R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Tarafından Space Launch System İçin Tarih Verildi!

  ABD’de uzay programı çalışmalarını yürüten NASA, Space Launch System için tarih verdi. Daha önce iki kere programı ertelenen Space Launch System, tekrar fırlatılmaya hazırlanıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  13.10.2022 21:54 3423 3 dk okuma süresi
  NASA Tarafından Space Launch System İçin Tarih Verildi!
  Son Düzenleme:

  Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 24 milyar dolarlık bir proje yürütmekte. Space Launch System (SLS) olarak isimlendirilen bir roketin fırlatılması için hazırlıklara başlandı. Daha önce 2 kere son anda fırlatılması ertelenen roket, bu sefer başarılı olacağa benziyor. Roket, ilk kalkış denemesinde motor arızası sebebi ile uzaya gönderilememişti. İkinci denemede ise fırlatılması hidrojen sızıntısı nedeni ile iptal edilmişti. 

  Kötü hava koşulları nededi ile son kalkışı ertelenen roket tekrar fırlatılmaya hazırlanıyor. NASA, açıklamalarında yeni kalkış tarihini 12 Kasım - 27 Kasım tarihleri arasında diye belirtmişti. Fakat fırlatma tarihine dair net bir gün belirtilmemişti. Son açıklamalarında ise net bir tarih NASA tarafından paylaşıldı.

  14 Kasım 2022 tarihinde bir deneme daha yapılacak

  NASA, 14 Kasım 2022 tarihini net olarak duyurdu. Kalkış için bu tarihte yeni bir deneme yapılacağı yetkililer tarafından açıklandı. Bu tarihin bir aksilik çıkmazsa tarihi bir gün olacağı kesin. Şimdilik her şey yolunda giderse, bu tarihte SLS kalkışı gerçekleşecek deniyor. 

  14 Kasım’da hiçbir aksilik olmazsa roket, ilk görevine çıkacak. Bu görevde SLS’in önünde 20 milyar dolarlık Orion kapsülü yer alacak. Bu kapsülde hiçbir astronot yer almamakta. Sensörler ile donatılan mankenler ise kapsülün içerisinde bulunmakta. 

  2.1 milyon kilometre yol katedilecek!

  Kalkış sorunsuz gerçekleşirse roket, 2.1 milyon kilometre uzunluğunda bir yolculuğa çıkacak. Orion kapsülü ile beraber neredeyse 42 günlük bir yolculuk gerçekleştirilecek. SLS ile birlikte fırlatılacak olan Orion kapsülünün Ay’a bir hafta içinde varması planlanmakta. 386 bin kilometre uzaklıkta bulunan Ay’a NASA, 50 sene sonra gidip geri gelecek. Orion kapsülü 2 bin 750 derece sıcaklığa dayanabilecek ısı kalkanlarına sahip olacak. 

  SLS, açıklanan bilgilere göre kalkış esnasında 8.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bu itme kuvveti ile daha önce fırlatılan roketlerden çok daha güçlü olduğu söylenmekte. SpaceX Falcon Heavy‘den ve Saturn V‘ten daha güçlü bir itme kuvveti, SLS roketinde bulunmakta. Bu gücün kaynağı ise dört adet RS-25 motordan gelmekte. Bu kalkış başarılı gerçekleşirse, 2025 senesinde Ay’a tekrar astronot gönderilmesi söz konusu olacak.

  Space Launch System

  Space Launch System, tasarımı NASA tarafından yapılan bir fırlatma roketidir. 2011 senesinde kamuoyu ile varlığı paylaşılmıştır. O tarihten itibaren NASA tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. 

  2010 senesinden beri derin uzay keşifleri yapabilmesi için bilim adamları tarafından hazırlanmaktadır. Artemis programı kapsamında planlanan insanlı Ay yolculuklarına öncülük etmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda insanlı Mars’a yolculuk görevlerinde de kullanılması beklenmektedir. SLS olarak kısaltılan Space Launch System, kısa süre içerisinde fırlatışa hazırlanmaktadır. 

  Daha önceki iki fırlatma denemesi son anda ertelenen roket, tekrar bir fırlatma hazırlığındadır. 14 Kasım 2022 tarihinde tekrar bir deneme yapılacak. Başarılı olması durumunda ise bu fırlatma, yeni bir çağın başlamasına öncülük edebilir. Space Launch System’e ait bazı bilgilerin yer aldığı tablo aşağıda verilmiştir:

  İşlevFırlatma aracı
  ÜreticiBoeing, United Launch Alliance, Orbital ATK, Aerojet Rocketdyne
  Boyutlar
  YükseklikBlok 1 Mürettebat: 98 m, Blok 2 Kargo: 111 m
  Çap8,4 m
  Aşamalar2
  Azami Yük
  (LEO)ADY'ye Çıkan Yük95.000-130.000 kg
  Fırlatma Tarihçesi
  Durumİlk fırlatış bekleniyor.
  Fırlatma AlanlarıKennedy Uzay Merkezi
  İlk Uçuş23 Eylül 2022

  Orion Kapsülü

  Orion, bir uzay aracıdır ve çok amaçlı olarak üretilmiştir. Uzayın daha iyi keşfedilebilmesi için NASA tarafından geliştirilmiştir. Orion uzay aracında üstün teknolojiler ve nitelikler bulunmaktadır. Uzaydan herhangi bir cismin ya da maddenin temin edilebilmesi için özelliklerle donatılmıştır. 5 Aralık 2014 senesinde test amacı ile ilk kez uzaya gönderilmiştir.

  Bu test, bir insan eşliğinde gerçekleştirilmiştir. 2021 senesinde bir mürettebat ile uzaya gitme planları olan NASA, bu planları ertelemiştir. Planlar 2023 senesine kadar askıya alınmak zorunda kalmıştır. Orion aracı uzaya, 2014 senesinde Delta IV tarafından fırlatılmıştır. Orion kapsülü ise henüz bir insan eşliğinde uzaya gitmemiştir. Orion ise kırk sene aradan sonra Ay’a giden ilk araç olmuştur. Orion uzay aracına ait bilgilerin yer aldığı tablo aşağıda bulunmaktadır:

  OrganizasyonNASA
  Fırlatma tarihi5 Aralık 2014 (test amaçlı insansız)
  Taşıyıcı roketDelta IV
  Fırlatma yeriCape Canaveral
  Kütle21.250 kilogram (46.850 lb)
  Boyutlar3,3 m × 5 m
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  SpaceX, Starlink Mini’yi Tanıttı!

  SpaceX, taşınabilir uydu internet çözümü Starlink Mini'yi tanıttı. Gezginler için ideal olan cihaz, yüksek hızda internet sunuyor ve sırt çantasına sığabiliyor.

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  iOS 18 Ne Zaman Çıkacak? İşte Beklenen Tarih!

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. Yeni özellikler ve yapay zeka entegrasyonları ile dikkat çeken güncelleme, Eylül ayının ikinci haftasında kullanıma sunulacak.

  Diablo IV'ün İlk Genişleme Paketi Duyuruldu: İşte Fragmanı ve Çıkış Tarihi!

  Diablo IV'ün ilk genişleme paketi 'Vessel of Hatred' 8 Ekim'de çıkıyor. Yeni Spiritborn sınıfı, Nahantu ormanı gibi yenilikle dolu paket için ön siparişler başladı.

  NASA Tarafından Space Launch System İçin Tarih Verildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et