruladığı için işlemler eskisinden daha hızlı gerçekleştirilecek. Ek olarak, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin ücretleri önemli ölçüde düşecek. Bunlar şu anda diğer birçok kripto para birimine kıyasla hala çok yüksek. Ether bu nedenle bazen “zenginler için madeni para” olarak kabul edilir.

  Mevcut haliyle Ethereum'un bir ölçekleme sorunu var. Saniyede yaklaşık 15 işlem hacmi ile Ethereum blok zincirinin performansı, en büyük akıllı sözleşme platformunun gereksinimlerinin oldukça altındadır. Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde otomatik olarak yürütülebilir sözleşmelerdir. Pek çok NFT (karşılaştırılamayan token), yani değiştirilemeyen tokenler ve DeFi uygulamaları (merkezi olmayan finans), Ethereum blok zincirini temel alır.

  Ölçeklendirme açığı, işlem talepleri ve bunlarla birlikte işlem maliyetleri arttığında gözlemlenebilir.  Birleştirme, ölçeklendirme sorununu doğrudan çözmeyecektir. Ancak sonraki çözümlerin yolunu açar.

  Ethereum Üzerindeki Birleşmenin Ne Gibi Dezavantajları Olabilir?

  Proof of Stake'e geçiş, artık madenciler ve onların bilgi işlem gücü tarafından değil, sözde doğrulayıcılar tarafından güvence altına alındığından, Ethereum ağını daha az güvenli hale getirebilir. Bunlar ether mevduatlarını ödünç veren insanlardır. Büyük mevduatları olan insanlar da daha fazla bahis yapabilir ve böylece ağ içinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Sadece daha küçük ether mevduatına sahip olan kişiler, bu hisseleri Coinbase veya Kraken gibi merkezi sağlayıcılar aracılığıyla paylaşırlar.

  Bu nedenle bazı uzmanlar, bireysel katılımcıların çok fazla etki ve güç kazanabileceğinden korkmaktadır. Ek olarak, Coinbase veya Kraken gibi merkezi platformların etkisi, küçük yatırımcıların ilk etapta pay sahibi olmasını sağladığı için artabilir.

  İş Kanıtı (PoW) Zararlı Mı?

  Şimdiye kadar Ethereum da Bitcoin gibi, Proof of Work uzlaşı sürecine dayanıyordu. Bu yöntem, Avrupa'da sıklıkla eleştiriliyordu çünkü enerji çok yoğun bir şekilde kullanılıyordu ve bu nedenle iklime zararlı olduğu düşünülüyor. Sistem hayatta kalmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor: Daha fazla bilgi işlem gücü sağlayan madenciler, bir bloğu işleyebilme şanslarını artırıyor ve böylece gelir elde ediyor.

  Ancak: Bitcoin, en yüksek güvenlik standardını sunmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar- bu nedenle enerji tüketimi bitcoin blok zincirinde bir "hata" değildir, ancak net bir amacı yerine getirir. Proof of Work savunucuları bu nedenle Bitcoin madenciliği yaparken tüketimden değil, ağın güvenli ve her şeyden önce merkezi olmayan bir şekilde çalışması ihtiyacından bahsediyor. Bitcoin madencileri de aşırı üretilen enerjiyi kullanır ve böylece onu daha güvenli hale getirir.

  Ayrıca madencilik için gereken enerjinin yüzde 60'ı halihazırda rüzgâr veya güneş enerjisi gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarından geliyor. Bitcoin madenciliği bu nedenle en yüksek sürdürülebilir enerji kaynaklarına sahiptir ve bu nedenle Bitcoin Madencilik Konseyi'nden alınan verilere göre Almanya, AB veya ABD'deki oranın çok üzerindedir. Bu önemli noktalar, iş kanıtı hakkındaki tartışmalarda genellikle öne geçer.

  Etherium Kuru Yaklaşan Birleşmeye Nasıl Tepki Veriyor?

  18 Haziran 2022'deki düşük fiyattan bu yana, ether fiyatı yüzde 100'den fazla bir artışla yaklaşık 2000 dolara yükseldi. Ether en son 1600 $ civarında listelendi (09:41 itibariyle). Bu nedenle yatırımcılar, Ethereum'da yaklaşan birleşmeye giderek daha fazla güveniyor ve fiyatı artırıyor. Karşılaştırıldığında: Bitcoin bu dönemde “sadece” yüzde 40'lık bir artış kaydetti ve şimdi 20.000 doların altına geri döndü. Ether, geçen yılın Kasım ayındaki bir önceki rekor seviyesinden hala çok uzakta.

  Bununla birlikte, ether seyrinin birleşmeye nasıl tepki verdiğini görmek heyecan verici olmaya devam ediyor. Şimdiye kadar Ethereum ağını güvence altına alan madenciler, daha sonra bilgi işlem güçlerini başka bir çalışma kanıtı sistemini desteklemek için kullanabilirler.

  Ethereum Classic Merge Güncellemesinden Nasıl Yararlanabilir?

  Ethereum Classic, Ethereum'un kendisinden biraz farklı bir protokol kullanan başka bir kripto para birimidir. Etkili bir şekilde paralel olarak çalışan değiştirilmiş bir Ethereum blok zinciridir.  İlk olarak 2016 yılında bir saldırıya yanıt olarak geliştirildi.

  Ethereum Classic, önceki Proof-of-Work modeline bağlı kalmak istiyor. Ancak tam da bu nedenle, güncelleme başarılı olmazsa, birçok kişi bu blok zincirinde bir tür yedek sigorta görüyor. Her halükârda, 18 Haziran'dan bu yana, bu madalyonun fiyatı ether fiyatından bile daha fazla arttı: yüzde 183.7.

  NFT'ler de fikir birliği anahtarından yararlanabilir. Değiştirilemeyen tokenlerin çoğu, Ethereum teknolojisine dayanmaktadır. NFT'ler ayrıca iklime zararlı olduğu için eleştiriliyor.  İşlem ücretlerinin düşmesi nedeniyle talep artabilir: Şimdiye kadar, blok zincirindeki bir NFT'ye mülkiyet haklarını kaydetmek pahalıydı.

  Ether ve NFT'lerin birleşmesi olumlu bir ivme sağlayabilse bile, kripto dünyasının çerçeve koşulları şu anda o kadar iyi değil: Kripto para fiyatları yılın başından beri baskı altında. Enflasyonu frenlemek için merkez bankaları düşük faiz politikasının sona erdiğinin müjdesini verdi. Bu, kripto para birimleri gibi spekülatif varlıklar için bir yük çünkü tahvil gibi güvenli yatırımlar daha çekici hale geliyor. Kripto pazarının başarılı bir birleşmede zaten ne ölçüde fiyatlandırdığı da sorgulanabilir. Bu durumda, birleşmenin kendisinin pratikte başka bir fiyat etkisi olmayacaktır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  İtalya-Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?

  EURO 2024'ün nefes kesen mücadelesinde İtalya ile Arnavutluk karşı karşıya geliyor. Maçı TRT 1'den şifresiz ve canlı izlemek için detaylar haberimizde.

  EURO 2024 Ateşi TRT 1'de Yanıyor: İtalya-Arnavutluk Maçı Canlı İzle!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'de kesintisiz ve donmadan yaşayın! İtalya-Arnavutluk maçı canlı yayın linki ve TRT 1 canlı izle detayları burada.

  İspanya - Macaristan Maç Özeti ve Golleri İzle! (VİDEO)

  EURO 2024'te heyecan kaldığı yerden devam ediyor. İspanya ve Macaristan'ın karşı karşıya geldiği maçta İspanya, 3-0'lık skorla galip geldi. Maçın özetini ve gollerini kaçıran futbolseverler için tüm detaylar haberimizde. Maçın önemli anları ve goller TRT

  İspanya - Hırvatistan Maçı CANLI İzle! (EURO 2024)

  EURO 2024'te büyük heyecan devam ediyor. İspanya - Hırvatistan maçını canlı izlemek isteyen futbolseverler için tüm detaylar burada! İspanya - Hırvatistan maçı hangi kanalda, şifresiz nasıl izlenir? İşte merak edilen tüm bilgiler.

  Ethereum - The Merge Güncellemesi Nedir? Neler Değişecek?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et