R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ubuntu 24.10 Nihayet Wayland'i NVIDIA Kullanıcıları İçin Varsayılan Yapıyor!

  Ubuntu 24.10, Ekim 2024'te yayınlanacak. NVIDIA kullanıcıları için varsayılan Wayland oturumu ve birçok yenilik sunuyor. Gelecekteki LTS sürümüne zemin hazırlıyor.

  Emir Faruk Topal
  Emir Faruk Topal R10 Editörü
  02.07.2024 13:40 1488 2 dk okuma süresi
  Ubuntu 24.10 Nihayet Wayland'i NVIDIA Kullanıcıları İçin Varsayılan Yapıyor!
  Son Düzenleme:

  Bir Ubuntu LTS sürümünden sonra tipik olduğu gibi bu durumda 24.04. LTS olmayan (geçici) bir sürümün geliştirilmesi devam ediyor. Kod adı “Oracular Oriole” olan Ubuntu 24.10'un, öngörülemeyen gecikmeler dışında, Ekim 2024'te yayınlanması planlanıyor.

  Bu tür sürümler genellikle sadece 9 aylık çok kısa bir destek döngüsüne sahiptir ve gelecekteki LTS sürümleri için zemin hazırlayan birçok ilginç değişiklik içerir. Aynı zamanda yeni şeyler için bir kanıtlama alanı görevi görür. 

  24.10'un geliştirilmesi tüm hızıyla devam ederken böyle bir değişiklik dikkat çekti. NVIDIA kullanıcıları, nihayet kutudan çıkar çıkmaz Wayland deneyimine sahip olacak!

  Ubuntu 24.10: Wayland Geleceği Bekliyor

  Ubuntu 24.04 LTS yayınlandığında, bunun geleceğini zaten biliyorduk. Ubuntu 24.10 sürümünden itibaren Wayland oturumu NVIDIA kullanıcıları için varsayılan oturum olacak.

  Geliştiriciler geçtiğimiz ay bir yol haritası paylaşmışlardı:

  Ubuntu 24.10'da ayrıca NVIDIA grafik kartına sahip olanlar için varsayılan olarak Wayland'a geçmeyi planlıyoruz.

  Eğer merak ediyorsanız; neden 24.04 sürümü ile yapmıyorsunuz?

  O zamanlar geliştiriciler, VFX, AI/ML ve diğer birkaç ağır kullanım durumu söz konusu olduğunda bu uygulamayla ilgili hala bilinen birkaç sorun olduğunu düşünüyorlardı; bir geçiş için çok erken olduğunu belirttiler.

  Ancak şimdi geliştiriciler, bunun ara sürümde etkinleştirilebileceğinden eminler. Çünkü bu, onlara 2 yıldan az bir süre sonra çıkacak olan Ubuntu 26.04 LTS sürümünden önce bilinmeyen sorunları ve hataları aramak için zaman veriyor. Artan güvenleri, Nisan ayında Wayland'e açık senkronizasyon desteğinin gelmesine ve GNOME ve KDE Plasma'nın bunu projelerine çoktan uygulamış olmasına da bağlanabilir.

  NVIDIA söz konusu olduğunda yakında çıkacak olan 555 sürücü serisi, NVIDIA GPU'larda varsayılan olarak açık senkronizasyon ve GSP ürün yazılımını destekleyerek daha iyi uyumluluk ve performans için zemin hazırlayacak.

  Kontrol etmek ister misiniz?

  GDM oturum yöneticisinde yakın zamanda yapılan bir değişiklik sayesinde yukarıda belirtilen değişiklikler Ubuntu 24.10'un günlük derlemelerinde zaten yayında. Resmi web sitesinden edinebilirsiniz. Ancak bu yapıların üretim/günlük kullanım için tasarlanmadığını unutmayın. Çünkü bunları kullanırken genellikle bir şeyler bozulur.

  Merhaba, ben Emir Faruk Topal, 19 yaşındayım. Yazılıma 11 yaşından beri ilgi duyuyorum. Linux Sistem...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung, Vision Pro’ya Rakip VR Başlığını Bu Yıl İçinde Tanıtabilir!

  Samsung, Apple Vision Pro'ya rakip yeni VR başlığını yıl bitmeden tanıtmaya hazırlanıyor. Ekim ayında geliştiricilere sunulması ve satışa çıkması planlanıyor.

  Huawei HarmonyOS NEXT İçin İkinci Beta Süreci Başlıyor: Android ile Bağ Kesiliyor!

  Huawei, ABD ambargosu sonrası geliştirdiği HarmonyOS NEXT'in ikinci beta sürecini başlattı. Yeni sistem, Google ile bağlantıyı kesip bağımsız yapıya geçiyor.

  EURO 2024 Çeyrek Final Heyecanı: Türkiye, Yarı Final İçin Hollanda'ya Meydan Okuyor! (Tabii İzle)

  EURO 2024'te yarı final heyecanı dorukta! A Milli Takımımız, bu akşam Hollanda karşısında tarihi bir mücadeleye çıkıyor. Saat 22.00'da başlayacak karşılaşma TRT 1 ve TRT İzle'den canlı ve şifresiz yayınlanacak. İşte maçla ilgili tüm detaylar...

  Fisker İflas Ettiği İçin Elektrikli Araçlarını Ucuza Satmak İstiyor!

  Fisker, iflasın ardından 3.000'den fazla Ocean elektrikli SUV modelini uygun fiyatla satmak için onay bekliyor. American Lease araçları satın almayı planlıyor.

  Ubuntu 24.10 Nihayet Wayland'i NVIDIA Kullanıcıları İçin Varsayılan Yapıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et