R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta 10 Yıl Sonra İlk Defa Düşüş Yaşadı!

  Facebook, Instagram ve WhatsApp çatı şirketi Meta, 2022 yılına ilişkin finansal raporlarını yayınladı. Yayınlanan finansal raporlara göre şirket 10 yıllık sürecin ardından ilk defa gelir düşüşü yaşadı. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.07.2022 11:50 1414 3 dk okuma süresi
  Meta 10 Yıl Sonra İlk Defa Düşüş Yaşadı!
  Son Düzenleme:

  Meta tarafından yayınlanan 2022 ikinci çeyrek mali raporları yeni bir dönemin başlangıcının sinyali oldu. “Instagram”, “WhatsApp” ve “”Facebook çatı şirketi Meta, 2022 yılında “yıllık bazda10 yıl sonra ilk defa gelir düşüşü yaşadı. Söz konusu mali raporlara yönelik yapılan değerlendirmeler ve piyasaya beklentileri 2022 üçüncü çeyrek dönemine ilişkinde olumsuz bir tablo ortaya koyuyor. Meta, üçüncü çeyrekte de gelir düşüşü yaşayacak ve hatta bu düşüş ikinci çeyreğe oranla daha büyük olacak.

  Yayınlanan mali raporlara göre 2022 2.çeyrekte şirket “yıllık bazda%1 düşüş yaşadı. Böylelikle bu yılın ikinci çeyreğinde geliri 28.8 Milyar Dolar’a gerilemiş oldu. Şirketin mali raporlara göre düşünün “%1” gibi düşük bir oranda olsa da bunun net kar üzerindeki yansıması büyük oldu. Zira şirketin bu dönemde net karı %36 oranında bir düşüş yaşayarak, “6.7 Milyar Dolar” seviyesine geriledi.

  Metaverse Zarar Ediyor

  Meta

  Meta’nın sahibi “Mark Zuckerberg” açısından şirketin ve hatta teknolojinin geleceği olarak lanse edilen Metaverse projesi de şirketin zarar etmesine neden oluyor. Özellikle projeyi hayata geçiren Meta’nın “Reality Labs” departmanının 2022 2.çeyrek döneminde tam “2.8 Milyar Dolarzarar ettiği ortaya çıktı.

  Sosyal medya devi için en temel gelir kaynağı reklamlar olarak açıklandı. 2021 yılında şirket, Apple tarafından iOS cihazlarda uygulanan “Gizlilik Şartları Değişikliği” nedeniyle tam 10 Milyar Dolar seviyesindeki bir gelirden uzak kalmıştı. Ancak 2022 yılındaki bu düşüş rakamlarının şirket politikalarının dışında global ekonomi ve finans piyasalarındaki olumsuz tablonun getirdiği etkiyle reklam verenlerin harcamalarındaki sınırlandırmalardan kaynaklanıyor.

  Facebook ve Instagram’daki Yeniliklerin Maliyeti Yüksek

  Meta tarafından, Instagram ve Facebook gibi iki büyük sosyal medya platformunda kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve tabii ki rekabette öne geçmek için önemli yenilikler gerçekleştiriliyor. Bu yeniliklerin önemli kısmı piyasadaki en güçlü rakibi TikTok ile arasındaki rekabette öne geçme hedefinden kaynaklanıyor. Zira TikTok her geçen gün büyümeye devam ediyor.

  Bu kapsamda Meta, sosyal medya platformlarında “kısa video” ve “gönderi öne çıkartma” gibi çeşitli yenilikler getiriyor ve bu durumda ciddi maliyetlere neden oluyor. Milyarder iş adamı Zuckerberg, şirketinin sosyal medya platformlarında kullanıcıların 2023 itibariyle “takip etmediği” hesaplardan da önerileri daha yoğun şekilde alacağını açıklamıştı. Böylesine bir geliştirmede “yapay zeka” teknolojini ihtiva ettiğinden yatırım maliyetlerini de önemli oranda arttırıyor.

  Kullanıcı Sayısını Arttırıyor!

  Meta

  Çatı şirket Meta, mali raporlarında olumsuz bir grafik ortaya koyuyor. Ancak sahibi olduğu sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısında ciddi artışlar yaşanmaya devam ediyor. Özellikle de Facebook’un bu dönemde “günlük kullanıcı sayısı%3 oranında artış yaşadı. Böylelikle 2022 Temmuz ayı itibariyle Facebook kullanıcı sayısı 1.97 Milyar seviyesine çıktı.

  2022 rakamlarına göre Instagram, WhatsApp, Facebook ve Messenger uygulamalarının günlük 2.88 Milyar kişi tarafından kullanıldığı açıklandı.

  Meta tarafından yapılan önemli yenilikler ve güncellemeler sosyal medya kullanıcıları tarafından hoş karşılanmıyor. Hatta kısa bir süre önce Instagram’ın eski yapısına geri dönmesi için dünyaca ünlü yıldızlarında katıldığı bir imza kampanyası düzenlenmişti. Ancak mali raporlar ve şirketin hedefleri bunun pekte gerçeğe dönüşecek bir çalışma olmadığına işaret ediyor.

  Meta’nın sosyal medya platformlarındaki yenilikleri ve gelecek projelendirmeleri hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MediaTek Dimensity 9400’ün İlk Sonuçları Paylaşıldı: Beklentilerin Altında Kaldı!

  MediaTek Dimensity 9400, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4'üne kıyasla performans testlerinde geride kaldı.

  Xiaomi 14 Ultra, Fotoğrafçılıkta Yeni Bir Çığır Açacak: İşte İlk Kamera Örnekleri!

  Xiaomi 14 Ultra, üstün kamera özellikleri ve güçlü performansıyla MWC 2024'te teknoloji dünyasını sarsmaya hazırlanıyor.

  Android 15 Geliyor: İlk Geliştirici Ön İzlemesi Yayınlandı!

  Android 15, reklam kontrolü, kısmi ekran kaydı ve geliştirilmiş kamera optimizasyonuyla kullanıcı deneyimini yeniden şekillendiriyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  Meta 10 Yıl Sonra İlk Defa Düşüş Yaşadı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et