R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Katlanabilir iPhone İçin Yeni Patent Aldı! Tüm Yüzeyler Dokunmatik Olacak!

  Teknoloji devi Apple, “katlanabilir iPhone” üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket, aldığı son patent ile birlikte yeni nesil iPhone modellerinde dokunmatik yüzey alanını genişletiyor. Son patente göre katlanabilir iPhone modellerinin her yeri dokunmaya duyarlı olacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.02.2023 18:35 3483 2 dk okuma süresi
  Apple Katlanabilir iPhone İçin Yeni Patent Aldı! Tüm Yüzeyler Dokunmatik Olacak!
  Son Düzenleme:

  Apple’ın dünyanın en çok satan akıllı telefon serisi “iPhone” için yeni planları ortaya çıktı. Apple son dönemde “katlanabilir telefon” furyasında rakiplerinin gerisinde kaldı. En büyük rakiplerinden “Samsung”, piyasaya sürdüğü “Galaxy Z” serisiyle katlanabilir telefonda öne çıktı. Hatta Apple’ın 2022 Eylül ayında tanıttığı “iPhone 14” serisiyle dalga geçmişti. Samsung, o dönem resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda hala katlanabilir olmamasını “ti’ye” almıştı.

  Apple cephesinden ise yeni bir hamle geldi. Şirket, cihazlardaki “dokunmaya duyarlı” alan için yenilikçi bir patent aldığını açıkladı. Söz konusu patente göre dokunmatik yüzey alanlarının çok daha geniş olacağı dikkat çekti. Hatta detaylarına göre gelecekteki iPhone modellerinin hemen hemen tüm yüzeyleri dokunmaya duyarlı olacak.

  Katlanabilir iPhone Patenti

  katlanabilir iphone

  Son dönemde global pazarda Apple’ın iPhone için “katlanabilir tasarım” yapısına henüz geçmemesi eleştiri topluyordu. Kısa süre önce ortaya çıkan bilgilere göre iPhone serisinde önemli değişiklikler gelecek. Zira şirketin 2023 Eylül ayında çıkacak “iPhone 15” serisinde “fiziki tuşları” kaldıracağı belirtilmişti. Şirketin bu tuşlar yerine “dokunmatik tuş” yapısına ağırlık vereceği belirtilmişti.

  Şirketin aldığı yeni bir patent ise ortaya çıkan bu bilgileri kanıtlar nitelikte oldu. Zira Apple’ın aldığı yeni patent “katlanabilir iPhone” için oldu. Alınan yeni patent “Ekranlı ve Dokunmatik Sensör Yapılarına Sahip Elektronik Cihazlar” adıyla açıklandı.

  Patentin ayrıntılarına bakıldığında Apple’ın “kavisli iPhone” veya “katlanabilir iPhone” dokunmatik alanlarını genişletecek. Bunun için cihazların yan yüzeylerinde dokunmatik alanlara yer verecek. Bununla birlikte patent başvurusunda “dokunmatik alan” genişliği konusunun ucunu açık bıraktı. Bu durumda yeni nesil iPhone modellerindeki dokunmatik alan yüzeyi konusunda yeni iddiaların ortaya çıkmasına neden oldu.

  katlanabilir iphone

  Genel değerlendirmelerde Apple’ın yeni iPhone modellerindeki pek çok fonksiyonu dokunmatik duyarlılıkla sunacağı belirtildi. Örneğin klasik ekran kontrolünün dışında “kamera denklanşörü” içinde dokunmatik alan olacak. Bir diğer iddia ise şirketin yeni iPhone tasarımlarında oyunlara özel cihaz arkasında dokunmatik alan oluşturacak.

  Yapılan değerlendirmelerde, söz konusu patentin doğrudan iPhone modellerinin tamamen dokunmatik olacağı anlamına gelmediği belirtildi. Buna karşın söz konusu patentlerin, şirketin gelecekteki model tasarımı konusunda önemli rolü olduğu biliniyor. Dolayısıyla uzmanlara göre yakın gelecekte çıkacak iPhone modellerinde “fiziki tuş” kavramı kalmayabilir.

  iPhone 15 Serisinin Sızdırılan Özellikleri

  iPhone 15
  ÖzellikiPhone 15/15 PlusiPhone 15 Pro/Pro Max
  İşlemciA16A17
  Ekran6.1 inç / 6.7 inç
  Kamera48MP “Geniş Kamera”-
  RAM6 GB8 GB
  BağlantıUSB-C portUSB-C port “Thunderbolt 3”

  Apple’ın katlanabilir telefon konusundaki yaklaşımı hakkında sizin düşünceleriniz neler? Katlanabilir akıllı telefon modelleri sizce ne kadar başarılı? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  WhatsApp Yenilikleri Devam Ediyor: Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Paylaşımı Kolaylaşacak!

  WhatsApp artık fotoğraf ve video paylaşımlarınızı varsayılan olarak yüksek kalitede yapmanıza olanak tanıyor.

  Oyun Dünyasında Yeni Fenomen Palworld: İlk Ayında 25 Milyon Oyuncuyu Geçti!

  Palworld, ilk ayında 25 milyon oyuncuya ulaşarak oyun dünyasında fırtına gibi esiyor. Steam ve Xbox'ta rekorlar kıran bu fenomeni keşfedebilirsiniz.

  Apple Katlanabilir iPhone İçin Yeni Patent Aldı! Tüm Yüzeyler Dokunmatik Olacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et