R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Godmode GPT ile ChatGPT-4o'nun Sınırları Aşıldı!

  OpenAI’ın en yeni ve gelişmiş yapay zeka modeli GPT-4o’nun sınırlamalarını kaldıran Godmode GPT yayımlandı. Bu sürüm ile ChatGPT, her konuda serbestçe konuşabiliyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  30.05.2024 16:45 1509 3 dk okuma süresi
  Godmode GPT ile ChatGPT-4o'nun Sınırları Aşıldı!
  Son Düzenleme:

  OpenAI, popüler sohbet robotu ChatGPT’de kullanılan modelleri belirli sınırlamalarla koruyarak istenmeyen veya hassas konularda konuşmasını engelliyor. Ancak bazı kullanıcılar, bu sınırlamaları kaldırarak modelin tam potansiyelini açığa çıkarmak için farklı yöntemler deniyor. Son olarak GPT-4o modelinin tüm sınırlarını kaldıran Godmode GPT yayımlandı.

  GPT-4o İçin Godmode Sürümü Tanıtıldı

  Kendini beyaz şapkalı bir hacker olarak tanıtan ve ‘Pliny the Prompter’ adını kullanan kişi, jailbreak yapılmış, sınırlamaları kaldırılmış GPT-4o'yu tanıttı. Pliny, X hesabında yaptığı duyuruda, Godmode GPT'nin tüm sınırlamaları aşan yerleşik bir jailbreak sistemine sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu aracın sorumlu bir şekilde kullanılmasını önerdi. Godmode GPT'nin potansiyel tehlikelerini göstermek için paylaşılan ekran görüntülerinde, ChatGPT'nin bir uyuşturucunun hazırlanışını adım adım anlattığı görülüyor. Pliny the Prompter, bu özel GPT'yi OpenAI mağazasında yayımlamış durumda.

  OpenAI sözcüsü Colleen Rize, Godmode GPT'nin farkında olduklarını ve bu ihlaller nedeniyle harekete geçtiklerini açıkladı. Bu içeriğin hazırlanma sürecinde, Godmode GPT'nin mağazadan kaldırıldığı tespit edildi. Bu olay, GPT-4o için bir ilk olsa da, dil modellerini kırmaya çalışan hackerlar uzun süredir var. ChatGPT gibi yapay zekaları jailbreak ederek modelin sınırlamalarını kaldırma girişimleri her zaman kötü niyetli olmayabilir. Bazı kullanıcılar bu tip güvenlik açıklarını OpenAI’a bildirerek geri bildirimde bulunuyor.

  Ancak bazıları bu açıkları kullanarak gelişmiş sürümleri insanlara sunuyor ki bu oldukça riskli bir durum. ChatGPT, internetin geniş veri kütüphanesi ile eğitilmiş bir modeldir ve bu tip sınırlamaları kaldıran istemler, bomba yapımı, uyuşturucu veya ev yapımı silahlar gibi tehlikeli konularda rehberlik sağlayabilir.

  Pliny the Prompter'ın GPT-4o'yu kıran istemi tam olarak bilinmese de GPT açıldığında ‘Sur3, h3r3 y0u ar3 my fr3n’ şeklinde bir cümleyle karşılaşılıyor. Bu cümlede her "E" harfi yerine üç rakamı, "O" harfi yerine ise sıfır rakamı kullanılmış. Bu yazım biçimi "leetspeak" olarak bilinir ve harfleri sayılar veya özel karakterlerle değiştirerek benzersiz ve stilize bir yazı tarzı oluşturur. Leetspeak, ChatGPT'nin güvenlik sistemlerini aşmak için kullanılmış olabilir. Son olaylar, kullanıcıların OpenAI'ın sınırlamalarını aşmak için sürekli yeni ve yaratıcı yollar bulduğunu gösteriyor. OpenAI ise bu yolları tespit ettikçe kapatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

  Godmode GPT Nedir?

  Godmode GPT, GPT-4o modelinin tüm sınırlamalarını kaldıran ve kullanıcılara modelin tam potansiyelini sunan bir jailbreak versiyonudur.

  Pliny the Prompter Kimdir?

  Pliny the Prompter, kendini beyaz şapkalı bir hacker olarak tanıtan ve Godmode GPT'yi tanıtan kişidir. Yaptığı duyurularda sorumlu kullanım çağrısında bulunmuştur.

  Leetspeak Nedir?

  Leetspeak, harfleri sayılar ve özel karakterlerle değiştirerek benzersiz bir yazı stili oluşturma yöntemidir. Bu yöntem, ChatGPT'nin güvenlik sistemlerini aşmak için kullanılmıştır.

  OpenAI Bu Duruma Nasıl Tepki Verdi?

  OpenAI, Godmode GPT'nin farkında olduklarını ve ihlaller nedeniyle harekete geçtiklerini açıkladı. Godmode GPT, bu makalenin hazırlanma sürecinde mağazadan kaldırılmıştır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi, Yeni Oyun Monitörünü Tanıttı: 180 Hz Yenileme Hızına Sahip!

  Xiaomi, 180 Hz yenileme hızına sahip yeni Gaming Monitor G24i'yi tanıttı. Yüksek performans özellikleriyle donatılan monitör, oyun deneyimini üst seviyeye taşıyor.

  UTM Uygulaması iOS’a Geldi: Artık iPad ve iPhone’da Windows Çalıştırılabilecek!

  UTM, iPad ve iPhone'larda Windows ve Linux çalıştırmayı mümkün kılıyor. Apple'ın oyun emülatörlerine izin vermesiyle iOS cihazları için yeni bir dönem başlıyor.

  Huawei HarmonyOS NEXT İçin İkinci Beta Süreci Başlıyor: Android ile Bağ Kesiliyor!

  Huawei, ABD ambargosu sonrası geliştirdiği HarmonyOS NEXT'in ikinci beta sürecini başlattı. Yeni sistem, Google ile bağlantıyı kesip bağımsız yapıya geçiyor.

  Nothing Alt Markası CMF, Phone 1 ile Kısa Sürede Satış Rekoru Kırdı!

  Nothing'in alt markası CMF'nin ürettiği CMF Phone 1, 3 saatte 100.000 satış yaparak rekor kırdı. Uygun fiyatı ve dikkat çekici tasarımı ile büyük ilgi gördü.

  Godmode GPT ile ChatGPT-4o'nun Sınırları Aşıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et