R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşıyor? İşte ISS'te Yaşam

  Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşamak nasıl bir şey? Uluslararası Uzay İstasyonu ne kadar büyük? Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya'nın ne kadar yukarısında dönüyor?

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  02.06.2022 14:41 4982 3 dk okuma süresi
  Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşıyor? İşte ISS'te Yaşam
  Son Düzenleme:

  Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayan ve çalışan altı uzay bilimcisi ve mühendisi, her 92 dakikada bir Dünya yörüngesinde saniyede beş mil hızla seyahat ediyor.

  Bildiğimiz kadarıyla, sık uçuş mili kazanmıyorlar, ancak güneş sistemindeki tartışmasız en havalı ofiste çok uluslu bir ekiple yaşamak ve çalışmak için ortalama altı ay harcıyorlar. Peki Uluslararası Uzay İstasyonu tam olarak nedir? Dünya'nın 400 km üzerinde yaşamak ve çalışmak nasıl bir şey?

  Gökyüzünde bir laboratuvar: ISS

  Uluslararası Uzay İstasyonu, onlarca yıllık ülkeler iş birliğiyle bir araya getirilmiş, yörüngede dönen bir uzay laboratuvarıdır. 

  360 tonluk uzay istasyonu, beş yatak odalı bir evden daha büyük, sadece çok daha uzun ve daha dar bir tasarıma sahip. Altı uyku odası için yeterli alana, bir spor salonuna, 360 derecelik bir izleme penceresine ve çok çeşitli bilimsel deneyler yapmak için alanlara yer veriyor.

  Gökyüzünde bir laboratuvar: ISS

  NASA sözcüsü Stephanie Schierholz, "19 yıldır uzay istasyonunda sürekli insan varlığımız var. Uluslar arasında benzeri görülmemiş bir uluslararası iş birliği" dedi.

  Uluslararası Uzay İstasyonu'nun inşaatı, Kasım 1998'de Kanada, Avrupa, Japonya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki bir ortaklık aracılığıyla başladı. İstasyonun parçaları 42 montaj uçuşu, 37 ABD uzay mekiği ve beş Rus roketi ile uzaya gönderildi. 

  Uzayda yaşamanın zorlukları

  Altı ay boyunca uzayda çalışmanın zorlukları var. Mikro yer çekimi, mürettebat üyelerinin yemek yeme, uyuma ve takılma gibi düzenli rutinlerinin önünde birçok engeli olduğu anlamına gelir.

  Uzay istasyonunda soğutma yoktur, bu da tüm yiyeceklerin dikkatli bir şekilde saklanması gerektiği ve genellikle vakumla paketlendiği anlamına gelir. Bazı yiyecekler, ilave su gerektiren spagetti veya yeniden sulandırılabilir omlet gibi özel formlarda gelir. Tuz ve biber bile sıvı halde gelir çünkü yer çekimi olmadan tozlar uçup gider.

  Uzayda yemek yeme

  Akşam yemeği saatinde, mürettebat üyeleri yemek tepsilerini kucaklarına veya duvara asmak zorundadır. Ve yemek hazırlarken, astronotlar malzemeleri masaya bantlarlar, böylece uçuşması engellenir.

  Eski uzay istasyonu Komutanı Shane Kimbrough bir NASA videosunda, "Burada yemek yerken düşünmeniz ve yönetmeniz gereken birçok şey var" dedi. 

  Uzayda yemek yeme

  Sabah rutinleri de sıfır yer çekimi ile etkileniyor. Düzenli duş ve lavaboların olmadığı durumlarda, astronotlar ve kozmonotlar durulanmayan sabun ve şampuan kullanır ve diş macunlarını el bezlerine tükürürler. Mürettebat ayrıca, bacaklarını tutan ve atık için vakumlu özel tuvaletler kullanmak zorundadır.

  Mikro yer çekimi olumsuz sağlık etkilerine sahip

  Sıfır yer çekimi eğlenceli görünse de, uzay yürüyüşleri parkta yürümek gibi değildir. Mürettebat üyeleri, mikro yerçekiminde yaşamanın neden olduğu kas ve kemik kütlesi kaybını önlemek için günde iki saatten fazla egzersiz yapmak zorundadır. 

  Astronotların uzayda yürümek veya ayakta durmak için alt vücut kaslarını kullanmaları gerekmediğinden, düzenli egzersiz yapmadıkları takdirde alt sırtları ve bacak kasları güç kaybetmeye başlar.

  NASA için bir videoda astronot Reid Wiseman, koşu bandının duvara bağlı olduğunu ve mürettebat üyelerinin kendilerini bungee kablolarıyla tutturduğunu açıkladı. 

  Astronotlar nasıl uyuyor?

  Astronotlar gözlerini kapatmakta zorlanabilir. Mürettebat üyeleri her gün 16 gün doğumu ve gün batımı yaşarlar ve ağırlıksız duruma karşı koymak için uyku tulumlarının içine kendilerini bağlamaları gerekir. 

  NASA'ya göre, astronotların günde sekiz saat çalışması planlanıyor, ancak bazıları heyecan veya taşıt tutması nedeniyle uyumakta zorlandıklarını bildiriyor.

  Siz ISS istasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung’un Akıllı Yüzüğü Geliyor: İşte Galaxy Ring Tasarımı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy Ring, sağlık izleme ve temassız ödeme özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu akıllı yüzüğü firma, Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttı.

  Xiaomi Smart Band 8 Pro Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı!

  Xiaomi Smart Band 8 Pro ve Watch S3, Türkiye'de! Şık tasarım, üstün özellikler ve özel fiyatlarla teknoloji tutkunlarını bekliyor.

  Threads, iki yeni özelliğe kavuşuyor: İşte Detaylar!

  Threads platformu, taslak kaydetme ve uygulama içi kamera gibi iki yeni özellikle kullanıcı deneyimini iyileştiriyor.

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşıyor? İşte ISS'te Yaşam

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et