R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ABD’de TikTok’a Bir Şok Daha! Yeni TikTok Yasağı Açıklandı!

  Son yılların en popüler ve aynı zamanda en fazla tartışılan sosyal medya platformu TikTok için bazı yasaklar getirildi. Dünya genelinde pek çok ülke TikTok kullanımına ilişkin yasak veya sınırlamalar açıklıyor. Bu ülkeler arasında ilk sırada ABD yer alırken, ülkede TikTok için yeni bir yasak haberi daha geldi. İşte TikTok için ABD’de uygulanmaya başlanan yeni yasağın detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  28.01.2023 17:50 1794 3 dk okuma süresi
  ABD’de TikTok’a Bir Şok Daha! Yeni TikTok Yasağı Açıklandı!
  Son Düzenleme:

  TikTok, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi haline geldi. Kullanıcıların zenginleştirdiği kısa videolar yayınlayabildiği platformda fenomen olunarak, ciddi gelirler elde ediliyor. Özellikle genç kitle tarafından yoğun şekilde kullanılan TikTok, “dejenerasyon” oluşturması iddiasıyla çokça da tartışılıyor.

  ABD’den TikTok İçin Yeni Yasak

  TikTok

  TikTok, önce 2016 yılında Çin’de ve daha sonra 2017 yılında uluslararası pazarda hizmet vermeye başladı. Kısa sürede büyük bir kitle edinen platform, bugün dünyanın en çok aktif kullanıcıya sahip platformlarından birisi haline geldi. Ancak dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından TikTok, tartışılmaya da devam ediyor.

  Dünya genelinde pek çok ülke TikTok kullanımına ilişkin yasaklar veya sınırlamalar uygulama kararı aldı. Çin menşeili sosyal medya platformuna gelen en ağır yasaklarsa özellikle ABD’den geldi. ABD, son dönemde TikTok’a karşı adeta savaş açtı ve platforma pek çok yasak uygulamaya başladı. TikTok, ABD’de tepki almaya da devam ediyor.

  ABD’de hükümetin yanı sıra kurum ve kuruluşlar tarafından da hamleler geliyor. Son hamle ise ABD’nin önemli üniversitelerinden geldi. Çoğu üniversite, TikTok erişim yasağı getirdiğini açıkladı. Üniversiteler, öğrencilere sunulan “Wi-Fiinternet ağı üzerinden TikTok’a erişilmesini yasakladı. Söz konusu TikTok yasağının ABD’nin önde gelen 15 üniversitesi tarafından uygulanmaya başlandığı belirtildi.

  Söz konusu üniversitelerde öğrenciler TikTok’u Wi-Fi ağından kullanamıyor. TikTok’u kullanmak isteyen öğrencilerin kendi “mobil ağ” paketini kullanması gerekiyor.

  TikTok, kısa bir süre önce “viral video” yaratmak için “hile” yapma suçlamasıyla gündeme gelmişti.

  Verileri Çin’e Gönderiyor

  TikTok

  Platform, gençler üzerinde dezenformasyon oluşturması ve vergilendirmeyen kazanç gibi nedenlerle eleştirilerin odağında. Ancak başta ABD olmak üzere pek çok ülke, platforma özellikle “Çin” merkezli olması vesilesiyle savaş açmış durumda. ABD’deki üniversitelerin aldığı yasak kararının altında da bu gerekçe yatıyor. Zira yapılan açıklamalara göre TikTok’un kullanıcı verilerini Çin’e gönderdiği iddia edildi.

  TikTok, 2022’nin son ayındaABD Temsilciler Meclisi” tarafından da gündeme alınmıştı. Meclis tarafından TikTok kullanımının yasaklanması kararlaştırılmıştı. Hatta ABD Temsilciler Meclisi İdari İşler Müdürü tarafından “milletvekili” ve “personel” için TikTok e-postası göndermişti. Söz konusu e-mail’de herkesin TikTok’u cihazlarından kaldırmaları gerektiği ifadelerine yer verilmişti.

  ABD Senatosundan Yasak Kararı Geldi

  TikTok

  TikTok, kısa bir süre öncede “ABD Senatosu” gündemine geldi. Uzun süredir Çin ile “ekonomik savaş” sürdüren ABD’de de Çinli şirketlere ciddi yaptırımlar uygulanıyor. TikTok’ta Çin merkezli olmasından ötürü bu yaptırımlardan en fazla etkilenen şirketler arasında yer alıyor. 

  ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaştan en fazla etkilenen şirket “Huawei” olmuştu. Huawei, cihazlarında Google Android kullanamaz hale gelmişti. Şirket bu nedenle “HarmonyOS” sistemini geliştirmek durumunda kalmıştı.

  ABD Senatosu Çin merkezli uygulamayı “kullanımı yüksek riskli” olarak değerlendirmişti. Bu çerçevede de ABD’nin “ulusal güvenlik kaygıları” gerekçesiyle yeni bir yasak kararına imza atılmıştı. ABD senatosunun kararına göre “federal hükümet görevlileri” devletin sağladığı cihazlarda TikTok uygulamasını kullanamayacak. Karar senatoda “oy birliği” ile kabul edilmişti. ABD BaşkanıJoe Biden”, senatodan gelen bu yasak kararını onadı.

  Yıllara Göre TikTok Kullanıcı Sayısı

  TikTok
  YılKullanıcı Sayısı
  2018133 Milyon
  2019381 Milyon
  2020700 Milyon
  2021902 Milyon
  20221 Milyar 466 Milyon

  Türkiye’de de çok fazla eleştiri alan ancak halen kullanıcı sayısı artmaya devam eden TikTok hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile Mesajlar Uygulaması Yenileniyor: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  iOS 18 ile Mesajlar uygulamasına gelen yenilikler arasında mesaj planlama, uydu üzerinden mesajlaşma ve RCS desteği gibi dikkat çeken özellikler bulunuyor.

  Samsung Galaxy Watch Ultra Render Görüntüleri Ortaya Çıktı: İşte Yeni Tasarım!

  Samsung Galaxy Watch Ultra'nın render görüntüleri paylaşıldı. Siyah ve Gümüş renk seçenekleriyle gelen model, 500 dolar fiyatla yakında piyasaya sürülecek.

  HMD'nin Yeni Tableti: Snapdragon 7 Gen 2 İle Geliyor!

  HMD Global, Snapdragon 7 Gen 2 işlemcili yeni tableti HMD Slate Tab'ı tanıtmaya hazırlanıyor. Güçlü teknik özellikleri ve yenilikçi tasarımıyla dikkat çekiyor.

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  ABD’de TikTok’a Bir Şok Daha! Yeni TikTok Yasağı Açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et