R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İşte Karşınızda LiFi: Wifi'ye Kıyasla 100 Kat Daha Hızlı Işık Tabanlı Kablosuz Ağ

  LiFi spesifikasyonu yayınlandı ve bu, ışık tabanlı kablosuz internetin geniş çapta benimsenmesini sağlayacak. Kabul edilen IEEE 802.11bb standardı ile LiFi, geleneksel Wi-Fi'den 100 kat daha hızlı olacak şekilde özgünleştirildi. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  13.07.2023 18:10 1649 2 dk okuma süresi
  İşte Karşınızda LiFi: Wifi'ye Kıyasla 100 Kat Daha Hızlı Işık Tabanlı Kablosuz Ağ
  Son Düzenleme:

  Birçok firma, Light Fidelity veya kısa adıyla LiFi teknolojisi üzerinde uzun zamandır çalışmaktadır. 

  IEEE'nin yakın zamanda kabul ettiği 802.11bb standardı ya da LiFi, kablosuz iletişim formatı WiFi veya 5G'nin yerini almayacak. Ancak belirli ortamlarda her ikisinden de daha avantajlı ve yüksek hızlı olacak.

  LiFi Teknolojisinin Standartlaşması

  Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), LiFi teknolojisine dayanan 802.11bb'yi resmen kabul etti. 

  Bu gelişme, LiFi teknolojisinin uygulamasını ve benimsenmesini hızlandıracak. Yeni standart, farklı üreticilerin birbiriyle uyumlu LiFi cihazları üretmesini sağlayacak.

  LiFi'nin Avantajları Nelerdir?

  Geleneksel teknolojilere göre, LiFi daha hızlı ve daha güvenli kablosuz iletişim sağlama yeteneği ile ön plana çıkıyor. LiFi, radyo dalgaları yerine, yaygın LED ampullerden gelen titrek ışık yoluyla verileri fotonları algılayıp tekrar bilgiye dönüştürebilen alıcılara iletiyor. 

  İnsan gözünün algılayamayacağı kadar hızlı olan bu titreşimler, LiFi sinyallerinin WiFi'den 100 kat daha hızlı olmasını ve olağanüstü hızlara ulaşmasını sağlıyor.

  LiFi Teknolojisinin Kullanılacağı Alanlar

  Bu teknoloji üzerinde çalışan firmalar, aydınlatma sistemlerine entegre ederek cihazların tavan ışıkları aracılığıyla internet alabilmesini sağlıyor. 

  Örneğin, evinize yüksek hızlı internet getirildi ancak WiFi sinyali her odanıza ulaşmıyor. İşte tam da bu durumda LiFi aydınlatma ürünü bir alternatif olabilir.

  LiFi, Wi-Fi ve 5G'nin Birleşimi

  Bununla birlikte, LiFi'nin kendi içinde de bazı sınırlamaları mevcut. Örneğin menzil, LiFi'nin bir dezavantajı olabilir. Bu nedenle, mevcut kablosuz teknolojilerin yerini almaktan ziyade muhtemelen onları tamamlayacaktır. Belirli kullanım durumlarına göre her teknolojinin güçlü yönlerinden yararlanma eğiliminde olacaktır.

  LiFi teknolojisinin entegrasyonu, IEEE'nin resmi standardizasyonu ile hızlanacak diyebiliriz. Önde gelen LiFi şirketi pureLiFi, kompakt bir bileşen olan Light Antenna ONE modülünü üreticilere tedarik etmekte. Bu, kullanıcılar ve ağ cihazları arasında çok çeşitli LiFi destekli cihazların piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Galaxy S25 Serisinden İlk Bilgiler Geldi: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25 serisi, yalnızca Exynos 2500 işlemciyle güçlendirilecek. Yeni strateji, teknoloji dünyasında önemli değişikliklere işaret ediyor.

  Google Drive Yeniliklerle Güncellendi: Videolar Artık Daha Akıcı

  Google Drive, yeni özelliklerle beraber güncellendi. Yeni videolar, artık daha akıcı, arama daha kolay, sorgu süreleri uzadı.

  Spotify, Sadece Sesli Kitaplar İçin Yeni Bir Abonelik Başlatıyor: İşte Detaylar!

  Spotify, sesli kitap aboneliğini hizmete sundu. Abonelik, kullanıcılara aylık 10 dolar karşılığında 15 saat sesli kitap dinleme imkanı sağlıyor.

  Oppo Watch X Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Oppo Watch X, yenilikçi özellikleri ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. 295 dolar fiyatıyla 2 Mart'ta satışa çıkacak.

  İşte Karşınızda LiFi: Wifi'ye Kıyasla 100 Kat Daha Hızlı Işık Tabanlı Kablosuz Ağ

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et