R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tamamen Yapay Zeka Kullanılarak Oyun Geliştirildi: İşte Karşınızda Angry Pumpkins!

  Yapay zeka teknolojileri artık hayatımızın hemen her alanında kendine yer buluyor. Bu kez bir geliştiricinin elinden çıkan ve "Angry Pumpkins" ismini taşıyan yeni bir oyun, yalnızca yapay zeka algoritmaları kullanılarak tasarlandı.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  03.11.2023 12:37 2372 2 dk okuma süresi
  Tamamen Yapay Zeka Kullanılarak Oyun Geliştirildi: İşte Karşınızda Angry Pumpkins!
  Son Düzenleme:

  Oyun dünyası, her geçen gün yeni bir inovasyonla karşımıza çıkıyor. Ancak Angry Pumpkins isimli yeni bir oyun, bu inovasyonlarda çığır açan bir örneği temsil ediyor. Eserin en dikkat çeken yanı ise tamamen yapay zeka kullanılarak geliştirilmiş olması. Bu gelişme, oyun sektöründe bir programcı ve geliştirici ekibinin yeri yerine getiren yapay zeka araçları ChatGPT ve Midjourney gibi platformların ne kadar ileri gidebileceğinin bir göstergesi.

  Yapay Zekanın Oluşturduğu Oyun Kodları ve Grafikler

  Geliştirici Javi Lopez, interaktif deneyimi yaşatmak için GPT-4 gibi güçlü bir yapay zeka aracını tercih etti. GPT-4, Lopez'e oyuna dair 600 satırlık eksiksiz ve işlevsel bir kod yazdı. Oyundaki objeler, karakterler ve arka planların yaratılmasında ise Midjourney kullanılırken, başlangıç ekranının tasarımında DALL-E 3'ün katkısı büyük.

  Bu yeni oyunun Angry Birds'ün bir taklidi olması bir yana yapay zeka kullanımı sayesinde tek bir kişi tarafından geliştirilebilmiş olması maliyet açısından devrim niteliğinde. Geleneksel oyun geliştirme süreçleri, farklı disiplinlerden gelen yüzlerce uzmanın aylarca, hatta yıllarca süren çalışmalarını gerektiriyor. Bu süreçte milyonlarca dolarlık bütçeler harcanabiliyor.

  Angry Pumpkins'in yaratıcısı için gerekli olanlar sadece ChatGPT, Midjourney, DALL-E 3, bir bilgisayar ve internet erişimi oldu. Bu sürecin maliyeti, milyonlarca dolar bulan geleneksel oyun geliştirme bütçeleri ile kıyaslandığında devede kulak kalıyor.

  Yapay Zeka Destekli Oyunların Geleceği

  Yapay zekanın çeşitliliği ve gücü arttıkça oyun geliştirmedeki olanaklar da genişliyor. Hikayelerden grafiklere, her unsuruyla yapay zeka tarafından oluşturulan oyunlar, geliştirme sürecinde yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Bu, oyun dünyasına etkileşimli ve alternatif gerçeklikler sunan bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor.

  Angry Pumpkins ve Javi Lopez'in örneği, yapay zeka araçlarının kullanım kolaylığını ve çok yönlülüğünü vurgularken, aynı zamanda bu teknolojinin getirdiği riskleri de gösteriyor. Yaratıcılığın merkezileştirilmesi ve fikir çeşitliliğinin azalması gibi potansiyel sorunlar, sektör için yeni tartışma konularını gündeme taşıyor.

  Yapay zeka ile oyun geliştirmenin önünde henüz aşılması gereken telif hakkı gibi hukuki engeller bulunuyor. Yapay zekanın sunduğu imkanlar kadar, karşılaşılacak sorunlara da hazırlıklı olmak gerekiyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  Oyun Dünyasında Yeni Fenomen Palworld: İlk Ayında 25 Milyon Oyuncuyu Geçti!

  Palworld, ilk ayında 25 milyon oyuncuya ulaşarak oyun dünyasında fırtına gibi esiyor. Steam ve Xbox'ta rekorlar kıran bu fenomeni keşfedebilirsiniz.

  Whatsapp'a Dört Yeni Biçimlendirme Seçeneği Geldi: İşte Detaylar!

  WhatsApp, madde işaretleri, numaralı listeler, blok alıntılar ve satır içi kod gibi dört yeni biçimlendirme seçeneği ekledi.

  Tamamen Yapay Zeka Kullanılarak Oyun Geliştirildi: İşte Karşınızda Angry Pumpkins!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et