R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yeni Düzenleme ile Yurt Dışından Getirilen Telefon Kullanım Süresi Uzuyor: Yeni Süre 180 Gün!

  Türkiye'de yurt dışından ithal edilen telefonların kayıt olmaksızın kullanım süreleri, yeni düzenlemeyle 180 güne yükseltiliyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  26.12.2023 13:48 1430 2 dk okuma süresi
  Yeni Düzenleme ile Yurt Dışından Getirilen Telefon Kullanım Süresi Uzuyor: Yeni Süre 180 Gün!
  Son Düzenleme:

  Türkiye'de mobil teknoloji alanında önemli bir değişiklik yaşanıyor. Yeni getirilen bir düzenleme ile yurt dışından telefon getirme süresi artık 180 güne çıkarılıyor. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya'nın açıklamalarına göre yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye'de kayıt altına alınmadan kullanılma süresi, mevcut 120 günlük süreden 180 güne yükseltiliyor. Bu düzenleme, yurt dışından getirilen cep telefonları ve diğer mobil cihazlar için büyük bir kolaylık sağlıyor.

  Yeni düzenleme ile birlikte, e-Devlet üzerinden 'Geçici haberleşme' başvurusu yapıldığında mobil cihaz kullanım süresi iki defaya mahsus olmak üzere her seferinde 30'ar gün daha uzatılabilecek. Bu, yurt dışı seyahatleri sırasında cep telefonu gibi mobil cihazlarını getiren vatandaşlar için önemli bir avantaj sunuyor.

  Düzenlemenin Getirdiği Kolaylıklar ve Belirsizlikler

  Zafer Sırakaya'nın paylaşımına göre yurt dışından getirilen akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar, Türkiye'de kayıt altına alınmadan 180 güne kadar kullanılabilecek. Bu süre, e-Devlet üzerinden yapılan başvuru ile 120 günlük mevcut sürenin dolmasından önce 180 güne kadar uzatılabilecek. Ancak bu düzenleme ile ilgili bazı belirsizlikler de bulunuyor. Özellikle ‘2 defaya mahsus’ ifadesinin, her yıl için mi geçerli olduğu, tek seferlik mi olduğu veya sadece IMEI başına mı iki defaya mahsus olduğu gibi konular henüz netlik kazanmış değil.

  Yurt Dışından Telefon Getirmenin Maliyeti

  2023 Temmuz itibariyle, yurt dışından getirilen bir telefonun Türkiye'de kullanılmaya devam edebilmesi için 20.000 TL IMEI kayıt bedeli ödenmesi gerekiyor. 2024 yılında bu ücretin, yeniden değerleme oranına bağlı olarak %50 artışla 31.692 TL'ye çıkması bekleniyor. 2018 yılında sadece 500 TL olan IMEI kayıt ücreti, son beş yılda %6238 oranında bir artış gösterdi. Bu durum, yurt dışından telefon getirmenin maliyetini önemli ölçüde artırıyor ve birçok kullanıcı için mantıksız bir seçenek haline getiriyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  iOS 18 Güncellemesi Alacak Telefonlar Açıklandı: Hangi Modeller Güncelleme Alacak?

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. iPhone XS ve üzeri modeller güncelleme alacak, çıkış tarihi ise Eylül'de.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni Düzenleme ile Yurt Dışından Getirilen Telefon Kullanım Süresi Uzuyor: Yeni Süre 180 Gün!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et