R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mozilla AI Duyuruldu: Güvenilir ve Açık Kaynaklı olacak!

  Mozilla Vakfı, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren Firefox tarayıcısının geliştiricisi ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, yapay zeka alanında da adından söz ettirmek için kolları sıvadı.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  24.03.2023 18:10 1568 2 dk okuma süresi
  Mozilla AI Duyuruldu: Güvenilir ve Açık Kaynaklı olacak!
  Son Düzenleme:

  Dünyaca ünlü tarayıcısı Firefox'un geliştiricisi ve kar amacı gütmeyen kuruluş Mozilla Vakfı, güvenilir ve açık kaynaklı bir yapay zeka sistemi geliştirmek için harekete geçti. Şirket, 30 milyon dolar yatırım yaparak "güvenilir" bir açık kaynaklı yapay zeka olan Mozilla.ai'yi hayata geçiriyor.

  AI projesi için yeni ekipler toplanıyor

  Yeni girişimle ilgili olarak yapılan açıklamada, projenin başlangıçta 25 kişilik bir ekiple hayata geçirileceği belirtildi. Bu ekip arasında mühendisler, bilim insanları ve ürün yöneticileri de yer alacak.

  Geliştiricilerin son zamanlarda ortaya çıkan ChatGPT ve Stable Diffusion gibi yapay zeka sistemleri hakkında endişeleri var. Bu sistemlerin, kötü amaçlı kod yazmanın yanı sıra kimlik avı web siteleri, müstehcen ve şiddet içeren görüntüler oluşturmak gibi kötü amaçlarla kullanılabileceği konusunda uyarıyorlar.

  Şirketler için yapay zeka zorunlu bir hale geliyor!

  Mozilla, artık her şirketin güvenli bir yapay zekaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Apache ya da Linux gibi bir araç seti olarak kullanabilecekleri bir yapay zeka sistemine ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar. Şirket, Mozilla.ai web sitesinde hangi ürün üzerinde çalışılacağına dair henüz bir bilgi paylaşmadı, ancak güvenilir ve şeffaf bir açık kaynaklı yapay zeka ekosistemi oluşturacaklarına dair söz verdiler.

  GPT-4 dil modeline bir rakip yaratmak yerine, projenin güvenlik ve şeffaflık için araçlar oluşturmaya odaklanacağı düşünülüyor. Projeye bilimsel kuruluşlar ve ticari şirketlerin de destek vermesi bekleniyor.

  Mozilla Vakfı'nın yeni girişimi, güvenilir ve açık kaynaklı yapay zeka teknolojisi konusunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu proje, diğer şirketlerin de benzer girişimlerde bulunmaları için bir örnek olabilir ve endüstride daha güvenli ve şeffaf bir yapay zeka kullanımı sağlanabilir.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung’un Akıllı Yüzüğü Geliyor: İşte Galaxy Ring Tasarımı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy Ring, sağlık izleme ve temassız ödeme özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu akıllı yüzüğü firma, Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttı.

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Oppo Watch X'in Çıkış Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar!

  Oppo Watch X, 29 Şubat'ta geliyor. 1,43 inç OLED ekran, Snapdragon W5 Gen 1 çip, 4G LTE, 10W şarj desteği ile dikkat çekiyor.

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Mozilla AI Duyuruldu: Güvenilir ve Açık Kaynaklı olacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et