R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Store Ücretlendirme Sistemi Değişti

  Apple, “App Store” mağazasında kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yenilikler açıklamaya devam ediyor. Şirket, son olarak App Store’da yazılımcılar için fiyatlandırmada esnek hareket edebilme imkanı getirdi. Uygulama geliştiricileri için App Store’da fiyat belirlemek daha rahat olacak. İşte yeni App Store fiyatlandırma sistemi!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  08.12.2022 19:48 3538 2 dk okuma süresi
  Apple Store Ücretlendirme Sistemi Değişti
  Son Düzenleme:

  Uygulama geliştirerek, sanal mağazada yayınlandığı önemli kazanç fırsatı sunuyor. Özellikle AppleApp Store” ve GooglePlay Store” mağazalarında bu noktada öne çıkıyor. Apple, geliştiriciler için App Store’da önemli bir değişikliğe gittiğini açıkladı. Yeni değişiklik, geliştiriciler için sanal mağazada ticareti daha pratik ve daha kazançlı hale getirdi.

  Yeni Özellikler Aktif Edildi

  App Store

  Apple, uygulama mağazasında geliştiricilere yönelik tam “700 adetyeni ücret belirleme alternatifi sunmaya başladı. Bu şekilde geliştiriciler açısından fiyatlandırma konusunda daha esnek hareket kabiliyeti sağlandı. Uygulama geliştiricileri artık App Store’da “ülke” ve “bölge” bazlı fiyatlandırma yapabilecek. Ayrıca uygulama fiyatlandırmalarını döviz kuru hareketlerine göre basitçe düzenleyebilecek.

  App Store’da yapılan değişikliklere ilişkin Apple resmi web sitesi üzerinden açıklama yayınlandı. Söz konusu açıklamada “fiyatlandırma” işlemlerine yeni özellikler kazandırıldığı belirtildi. Özellikle App Store’da abonelik hizmetinin geçerlilik süresini otomatik uzatan uygulamaları etkiliyor. Ayrıca “uygulama içi satın alım” bulunan hizmet ve ürün satışının olduğu yazılımları da ilgilendiriyor.

  2023 İlkbaharda Tüm Uygulamalar Faydalanabilecek

  App Store

  Apple tarafından yapılan açıklamada söz konusu yeniliklerin 2023 ilkbahar aylarında tüm uygulamaları kapsayacak. Ayrıca bu dönemden itibaren uygulamada “ürün” ve “hizmet satışı yapan uygulamalarında faydalanmaya başlayacağı belirtildi.

  Uygulama geliştiricileri yazılımlarını Apple platformundaki 175 farklı mağazada, 45 farklıpara birimi” ile fiyatlandırabilecek.

  Güncelleme ile birlikte “App Store fiyatlandırma” sistemi geliştiricilere 10 kat daha fazla fiyat noktası seçeneği sundu. Yeni fiyat noktası seçeneği 900 olarak açıklandı. Yeni düzenleme çerçevesinde geliştiricilerin App Store’da uygulamalarına belirleyebilecekleri taban ve tavan fiyatlar değişti. Buna göre Apple, bir yazılım için en düşük fiyatlandırmayı “0.29 Dolar” yaptı. Bu fiyat daha önce “0.99 Dolar” olarak uygulanabiliyordu. Bununla birlikte App Store uygulamasına belirlenebilecek en yüksek fiyat ise “10.000 Dolar” oldu. Daha önceki tavan fiyatlandırma seçeneği “1.000 Dolar” ile sınırlıydı.

  Fiyat NoktasıDesteklenen En Düşük FiyatDesteklenen En Yüksek Fiyat
  0.10 Dolar0.29 Dolar9.99 Dolar
  0.50 Dolar0.49 Dolar49.99 Dolar
  1.00 Dolar0.99 Dolar199.99 Dolar
  5.00 Dolar4.99 Dolar499.99 Dolar
  10.00 Dolar9.99 Dolar999.99 Dolar
  100.00 Dolar99.99 Dolar9.999.99 Dolar

  Ancak Apple, uygulama mağazasında geliştiricinin uygulamasına 1.000 Dolar’dan fazla ücret talep ettiğinde, bildirimi zorunlu tutacak. Yani uygulamaya 1.000 Dolar ve üstünde fiyatlandırma uygulanacağı zaman Apple’a bildirimde bulunulacak. Dolayısıyla söz konusu yüksek fiyatlandırma bildiriminin Apple tarafından reddedilmesi de mümkün olacak. 

  Şirket sanal mağazası için yenilikçi “döviz-fiyat endeksi” oluşturdu. Söz konusu endeks çerçevesinde mağazadaki “para birimi” seçenekleri için özel “ana fiyat” oluşturulacak.

  App Store’da geliştiriciler için yapılan yeni fiyatlandırma sistemi düzenlemesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  Büyük Rekabet: Apple, Huawei'ye Karşı Fiyatlarda İndirime Gitti!

  Apple, Çin'deki satışlarını artırmak için Huawei'ye karşı iPhone modellerinde yüzde 20'yi aşan agresif indirimler yaptı. İndirimler, 28 Mayıs'a kadar sürecek.

  VAR Kalkıyor Mu? Premier Lig'de VAR Sistemi Kaldırılacak Mı?

  Dünya futbolunda devrim niteliği taşıyan Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, ilk olarak İsveç'te son bulmuştu. Gelecek sezon ise dünyanın en iyi ligi olarak kabul edilen Premier Lig'de de olmayabilir. Peki VAR sistemi gerçekten kalkıyor mu?

  Apple, iOS 17.5 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Apple, iOS 17.5 RC sürümünü tanıttı. Güncelleme, yeni onarım durumu özelliği, Pride duvar kağıdı, güvenlik güncellemeleri ve daha fazlasını içeriyor.

  Apple Store Ücretlendirme Sistemi Değişti

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et