R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Debian 12.6 Güvenlik ve Kararlılık İyileştirmeleriyle Yayımlandı!

  Kararlı Debian 12 (Bookworm), 162 hata düzeltmesi ve 84 güvenlik güncellemesiyle birlikte beşinci güncellemesini alıyor. İşte detaylar!

  Emir Faruk Topal
  Emir Faruk Topal R10 Editörü
  06.07.2024 14:53 1425 2 dk okuma süresi
  Debian 12.6 Güvenlik ve Kararlılık İyileştirmeleriyle Yayımlandı!
  Son Düzenleme:

  Debian Projesi, öncelikle güvenlik sorunlarını ele almaya ve kritik hataları düzeltmeye odaklanan kararlı "Bookworm" serisinin beşinci güncellemesi olan Debian 12.6'nın yayınlandığını duyurdu. 

  Mart ayı sonlarında Linux XZ Tarball'un arka kapı keşfinin Debian sid dalını etkilemesinin ardından, geliştiriciler CVE etkilerinin derinlemesine analizi için 12.6 sürümünü duraklatmaya karar verdiler. Bu süreç neredeyse beş ay sürdü.

  Debian 12.6'daki Yenilikler

  12.6 güncellemesi, tüm sistem genelinde çok sayıda pakete yönelik büyük düzeltmeler içeriyor. Önemli güncellemeler ve güvenlik geliştirmeleri şunlardır:

  • Güvenlik düzeltmeleri: Bluez, Curl ve OpenSSL gibi paketlerdeki uzaktan kod çalıştırma sorunları gibi güvenlik açıkları ele alındı. Bu düzeltmeler daha güvenli kullanım sağlar ve potansiyel istismarları önler. 
  • Hata düzeltmeleri: Geliştiriciler, amavisd-new'deki yarış koşulları gibi sorunları düzeltti, çeşitli kütüphaneler için uyumluluğu ayarladı ve veri kaybını önlemek için belirli dosya sistemlerinin işlenmesini geliştirdi.
  • Paket güncellemeleri: Linux çekirdeği, OpenSSL ve PostgreSQL 15 gibi kritik paketler en son kararlı sürümlerine güncellenerek uyumluluk ve performans iyileştirmeleri sağlandı.
  Debian 12.6

  Ayrıca, Debian yükleyicisi bu nokta sürümündeki tüm düzeltmeleri içerecek şekilde güncellenmiş olup, yeni kurulumların bu geliştirmelerden yararlanmasını sağlar.

  Güncelleme Talimatları

  Bu güncellemenin "Bookworm" sürümünün yeni sürümlerini içermediğini, yalnızca bazı paketler için hata ve güvenlik düzeltmeleri içerdiğini unutmayın. Eğer halihazırda Debian 12 kullanıyorsanız, sisteminizi en son kararlı Debian 12.6 sürümüne yükseltmek için aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız:

  sudo apt update && sudo apt upgrade

  Sürüm duyurusu, tüm değişiklikler hakkında daha fazla bilgi sağlar. Güncelleme alan tüm paketlerin kapsamlı bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

  Debian 11 (Bullseye) Güncellemeleri

  Hala 'oldstable' olarak etiketlenen Debian 11 (Bullseye) kullanıyorsanız, 62 hatayı düzelten ve Firefox ESR, Thunderbird, LibreOffice, Squid, Curl, Nano ve Postfix gibi birçok paket için 76 güvenlik güncellemesi içeren v11.10 güncellemesini de aldığını bildirmek isteriz.

  Debian 12.6'da hangi yenilikler var? 

  Debian 12.6, 162 hata düzeltmesi ve 84 güvenlik güncellemesi içerir. Güvenlik güncellemeleri ve hata düzeltmeleri, sistem kararlılığını ve güvenliğini artırır.

  Debian 12.6 nasıl kurulur? 

  Debian 12.6 güncellemesi için sudo apt update && sudo apt upgrade komutunu çalıştırabilirsiniz.

  Debian 11 (Bullseye) kullanıcıları ne yapmalı? 

  Debian 11 kullanıcıları, 62 hata düzeltmesi ve 76 güvenlik güncellemesi içeren v11.10 sürümüne güncelleyebilirler.

  Debian 11'den Debian 12'ye nasıl geçiş yapabilirim? 

  Debian 11'den Debian 12'ye geçiş yapmak için takip etmesi kolay bir kılavuz bulunmaktadır. Geçiş kılavuzuna göz atabilirsiniz.

  Merhaba, ben Emir Faruk Topal, 19 yaşındayım. Yazılıma 11 yaşından beri ilgi duyuyorum. Linux Sistem...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi Band 9 Akıllı Bileklik Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Xiaomi Band 9 resmen tanıtıldı. Akıllı bileklik yeni özellikleri, şık tasarımı ve uzun batarya ömrüyle dikkat çekiyor.

  Yeni Dacia Jogger Hybrid 140 Türkiye'de: İşte Özellikleri ve Fiyatı

  Yeni Dacia Jogger Hybrid 140 Türkiye'de satışta! Hibrit motoru, 7 koltuğu ve gelişmiş donanımlarıyla dikkat çeken araç, 1.499.000 TL fiyatıyla sunuluyor.

  Global Kesinti Pahalıya Patlayacak: Microsoft ve CrowdStrike Hisseleri Düştü!

  CrowdStrike'ın hatalı güncellemesi küresel kesintilere yol açtı, Microsoft ve CrowdStrike hisseleri düştü. Türkiye'de ise THY, Denizbank ve TÜVTÜRK etkilendi.

  POCO M6 Plus Geliyor: Özellikleri ve Fiyatı Sızdırıldı!

  POCO M6 Plus'ın özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. 108MP kamera, 120Hz ekran, Snapdragon 4 Gen 2 işlemci ile geliyor ve başlangıç fiyatı da 167 dolar olacak.

  Debian 12.6 Güvenlik ve Kararlılık İyileştirmeleriyle Yayımlandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et