R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İzlenme Sayılarında Dev Rekabet: YouTube Shorts vs Tiktok

  YouTube’un Eylül 2020’de yayınladığı kısa video platformu YouTube Shorts, aylık 1.5 milyar izlenme sayısına ulaştı. Bu rakamla birlikte YouTube Shorts TikTok’un son yayınladığı 1 milyarlık izlenme sayısını aşmış durumda.

  İsmail İsmail 17.06.2022 13:58 1109 2 dk okuma süresi
  İzlenme Sayılarında Dev Rekabet: YouTube Shorts vs Tiktok
  Son Düzenleme:

  YouTube’un Eylül 2020 itibari ile Tiktok’a rakip olarak ortaya çıkardığı; kimileri tarafından Tiktok’un kopyası veya çakması olarak nitelenen YouTube Shorts’un kayıtlı kullanıcılar tarafından izlenme oranı aylık ortalama 1.5 milyara ulaştı. TikTok’un güncel izlenme sayıları bilinmese de, platform tarafından son olarak 2021 yılının Eylül ayında yapılan açıklamada aylık bazda 1 milyarlık izlenme sayısına ulaşıldığı belirtilmişti. İzlenme ve büyüme sayıları açısından bu 2 platform arasında kıyasıya bir rekabet olacağı aşikar. 

  Çinli sosyal medya devi TikTok'un pazardaki yerini korumak için ve YouTube Shorts ile rekabet etmek için ne tür yenilikler getireceği merak konusu. 

  Youtube Shorts ve TikTok'un benzer özellikleri

  • Kısa video konsepti üzerine kurulmuş platformlardır.
  • Kullanıcılar cihazlarının ses kütüphanesinden müzik ekleyebilir ve tüm videoları ses kitaplığında görüntüleyebilirler.
  • Video görüntülenme sayısı, beğeniler, yorumlar, izlenme süresi, erişim ve gösterimlerle ilgili detaylı analizlerin yer aldığı panellere sahiptirler.
  • Videolar arası geçişler için manuel kaydırma yapmak gerekir, otomatik geçiş sistemi kullanmazlar.
  • Video içerik üreticilerinin içeriklerinden para kazanmasına olanak sağlarlar.
  • Akış esnasında video kanallarına abone olunabilir veya takip edilebilir. İçerik yayıncılarının kanalına ya da profiline girmeye ihtiyaç yoktur.
  • Daha önceden ve cihaz kütüphanesine kaydedilen video içeriklerinin yüklenmesine; bu içeriklere metin, altyazı ve efekt eklenmesine imkan tanırlar.

  Youtube Shorts ve TikTok'un farklı özellikleri

  Video uzunluğu

  YouTube Shorts, maksimum 60 saniyelik videolar yüklemeye olanak sağlarken TikTok ile 3 dakikaya kadar uzunlukta videolar yüklenebilir. 

  Altyazı ekleme

  TikTok kullanıcıların bir TikTok içeriğinin sol alt köşesinde bulunan video altyazıları eklemelerine izin verir. Shorts videolarında ise bu ekleme biraz daha zorludur; açıklama eklemek için Bağlantı düğmesi üzerinde yer alan “Açıklama” butonu aracılığı ile yapılır.

  Efektler

  TikTok, AR efektleri ve yeşil ekran efektleri de dahil olmak üzere büyük bir filtre kütüphanesi sunarken, Shorts yalnızca videonun parlaklığını, tonunu, sıcaklığını vb. düzenlemeye yarayan filtreler sunar.

  Video Gizlilik Seçenekleri

  YouTube Shorts’daki videoların gizlilik seçenekleri, içeriği kimlerin göreceğini seçmeye olanak sağlar. Ancak bu durum TikTok’da daha kısıtlı bir özelleştirme seçeneği sunar. TikTok videoları ya herkesle ya da sadece yayıncı ile paylaşılabilir.

  Video analizleri

  TikTok’da video analizleri yine uygulamanın kendisinde görüntülenebilirken, YouTube Shorts üzerindeki videoların analizleri YouTube Shorts isimli farklı bir araç üzerinden görüntülenebilir.

  Para kazanma

  Her iki platform da para kazanma özelliğine sahip olsa da kazanç miktarları ve işleyiş birbirinden oldukça farklı. Para kazanma konusunda YouTube Short, Shorts fonunu sunarken TikTok, dijital hediyeler ve bağışlar aracılığı ile para kazanma imkanları sunuyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Dev bataryalı Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

  Çin üretimindeki yeni tablet Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı. Xiaomi Pad 5 Pro, 10.000 mAh batarya ve 12.4 inç ekrana sahip. Bu yeni modelde birçok özellik üzerinde iyileştirmeler yapıldığı söyleniyor.

  Getir Büyümeye Devam Ediyor: İlk Fiziksel Marketini Açtı!

  Dünya genelinde 8 ülkede hizmet veren Getir, depolarını fiziksel süpermarkete dönüştürme kararı aldı.

  Elif 1379

  YouTube, Suudi Arabistan'da Kısıtlamalarla Karşı Karşıya Kalabilir

  Suudi Arabistan'da ilgili kurumların yaptıkları incelemelere dair hazırlanan rapor, ülkede Youtube yayınını riske soktu. Krallık, ülkede Youtube'yi yasaklayabilir.

  PlayStation için Bir Devir Kapanıyor: Twitter Destek Dönemi Sona Eriyor!

  Sony, PlayStation için Twitter üzerinden verdiği destek hizmetlerini sona erdirdi. Şirketin aldığı karar sosyal medyada kullanıcılar tarafından çok eleştirildi. İşte yeni PlayStation destek hizmetleri adresi belli oldu.

  Elif 1118
  İzlenme Sayılarında Dev Rekabet: YouTube Shorts vs Tiktok

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et