R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta, Yapay Zeka Robotu LLaMA’yı Tanıttı!

  Yazılım ve teknoloji devleri arasındaki yapay zeka rekabeti, son dönemde arttı. Bunda OpenAI’nın yayınladığı yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’nin payı çok büyük. Microsoft, ilk büyük hamleyi yaparak ChatGPT versiyonlu yeni Bing’i duyurmuştu. Şimdiyse Meta, kendi yapay zeka robotunu tanıttı. İşte Meta’nın yapay zeka robotu “LLaMA” ve kullanım amacı!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  26.02.2023 19:58 2685 2 dk okuma süresi
  Meta, Yapay Zeka Robotu LLaMA’yı Tanıttı!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyasında son dönemde en önemli gündem maddesini “yapay zeka” oluşturuyor. Teknoloji ve yazılım şirketleri arasında yapay zeka rekabeti en üst seviyeye çıkmış durumda. Yapay zekanın yeniden bu kadar gündemde olmasında “ChatGPT” sohbet robotunun önemli payı bulunuyor. 2022 yılı sonunda “OpenAI” tarafından yayınlanan “ChatGPT” sohbet robotu, oldukça başarılı bulunmuştu. Çok kısa sürede de dünya genelinde kullanılır hale gelmişti.

  Yaşanan gelişmeler üzerine teknoloji ve yazılım devi “Microsoft”, ChatGPT için dev yatırımda bulunmuştu. Ayrıca Microsoft, “Bing” web tarayıcısına “ChatGPT versiyonu” getirmişti. 

  Yapay zeka alanındaki bu gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Yeni gelişme “Facebook”, “Instagram” ve “WhatsApp” çatı şirketi “Meta” tarafından duyuruldu. Meta, yaptığı açıklamayla kendi yapay zeka destekli sohbet robotunu geliştirdiğini duyurdu. Meta’nın sohbet robotu “LLaMA” adıyla gelirken, robotun “ChatGPT” ve “Bing” örneklerinden farklı olacağı belirtildi.

  Meta LLaMA Sohbet Robotu Araştırma Amaçlı Olacak

  Meta LLaMA

  Meta, LLaMA’nın son dönemde gündemden düşmeyen diğer örneklerinden farklı olacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre LLaMA ile genel kullanıcılar “mesajla” etkileşime giremeyecek. Açıklamada LLaMA’nın “araştırma aracı” görevi ifa edeceği belirtildi. Bu şekilde hızlı bir gelişimin söz konusu olduğu alanda kullanıcılara erişim kolaylığı sağlanacak.

  LLaMA, “araştırma” amacıyla geliştirildi. Bu çerçevede de “ticari” niteliğe sahip olmayan lisansa sahip olacak. Yapay zeka robotu ağırlıklı olarak “STK(Sivil Toplum Kuruluşu)” ve “Endüstri Laboratuvarı” gibi oluşumlar için erişilebilir olacak. Meta bu şekilde özellikle akademik ve bilimsel seviyede mevcut olan yapay zekaya ilişkin önyargıları yıkmak istiyor.

  4 Model Birleşiminden Oluştu

  Meta LLaMA

  Meta’nın LLaMA yapay zeka botunun detayları da paylaşıldı. Yapılan açıklamaya göre tanıtılan “LLaMA” parçaların bütününden meydana geliyor. LLaMA’nın;

  • LLaMA 65B
  • LLaMA 33B
  • LLaMA 13B
  • LLaMA 7B

  Modellerinden bir araya getirildiği belirtildi. Bu modellerin her birinin farklı boyutlara sahip olduğu da açıklandı. 

  Meta’nın LLaMA botunu oluşturan her bir model adındaki sayı kodu “parametre” açıklaması. Örneğin “LLaMA 65B” modelindeki “65B” kodu “65 Billion(Milyar)” olarak açıklanıyor. Yani bu modelde “65 Milyarparametre bulunuyor.

  LLaMA botundaki en önemli modellerden birisinin de “LLaMA 13B” olduğu belirtildi. Zira bu modelin sadece tek “veri merkezi sınıfı” bulunan “Nvidia Tesla V100” ekran kartı modeliyle bile işlem gerçekleştirebildiği belirtildi. Böylesine büyük ve güçlü ekran kartlarında araştırma testlerinin yapılabilmesi mümkün oluyor. Bu durumda özellikle küçük ölçekli kurumlar/oluşumlar açısından önemli bir avantaj sağlayacak.

  Son dönemde yapay zekada yaşanan gelişmelerle ilgili sizin düşünceleriniz neler? OpenAI’nin ChatGPT’si, Microsoft’un Bing’i ve son olarak Meta’nın LLaMA’sı hakkında değerlendirmeniz nasıl oldu? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp’a Yapay Zeka Geliyor: Sohbet Deneyimi Zenginleşecek!

  WhatsApp, Meta desteğiyle yapay zeka özelliklerini sohbet platformuna ekliyor. Yeni çıkartmalar ve görsel özellikler ile sohbet deneyimi daha eğlenceli olacak!

  Instagram’da Yeni Dönem Başlıyor: Yapay Zeka ile Fotoğraf Düzenleme Özelliği Geliyor!

  Instagram, Meta'nın Connect etkinliğinde duyurduğu yapay zeka araçlarıyla kullanıcılarına benzersiz bir fotoğraf deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

  Microsoft SwiftKey Klavye Güncellendi: Yapay Zeka Özelliği Geldi!

  Microsoft'un popüler klavye uygulaması SwiftKey, yapay zeka destekli yeni özelliklerle kullanıcılara sunuluyor. Bu yeniliklerle interaktif bir deneyim geliyor.

  Google’dan Dev Hamle: Kanser Tespitini Kolaylaştıran Yapay Zekalı Mikroskop Geliyor!

  Google, kanser tespitinde doktorlara destek olacak yapay zeka tabanlı mikroskop üzerinde çalışıyor. Bu, hastalıkların erken teşhisinde devrim yaratabilir!

  Meta, Yapay Zeka Robotu LLaMA’yı Tanıttı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et