R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!

  YouTube Shorts kısa video paylaşımına olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bundan sonra ürün satışı yapabilecek. Özgün içerikler üretmenin yanında artık alışveriş linklerinin eklenmesi de gerçekleştirilebilecek.

  Dide Su Kaya Dide Su Kaya 17.11.2022 22:50 1418 3 dk okuma süresi
  YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!
  Son Düzenleme:

  YouTube Shorts, önümüzdeki seneden itibaren reklam geliri paylaşımı imkanı sunacak. Bunun yanında kullanıcıların alışveriş linki paylaşmalarına da imkan tanınacak. Böylece YouTube Shorts üzerinden ürün satışlarının gerçekleştirilmesinde izin verilecek.

  Aylık 1.5 milyar kullanıcı sayısına sahip olan YouTube Shorts platformundan değişiklik geldi. YouTube Shorts ile akıllı televizyonlar üzerinden de platforma ulaşmak mümkün. Bu sayede kullanıcı ve izleyici kitlesinin arttırılması ve genişletilmesi hedeflendi. 2023 senesinden itibaren ise referans ile alışveriş linklerine olanak tanınacak. Bu da içerik üreticilerinin gelir elde etmesine yarayacak.

  YouTube Shorts ile alışveriş yapılabilecek!

  2023 senesinden itibaren uygulanmaya başlanacak yeni özellik ile YouTube Shorts üzerinden alışveriş yapılabilecek. Referans linkleri sayesinde iki aşamalı olarak gerçekleşecek işlemler sonucunda ürün satışı gerçekleştirilecek. Amerika Birleşik Devletleri'nde belirli içerik üreticileri reklamlar üzerinden komisyon kazanacaklar. İlk aşamada yalnızca ABD’de test edilecek özellik, daha sonrasında tüm dünyaya yayılacak. Referans linki sayesinde satış yapılan her üründen içerik ücretleri komisyon kazanacak.

  İlk aşamadaki testler tamamlandıktan sonra, ikinci aşamada özelliğin açılacağı ülkeler belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Hindistan, Brezilya, Kanada ve Avustralya’da da özellik açılacak. Böylece bu ülkelerde yaşayan içerik üreticileri de referans linki sayesinde para kazanacak. Yapılan her satış üzerinden içerik üreticilerine belirli miktarlarda komisyonlar ödenecek.

  YouTube içerik üreticilerine para kazandırmaya devam edecek!

  YouTube platformu iki aşamadan sonra özelliği tüm dünyaya açmayı planlıyor. Günümüzde içerik üreticileri için bol paralar kazandıran YouTube, yeni bir imkan daha sunuyor. YouTube Shorts sayesinde kısa video içerik üreticilerini de gelir elde edebilmesi hedeflenmekte. 

  2023 senesinin Şubat ayından itibaren reklam gelirleri paylaşılacak. Şu an için reklam gelirlerinin %45'inin içerik üreticilerini dağıtılacağı söyleniyor. Ayrıca 2003’te YouTube platformu üzerinden gelir elde edilebilmesi için yeni özellikler gelecek. YouTube kullanıcılarının para kazanması için yeni adımlar atacağına dair açıklamalar yaptı.

  Youtube Shorts nedir?

  Sosyal medya platformlarını kullanan kullanıcı sayıları her geçen gün daha da artmakta. Kullanıcı sayılarındaki artış, aynı zamanda kullanıcı çeşitliliğine de yansımakta. Kullanıcı hacminin ve farklılığının tatmin edilmesi ise platformlar için bir görev. Örneğin, TikTok sosyal medya platformunda “hızlı ve çabuk tüketilen kısa videolar” çıktı. Hemen ardından bu özelliği Instagram sosyal medya platformu takip etti. Instagram üzerinde “Reels” videoları ile TikTok ile rekabet edilmeye çalışıldı. Bu yarışa daha sonradan YouTube sosyal medya platformu da katıldı.

  Youtube Shorts, YouTube sosyal medya platformuna ait olan bir özelliktir. Dünyanın en popüler ve ücretsiz video izleme platformunun yeni özelliğidir. Kısaca tanımlamak gerekirse kısa videolar olarak tanımlanır. Bu özellik kapsamında paylaşılan videoların en fazla 60 saniye uzunluğunda olmasına izin verilmektedir. Bu kısa videolara müzik eklenebilir ya da hız ayarlaması yapılabilmektedir. Youtube Shorts videolarının formatı ise ekranda dikey olarak yer alacak şekilde tasarlanmıştır. 

  Youtube Shorts, YouTube kullanan bütün kullanıcıları açık olarak sunulmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden YouTube uygulamasına giriş yapıldıktan sonra platforma erişilebilir. Bunun için Shorts ikonuna tıklanması gerekmektedir. Platforma uygun olarak farklı yerlerde edit yapılan videolarda yüklenebilir. Aynı zamanda Youtube Shorts üzerinden de videolar çekilerek düzenlenebilirler. Shorts için kısa video hazırlamak isteyen kullanıcılar, YouTube üzerindeki şarkıları kullanabilirler.

  Youtube Shorts özellikleri nelerdir?

  Youtube Shorts platformu, TikTok ve Instagram Reels ile yarışmaktadır. Böylesine güçlü rakipleri olduğu için kendisini öne çıkaran özelliklere sahip olması gerekir. Platformun kendine has kullanıcılar tarafından sevilen özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları rakiplerinde de yer almaktadır. Platformun sahip olduğu özellikler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  Youtube Shorts özellikleri
  Youtube Shorts, dikey formatta kısa videolar paylaşılmasına olanak tanır.
  Platformun temelinde bilgi, eğlence ve müzik yer almaktadır.
  YouTube kütüphanesi kullanılarak telif yemeden şarkılara erişilebilmektedir. Böylece kısa videolara ses ekleme işlemi yapılabilmektedir. 
  Platform üzerinden çekilen videolarda kayıt hızını artırmak ya da azaltmak mümkündür.
  Kısa videolara filtre ya da altyazı eklenerek düzenlemeler yapılabilmektedir. 
  Farklı videoları bir araya getirerek tek videonun oluşturulması mümkündür.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  Google Search Console İle Ürünlerinizi Alışveriş Sekmesinde Göstermeye Başlayın!

  Google Search Console, online mağaza sahiplerinin, ürünlerini 'Alışveriş' sekmesinde gösterebilmelerine olanak sağlayacak. Bu önemli özellik, kademeli olarak kullanıma sunulacak.

  YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!

  YouTube Shorts, 2023'ten itibaren kullanıcıların alışveriş linki paylaşmalarına imkan tanıyacak. Böylece ürün satışlarının gerçekleştirilmesinde izin verilecek.

  WhatsApp “Eşlikçi” Özelliği Kullanılmaya Başlandı! Artık WhatsApp Hesapları Aynı Anda Farklı Cihazlarda Kullanılabilecek!

  WhatsApp, uzun süredir beklenen eşlikçi özelliğini kullanıma sundu. Artık kullanıcılar, WhatsApp hesaplarını aynı anda birden fazla cihazda kullanabilecekler.

  YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et