R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter Kullanıcıları Platformu Terk Ediyor: Peki, Kullanıcı Kaybının Sebebi Ne?

  Twitter kullanıcıları son zamanlarda platformdan ayrılmaya başladı. Özellikle son yaşanan olay bardağı taşıran damla oldu.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  18.01.2023 23:42 1692 4 dk okuma süresi
  Twitter Kullanıcıları Platformu Terk Ediyor: Peki, Kullanıcı Kaybının Sebebi Ne?
  Son Düzenleme:

  Twitter, özellikle Elon Musk’a geçtikten sonra pek çok olay ile karşılaştı. Bunlardan en önemlisi de kullanıcıların platformu terk etmesiydi. Uygulamayı bırakan birçok kişi, bunun yerine alternatiflere geçmeye karar verdi. Yalnızca kullanıcılar değil, bazı reklam veren şirketler de Twitter’ı bıraktı. Yaşanan bu olaylarla beraber Twitter, para kaybetmeye başladı.

  Bu olayların sebebi ise Elon Musk’ın aldığı bazı kararlar oldu. Bu kararlardan birisi mavi tikin herkese verilmeye başlanmasıydı. Bu da şirketlerin taklit edilmesine yol açtı. Yakın zamanda yaşanan olaylardan birisi de platformun üçüncü taraf uygulamaları erişime kapatması oldu. Bu durum, bazı kullanıcıların uygulamayı terk etmesini sağladı.

  Twitter kullanıcıları platformu terk etti

  Geçtiğimiz günlerde Twitter, habersizce üçüncü taraf yazılımlara erişimi kapattı. Bu durumdan en çok kullanılan Tweetbot ve Twitterrific de etkilendi. Bu olayın ardından bu uygulamalardan yararlanan birçok kişi problemler yaşamaya başladı.

  Şimdi de bu uygulamalardan yararlanamayan kullanıcıların şikayetleri gündeme geldi. Bazı kullanıcılar, Elon Musk’ın bu hatadan dönmesini talep ediyor. Bazıları da şimdiden farklı platformlara geçmeye başladı. Twitter yerine tercih edilen platformlar arasında Mastodon ve Reddit yer almakta.

  Twitter kullanıcılarının şikayetçi olduğu durum, herhangi bir bildirim olmadan uygulamaların erişiminin kapatılması. Bu durum sebebiyle platforma tepki gösteren insanlar, bu sorunun çözülmesini istiyor. Bazıları bu şekilde atılan adımın profesyonelce olmadığını da dile getiriyor.

  Bazı kullanıcılar, bu girişimin sebebinin uygulamaların ciddi anlamda gelir elde etmesi olduğunu söylüyor. Dolayısıyla Elon Musk’ın bilerek böyle bir şey yaptığı savunuluyor. Farklı bir kullanıcı, yaptığı yorumda Twitter bu şekilde hareket ederse uygulamayı bırakacağını söyledi. Şirketin bundan sonra nasıl bir karar alacağı merak ediliyor.

  Daha önce de bu durumlar yaşanmıştı

  Twitter kullanıcıları daha önce de platformdan çekilmeye başlamıştı. Örneğin Elon Musk, geldikten sonra herkese mavi tik dağıtmaya başladı. Belirli bir ücret karşılığında alınan mavi tik için doğrulama sistemi bulunmuyordu. Bu olayla berabere bazı ünlülerin ve şirketlerin mavi tik onaylı taklit hesabı açıldı. Bu da büyük şirketlerin firmayı bırakmasına neden oldu. Twitter, yaşadığı olaylar sebebiyle değer kaybetmeye başladı.

  Twitter’ın değer kaybında etkili olan bir diğer şey art arda uygulanan zamlar. Bu durum sebebiyle de Twitter’dan farklı platformlara büyük bir göç yaşandı. Bilindiği üzere Twitter Blue abonelikleri yakın dönemde birkaç kez zamlandı. Özellikle iOS Kullanıcıları daha yüksek ücretler ödemek zorunda kaldı. Ayrıca diğer platformlarda ücretsiz olan özelliklerin Twitter’da ücretli olması da tepki çekti. Bu olaylar nedeniyle kullanıcılar, uygulamadan ayrılma kararı aldı.

  Tweetbot ve Twitterrific nedir?

  Twitter kullanıcılarının profesyonel olarak hesap yönetmesini sağlayan birçok yazılım var. Bu yazılımlardan birisi Tweetbot. Kendisi ücretli bir uygulama olsa da 7 gün ücretsiz deneme hakkı sunuyor. Uygulamanın sunduğu özelliklerden birisi çoklu zaman tüneli. Bu özelliğin amacı, Twitter ana sayfasının özelleştirilmesine imkan tanımak. Örneğin bu alanda aile, teknoloji gündemi ve video oyunları gibi kategoriler bulunuyor. Kullanıcılar, kategoriye göre paylaşımları inceliyor.

  Tweetbot’un sunduğu bir diğer özellik ise ifade engelleme. Bu özellikle beraber belirli bir ifade kara listeye alınabilmekte. Kara liste tweet, kişi ve etiket sisteminde geçerli oluyor. Ayrıca kara listede düzenli ifade desteği de sağlanıyor. Kara listeye alınan bir ifade belirli bir süreyle veya sürekli buraya eklenebiliyor.

  Twitter kullanıcıları, Twitter’da olmayan fakat uygulamada olan filtre özelliğinden de yararlanıyor. Kullanıcılar, ana akışta filtreleme yapamıyor. Bunun için de bir kolaylık sağlayan yazılım, filtreleme imkanına imkan tanıyor. Filtreler arasında medya, bağlantı, yanıt ve alıntı bulunmakta. Özel filtre ekleme desteği de mevcut. Bu sayede bir filtreleme seçeneğinde birden fazla seçenek eklenmiş oluyor.

  Adeta Twitter Blue aboneliği gibi olan uygulama, daha birçok özelliğe yer vermekte. Uygulamanın sunduğu diğer özellikler şunlar:

  • Arayüzü özelleştirme
  • Uygulama ikonunu güncelleme
  • Tablet için çift sayfalı görünüm
  • Widget sistemi
  • Yedekleme olanağı
  • PiP desteği
  • Profil notu ekleme

  Tweetbot dışında bir diğer uygulama Twitterrific, sunduğu pek çok ayrıcalığa yer veriyor. Bu uygulamalar, sunduğu avantajlar sebebiyle Elon Musk’ı panikletmiş olabilir. Çünkü uygulamalar, özellikleriyle beraber adeta Twitter Blue aboneliği rakibi gibi duruyor.

  Bu uygulamanın sunduğu özelliklerden birisi GIF ve video araması. Kullanıcılar, GIF ve video araması yaparak paylaşım sağlayabilecek. Bir diğer özellik arayüzün temasını güncelleme. Ayrıca yazılımda uygulama ikonunu değiştirme imkanı da bulunmakta. Uygulamanın diğer özellikleri şunlar:

  • Belirli ifadeleri kara listeye alma
  • Tweet kaldır veya düzenle
  • Okuma konumunu Mac ve iPhone için senkronize etme
  • VoiceOver desteği ile pratik bir kullanım

  Mastodon ve Reddit hakkında bilgi

  Reddit, Twitter’dan ayrılan bazı kullanıcıların yerleştiği bir uygulama. Platform, 23 Haziran 2005 tarihinde webde yer almaya başladı. Reddit’in genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Francisco’da bulunuyor. Forum benzeri bir yapıyla karşımıza çıkan Reddit, bir topluluk sitesi. Kullanıcılar, kendi topluluklarını kurarak bu topluluklarda paylaşım yapılmasını sağlıyor. 700 civarında çalışanı bulunan uygulama, 100 milyon dolardan fazla kazanıyor. Platformun kullanıcı sayısı ise 52 milyondan fazla.

  Mastodon ise Twitter benzeri bir sosyal medya mecrası. İlk olarak 16 Mart 2016’da yayın hayatına başladı. Tam sürüme 15 Kasım 2022’de erişti. Mastodon, açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım. Yani kaynak kodlarına GitHub üzerinden erişilebiliyor. Bu da diğer yazılımcıların kendi platformlarını kurmasını sağlıyor. Uygulamanın arayüzüne baktığımızda ise oldukça Twitter’a benzediği görülmekte. Tabi buna ek olarak bazı farklılıklar da yer alıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Ozgurbeldek
   Ozgurbeldek 1 yıl önce
   Buradan banlamayı unutmuşunuz bak rahat yazabiliyorum :)

  İlgili İçerikler:

  Threads Büyümeye Devam Ediyor: Aylık 175 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı!

  Meta CEO'su Mark Zuckerberg, Threads'in aylık 175 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Bu rakam, platformun büyümesinin sürdüğünü gösteriyor.

  Ubuntu 24.10 Nihayet Wayland'i NVIDIA Kullanıcıları İçin Varsayılan Yapıyor!

  Ubuntu 24.10, Ekim 2024'te yayınlanacak. NVIDIA kullanıcıları için varsayılan Wayland oturumu ve birçok yenilik sunuyor.

  EURO 2024'te Portekiz Slovenya'yı Konuk Ediyor: Canlı Yayın Bilgileri ve Maç Öncesi Detaylar

  EURO 2024 heyecanı devam ediyor! Portekiz ve Slovenya, son 16 turunda karşı karşıya geliyor. Maç TRT 1'den canlı yayınlanacak. İşte maç öncesi detaylar ve canlı yayın bilgileri...

  Çekya Hangi Ülke? Çekoslavakya mı? Eski İsmi Ne?

  Orta Avrupa'da bulunan Çekya, tarih boyunca birçok değişim yaşamış bir ülkedir. Peki, Çekya hangi ülke, Çekoslavakya mı, eski ismi ne? Bu soruların yanıtları ve Çekya'nın tarihine dair detaylar yazımızda.

  Twitter Kullanıcıları Platformu Terk Ediyor: Peki, Kullanıcı Kaybının Sebebi Ne?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et