R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Akıllı Antibiyotik Geliştirildi: Bağırsaklara Zarar Vermiyor!

  İsviçreli araştırmacılar, sadece zararlı bakterileri hedef alarak bağırsak mikrobiyotasına zarar vermeyen Lolamicin adlı yeni bir akıllı antibiyotik geliştirdi.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  02.06.2024 16:05 2883 2 dk okuma süresi
  Akıllı Antibiyotik Geliştirildi: Bağırsaklara Zarar Vermiyor!
  Son Düzenleme:

  İsviçre'deki Basel Üniversitesi'nden araştırmacılar, yalnızca zararlı bakterileri hedef alarak bağırsak mikrobiyotasına zarar vermeyen yeni bir antibiyotik geliştirdi. Bu buluş, özellikle dirençli bakterilere karşı etkili.

  Bağırsak Florasını Koruyan Antibiyotik: Lolamicin

  Basel Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, sadece patojenik bakterilere etki eden ve bağırsak mikrobiyotasına zarar vermeyen bir antibiyotik geliştirildi. Bu yeni antibiyotik, tüm bakteriyi yok etmek yerine belirli bir protein grubuna odaklanarak çalışıyor.

  Yeni antibiyotik, sepsis vakalarında fareler üzerinde denendi ve %100 hayatta kalma oranı sağladı. Lolamicin adı verilen bu antibiyotik, yalnızca Gram-negatif bakterileri hedef alıyor. Gram-negatif bakteriler, salmonella, kolera ve sepsis gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

  Mevcut tedavi yöntemleri Gram-negatif bakterilere karşı etkili olmasına rağmen, aynı zamanda yararlı bakteri popülasyonlarını da yok ediyor. Bu durum, bağırsakta Clostridioides difficile gibi potansiyel olarak ölümcül patojenlerin kolonize olmasına neden olabiliyor. Lolamicin'in en büyük avantajı ise bağırsak florasını koruyarak bu sorunu ortadan kaldırması.

  Lol Protein Grubunu Hedefliyor!

  Araştırmacılar, sadece Gram-negatif bakterilerde bulunan Lol protein grubunu hedef alarak bu bakterilerin savunma mekanizmalarını aşmayı başardı. Lolamicin, çoklu ilaç direncine sahip 130'dan fazla bakteri türüne karşı antimikrobiyal etki gösterdi.

  Klinik öncesi çalışmalar halen devam ediyor ve ilacın, insanlarda da aynı derecede etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Son on yılda, Gram-negatif bakterilere karşı on ila yirmi antibiyotik geliştirilmiş olmasına rağmen, bunların hiçbiri klinik uygulamada kullanılmak üzere ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay alabilmiş değil.

  Lolamicin nedir ve nasıl çalışır?

  Lolamicin, sadece patojenik bakterilere etki eden ve bağırsak mikrobiyotasına zarar vermeyen bir antibiyotiktir. Belirli bir protein grubunu hedef alarak çalışır.

  Yeni antibiyotik hangi bakterilere karşı etkilidir?

  Lolamicin, salmonella, kolera ve sepsis gibi ciddi hastalıklara neden olan Gram-negatif bakterilere karşı etkilidir.

  Geleneksel antibiyotiklerden farkı nedir?

  Geleneksel antibiyotikler hem zararlı hem de yararlı bakterileri yok ederken, Lolamicin yalnızca patojenik bakterileri hedef alır ve bağırsak florasını korur.

  Klinik çalışmalarda hangi aşamada?

  Lolamicin'in klinik öncesi çalışmaları devam etmektedir. İnsanlarda aynı derecede etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Neden FDA onayı alamamış diğer antibiyotiklerden farklı?

  Son on yılda geliştirilen diğer antibiyotiklerin aksine, Lolamicin bağırsak florasını koruma yeteneği ile öne çıkıyor ve bu özelliği sayesinde FDA onayı alma potansiyeli yüksek olabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Akıllı Antibiyotik Geliştirildi: Bağırsaklara Zarar Vermiyor!

  Basel Üniversitesi'nden araştırmacılar, sadece zararlı bakterileri hedef alarak bağırsak florasına zarar vermeyen yeni bir antibiyotik geliştirdi: Lolamicin.

  Xiaomi’den Çocuklar İçin Çift Kameralı Yeni Akıllı Saat!

  Xiaomi, çocuklar için çift kameralı MITU Children’s Watch S1'i tanıttı. Güvenlik, sağlık izleme ve eğitici özelliklerle dolu saat, 166 dolardan satışa sunuldu.

  TCL'den Yeni Nesil Uygun Fiyatlı Akıllı TV: Thunderbird Sparrow 5 SE

  TCL'nin yeni akıllı TV'si Thunderbird Sparrow 5 SE, HDR10 desteği ve Android 13 işletim sistemi ile 125 dolarlık cazip fiyatla sunuluyor.

  Huawei Eyewear 2 Geliyor: Akıllı Güneş Gözlüğü, Yakında Tanıtılacak!

  Huawei, Eyewear 2 akıllı güneş gözlüğünü tanıtacak. Yeni model, 15 Mayıs'taki yaz etkinliğinde duyurulacak ve teknoloji tutkunlarını heyecanlandıracak.

  Akıllı Antibiyotik Geliştirildi: Bağırsaklara Zarar Vermiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et