R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple M2 İşlemcili iPad Pro Yakında Geliyor!

  Apple’ın merakla beklenen yeni nesil M2 işlemciye sahip iPad Pro modeliyle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple, 2022 Haziran ayındaki “WWDC 22” etkinliğinde M2 işlemciyi tanıtmıştı. O dönemden beri yeni iPad Pro’nun M2 işlemciyle geleceği konuşuluyordu. Gelen son bilgilere göre M2 işlemcili iPad Pro için çok fazla beklenmeyecek!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.10.2022 16:20 3268 3 dk okuma süresi
  Apple M2 İşlemcili iPad Pro Yakında Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Apple, 2022 Haziran’da düzenlediği “WWDC 22” etkinliğinde büyük bir sürprize imza atmıştı. Şirket etkinlikte “M2 İşlemci” teknolojisini tanıtmıştı. Önceki versiyonu olan “M1 işlemciye” nazaran daha iddialı olan M2 işlemcinin performansı çok merak ediliyordu. 

  Yeni işlemci, “ARM” mimarili işlemcisi M1’e oranla %18 daha yüksek performans sunuyor. Ayrıca M2 işlemcinin, M1 işlemciye göre %50 daha yüksekbellek” desteği bulunuyor. Performansıyla dikkat çeken M2 işlemciyi ihtiva edecek yeni “iPad Pro” modelinin geleceği açıklanmıştı. Ancak çıkış tarihi henüz belli olmayan M2 işlemcili iPad Pro modelinden yeni bilgiler geldi.

  M2 İşlemcili iPad Pro Yakında Tanıtılacak!

  Apple M2 İşlemci

  Geleceği uzun süredir bilinen M2 işlemcili iPad Pro hakkında “Mark Gurman” önemli açıklamalarda bulundu. Gurman, şirketin merakla beklenen yeni iPad modelleri konusunda bekleyişi uzatmayacağını belirtti. İddiasına göre Apple’ın, “M2 MacBook Air” ve “M2 iPad Pro” modellerini her an tanıtması muhtemel.

  Gurman’ın iddiasına göre Apple M2 iPad Pro modelini 2022 yılı sonuna kadar tanıtacak. 

  Apple, M2 iPad Pro modelini 2 farklı seçenekle piyasaya sürecek. Hatta modellerden birisinin “J617” kodla, diğerinin ise “J620” kodla geleceği belirtildi. Ayrıca yaşanan sızıntılara göre gelecek M2 iPad Pro’nun “11 inç” ve “12.9” inç şeklinde 2 ekran boyutu seçeneği olacak.

  Mevcut iPad modellerinde Apple’ın “M1 işlemcisi” kullanılıyor. Yeni nesil M2 işlemci bu modele göre %20 daha yüksek hız performansı sağlayacak. Dolayısıyla ekstra bir donanım değişikliği olmadan iPad Pro’da ciddi bir performans artışı sağlanacak.

  Yeni iPad Modelleri Gelecek

  M2 iPad Pro

  İddialara göre Apple, 2 ekran boyut seçeneğiyle M2 çipli iPad Pro modelini getirecek. Bu modelin yanı sıra yeni bir “giriş segmenti” iPad modeli de gelecek. Ayrıca 2022 Haziran ayında tanıtılan “10.Nesil iPad” modeline “5G bağlantı” desteği de gelecek.

  Yeni bir tasarıma sahip olacağı da belirtilen giriş segmenti iPad modelinde “Lightning” bağlantıdan vazgeçilecek. Böylelikle ilk defa “USB-C” portlu bir iPad modeli piyasaya sürülmüş olacak. Ayrıca bu yeni modelde “iPhone 12” ve “iPad Air 4” modellerinde “A14 Bionic” çip kullanılacağı belirtildi.

  Bu iddialar gerçekleşirse, AppleM Serisi” işlemcilerini sadece “iPad Pro” modellerinde kullanacak. Diğer iPad modellerinde “A Serisibionic çipler kullanılacak.

  Bu yıl bitmeden piyasaya sürülmesi beklenen yeni iPad modelleri için tanıtım etkinliği yapılmayacak. Şirketin bunun yerine bir “basın açıklaması” yapacağı tahmin ediliyor.

  Apple M2 İşlemci Özellikleri

  Apple M2 İşlemci

  Apple’ın yeni nesil işlemcisi “M2 Çip” yepyeni özellikler barındırıyor. M2 çip özellikleri hem güvenliği hem de performansı yukarıya taşıdı.

  M2 işlemci, M1 işlemciye göre %40 daha yüksek performans sağlayan “Neural Engine” teknolojisine sahip. Bu sayede saniyede “15.8 Trilyon” işlem yapabiliyor. Ayrıca üzerindeki “Media Engine” ile daha yüksek bant genişliği sağlıyor. Böylelikle M2 işlemci “8K H.264” ve “HEVC” video desteğine sahip.

  M2 çip üzerinde 2.nesil5nm(nanometre)” teknolojisiyle üretilen “SoC(System-On-A-Chip)” tasarımı bulunuyor. Bu tasarım 20 MilyarTransistör” içeriyor. Önceki versiyonuna göre %25 daha fazla transistör miktarına sahip.

  4 Adet Performans Çekirdeği
  4 Adet Verimlilik Çekirdeği
  10 Çekirdekli GPU
  16 Çekirdekli Neural Engine
  100 GBps Bellek Bant Genişliği
  24 GB LPDDR5 RAM Desteği

  Apple’ın “A14 Bionicçip ile “M1” ve “M2” işlemcilerinin performansı hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp’a Kanal Analizleri Özelliği Geliyor!

  WhatsApp, kanal sahiplerine kitle ve içerik performansı hakkında detaylı veriler sunacak yeni analiz özelliğini test ediyor.

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Yurt Dışı Çıkış Harcına Dev Zam Geliyor!

  Yurt dışı çıkış harcı 2022'de üç kat artarak 150 TL olmuştu, yeni vergi paketiyle 1750 TL'ye kadar yükselebilir. Bu artış, vatandaşların seyahat bütçesini zorlayacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Apple M2 İşlemcili iPad Pro Yakında Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et