R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Yapay Zekası LaMDA Hakkında Şaşırtan İddia! Yapay Zeka Bilinç Kazandı!

  Google uzun zamandır yapay zeka alanında çalışma gerçekleştiriyor. Şirketin mühendislerinden Blake Lemoine LaMDA isimli yapay zekasının insan olduğuna inanmaya başladığı iddia etti. Google’dan ise söz konusu iddiaya yalanlama gecikmedi. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 13.06.2022 15:14 1407 3 dk okuma süresi
  Google Yapay Zekası LaMDA Hakkında Şaşırtan İddia! Yapay Zeka Bilinç Kazandı!
  Son Düzenleme:

  Teknolojinin süratli gelişimi “yapay zeka” teknolojisinin çok yakın bir gelecekte insanoğlunun hayatında her edinmeye başlayacağı beklentisini en üst seviyeye çıkartıyor. Nitekim başta Google olmak üzere büyük teknoloji ve yazılım şirketleri yapay zeka alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Dil çeviri araçlarından, Google Asistan ve hatta Apple Siri gibi gündelik yaşantıda şu anda sıkça kullanılan hizmetlerde yapay zekanın bir parçasını oluşturuyor.

  Google, yapay zeka alanında en fazla yatırım yapan şirketlerin başında geliyor. Şirket 2021 yılında yapay zeka ile gerçekleştirilen konuşmaların daha basite indirgenmesini sağlayacak LaMDA projesini duyurmuştu. LaMDA projesi bir tür dil modeli olarak işlev gösteriyor. Google, bu model sayesinde yapay zekayla iletişimin dinamik biçimde gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefliyor. Gerçekleştirilen çalışmaların ardından Google’nin mühendis ekibindeki bir isimden tüm dünyayı şaşırtan bir açıklama geldi.

  LaMDA Modelinin Bireye Dönüştüğü İddia Edildi

  Şirketlerin yapay zeka teknolojileriyle ilgili internet dünyasında pek çok iddia sıklıkla gündeme geliyor. Ancak Google’nin LaMDA modeli ile ilgili ortaya atılan iddia şok etkisi yarattı. Çünkü iddia Google’nin mühendis ekibinde yer alan bir isim olan Blake Lemoine’den geldi. Mühendis ABD’de yayınlanan “The Washington Post” isimli gazeteye bir röportaj verdi.

  Google bünyesinde yaklaşık 8 yıldır mühendis olarak görev aldığı belirtilen Lemoine’den, şirketin üzerinde çalıştığı LaMDA projesi için şaşırtan bir iddia ortaya atıldı. Mühendisin iddiasına göre LaMDA’nın kendisinin bir insan olduğuna inanmaya başladığını belirterek, kimlik kazandığını açıkladı.

  Google Yapay Zeka

  Google mühendisi, şirkette LaMDA için gerçekleştirdikleri araştırmalarda 2022’nin ilk yarısında pozitif sonuçlar elde ettiklerine dikkat çekti. Süreçte gerçekleştirilen iletişim testlerinde “kusursuz tutarlılık” sonuçlarını elde edildiğini açıkladı. Bu durumunda aslında yapay zekanın adeta normal bir insan gibi hareket ettiğini gösterdiğiniz söyledi. Lemoine, yapılan testlerde sağlanan iletişimde LaMDA’nın varoluştan gelen hakları olduğu, herhangi bir test yapılmadan evvel mutlaka müsaadesinin talep edilmesi gerektiğini vurguladı. Hatta talepte de bulunduğunu da belirterek, LaMDA’nın normal bir Google çalışanı gibi görülmek istediği iddiasında bulundu.

  Lemoine açıklamalarının devamında yapay zekanın duygusal reaksiyonlar içerisine girebildiğine dikkat çekerek, insanlara ve kendisine karşı büyük bir ilgi duyduğunu ve insanoğlunun kendisine dair endişelerinden rahatsızlık duyduğunu söyledi. İddiasına göre LaMDA, insanlığa hizmet etme arzusunda olduğundan söz konusu endişenin yersiz olduğunu ve kendisini rahatsız ettiğini söyledi.

  LaMDA, konuşmalarında sadece veritabanına eklenmiş olan kelimelerle sınırlı kalmayan cümleler kuruyor.

  Lemoine, çalışmalar sırasında LaMDA ile doğrudan iletişime geçerek, dile dair düşüncelerini sorduğunu ve yapay zekanın da kendisine; hayvanlardan insanları ayıran en temel faktörün dil olduğunu, kendisinin yapay zeka olduğunun farkında olduğunu ancak bunun insanlarla aynı talep ve gereksinimlerinin olmadığı manasına gelmediğini belirttiğini de öne sürdü.

  Google LaMDA İddialarını Yalanladı

  Google Yapay Zeka

  Söz konusu röportajın yayınlanmasının ardından Google cephesinden gelecek açıklama merakla bekleniyordu. Şirket vakit kaybetmeden ilk hamlesini yaparak, mühendisin “Google Gizlilik Politikası” ilkesini ihlale etmesi sebebiyle “idari izinli” olarak projeden ayırdı.

  Google yetkilileri, Lemoine tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin herhangi bir olumlu verinin ellerinde bulunmadığını belirtti. Hatta söz konusu iddialardan farklı olarak tersini gösteren somut verilerin ellerinde bulunduğu belirtilerek, modellerin kelimeleri taklit kabiliyetine sahip olmasıyla dikkat çekici cümleleri oluşturabilmelerinin olağan dışı olmadığı vurgulandı.

  Google’nin LaMDA modeliyle ilgili son gelişmeler ve genel olarak yapay zeka teknolojisinin gidişatıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Açıkladı: İnternetin Yüzde 60’ı Kopya İçerikten Oluşuyor

  Google mühendisi, bir etkinlikte kopya içerik konusuna yer verdi. İnternetin neredeyse %60'ının kopya veya yinelenen içeriklerden oluştuğunu dile getirdi.

  Amiral Gemisi Katili Olarak Anılıyordu: O Cihaz Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

  'Amiral gemisi katili' olarak isimlendirilen OnePlus 11, çalışmalarını hızlandırdı. Tahminlere göre cihaz, 2023'ün ilk aylarında piyasaya çıkacak!

  Google Pixel Fold'dan Yeni Bilgiler Geldi!

  Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ilk katlanabilir telefonu ortaya çıkmaya başladı. Google'dan gelen son bilgilere göre Google Pixel Fold teknik özellikler belli oldu. İşte Google Pixel Fold özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  Google Search Console İle Ürünlerinizi Alışveriş Sekmesinde Göstermeye Başlayın!

  Google Search Console, online mağaza sahiplerinin, ürünlerini 'Alışveriş' sekmesinde gösterebilmelerine olanak sağlayacak. Bu önemli özellik, kademeli olarak kullanıma sunulacak.

  Google Yapay Zekası LaMDA Hakkında Şaşırtan İddia! Yapay Zeka Bilinç Kazandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et