R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

  Seo (google) uyumlu web sitesi nedir, seo uyumlu web sayfası nasıl yapılır? Arama motorları, web sitelerin kullanıcı dostu olmasını ister, bu yüzden yapacağınız sitelerin de seo uyumlu olması gerekmektedir.

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  17.05.2022 13:12 4669 4 dk okuma süresi
  SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?
  Son Düzenleme:

  SEO Nedir?

  Açılımı, ‘’Seacrh Engine Optimization’’ olan SEO ‘’arama motoru optimizasyonu’’ anlamına gelir. Temelde SEO, organik arama motoru sonuçlarıyla web sitenizin trafik miktarını ve kalitesini arttırma işine verilen addır. SEO içerikleri ise, bu alanda yapılan çalışmanın temel argümanını oluşturur. Dijital pazarlamanın bir alt kolu niteliğinde olan SEO çalışmaları, web sitesinde gerekli olan düzenlemeleri yaparak söz konusu sitenin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.

  Arama motoru optimizasyonu yani SEO; Google başta olmak üzere Yandex, Bing, Yahoo! , Baidu, Safari gibi arama motorlarında internet sitenizin daha iyi sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Bu sayede, hedef kitlenize daha çabuk ulaşabilir, hedef kitlenizi önemli ölçüde büyütme imkanına sahip olabilirsiniz. Kullanıcılar, sunduğunuz hizmete veya web sitenizin içeriğinde yer alan bilgilere gerçekten ihtiyaç duyduğu için; organik bir kitle ve trafik elde etmiş olursunuz. Bu bağlamda,  SEO sayesinde organik olarak büyüme elde edebilir, nitelikli kullanıcıları çekerek web sitenizin mevcut trafiğini arttırabilirsiniz. 

  SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

  Web sitenizin Google ve diğer arama motorları tarafından üst sıralara taşınması için SEO teknikleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Peki, SEO uyumlu web sitesi nasıl olmalıdır? SEO uyumlu web sitesinde olması gerekenler şunlardır:

  • Title, anahtar kelime, meta description gibi HTML öğelerini doğru kullanmak gereklidir.
  • Web sitenizde yer alan içeriklerin kaliteli ve özgün olması oldukça önemlidir. 
  • Kullanıcıların web sitenizi kolaylıkla gezebilmesi için, web sitesi tasarımı işlevsel ve rahat kullanılabilir olmalıdır.
  • Web sitenizin telefon, tablet, bilgisayar gibi her türlü cihaza uyumlu olarak tasarlanmış olması gereklidir.
  • Sitenin kodlaması doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde bazı tarayıcılarda siteniz düzgün bir şekilde gözükmeyebilir. 


   

  Site İçi SEO Kriterleri

  Site içi SEO kriterlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Title:  Yazıların ana başlığıdır. Title yani başlık alanı, HTML yazılım dilinin bir öğesidir. Bu başlık etiketleri belirli bir kodlama sistemini içerir ve maksimum 60 karakter olmalıdır. Ayrıca title başlık alanında web sitesinin içeriğini tanımlayan bir anahtar kelime mutlaka bulunmalıdır. 
  • Meta Description: Meta description, web sitenizde neye hizmet ettiğinizin, ne gibi içeriklere yer verdiğinizin kısa bir özetini anlatan açıklama metinleridir. Meta açıklamaları, en fazla 155 karakter sınırında olmalıdır. Meta açıklaması yazarken; web sitenizin içeriğini iyi anlatan anahtar kelimeler kullanmaya, aşırıya kaçmamaya ve konuyu net bir şekilde anlatmaya özen göstermelisiniz.
  • Başlık Etiketleri: İçerik başlık etiketleri, ana başlık ve alt başlıkları tanımlarken kullanılır. Başlık etiketleri H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde sıralanır. H1 konu başlığı, yani ana başlığı ifade eder. Diğer etiketler, alt başlıkları tanımlar. Web sitenizin SEO kriterine uyması ve arama motorlarında öne çıkması için, içerik yazarken bu hiyerarşik yapıya uyulmalıdır. 
  • Anahtar Kelime: İnternet sitenizin öne çıkması için içerikte kullanılan anahtar kelime kriterine dikkat etmek gerekir. Doğru anahtar kelime araştırmasını yaparak içeriklerin en uygun yerine bu kelimeleri yerleştirmek web sitenizin kalitesini yüksek oranda arttıracaktır. Anahtar kelimeleri, abartmadan kullanmak gerekir. Örneğin; 100 kelimede maksimum 2 anahtar kelime, 300 kelimede maksimum 6 anahtar kelime kullanılmalıdır. Yani içerik, kelime sayısının %2 oranında anahtar kelime içermelidir. 


   

  Site Dışı SEO Kriterleri

  Site dışı yani Off-Page SEO, web sitelerinin diğer sosyal medya platformlarında veya diğer arama motorlarındaki bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmak amacıyla yapılan çalışmalardır. Site dışı SEO kriterlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sosyal Medya PR Çalışmaları: Gelişen teknolojiyle birlikte sosyal medya, yediden yetmişe çoğu kişinin kullandığı mecralardır. Markanızın bilinirliliğini arttırmak için sosyal medya platformlarında yer almalısınız. Web sitenizin veya web siteniz içerisinde yer alan içeriklerinizin linkini bu mecralarda paylaşarak kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.
  • Hastag (Etiket) Çalışmaları: Site dışı SEO kriterleri arasında bulunan bir başka unsur da hastag çalışmalarıdır. Web sitenize uygun hastagleri analiz edip bunları sosyal medya platformlarında kullanmak marka bilinirliğinizi arttırmaya yardımcı olacaktır.
  • Video veya Podcast Tanıtımları: Sitenize trafik çekmek için, video tanıtımları yapabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli podcast yayınlarına katılarak web sitenizin içeriğinden bahsedip sayfanıza trafik çekebilirsiniz. Bunları profesyonel bir SEO uzmanından yardım alarak yapmak siteniz için en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır. 

  Profesyonel Çözümler için CRM Medya

  Web sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını ve Google gibi arama motorlarında üst sıralarda gözükmesini istiyorsanız alanında uzman bir SEO ajansı ile çalışmanız gerekmektedir. Web sitenizin iyileştirilmesi ve bu doğrultuda hedef kitlenizin büyümesi için, uzman ekibimizden SEO hizmeti  alabilirsiniz. Profesyonel çözümler için CRM Medya’ yı tercih edebilirsiniz. 

   Yasal Uyarı: Bu içerikten Rokito Digital sorumlu değildir, bu bir sponsorlu ilandır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  Google Arama Sil Baştan: Yeni Web Araması ve Yapay Zekayı Kapatacak Buton Geliyor!

  Google, arama sonuçlarını sadeleştiren yeni web filtresini tanıttı. Özellik, yapay zeka içeriklerini devre dışı bırakarak geleneksel deneyimi geri getiriyor.

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  ChatGPT, Web Arama Pazarına Giriyor: Google'a Rakip Oluyor!

  OpenAI, ChatGPT ile arama motoru pazarına giriyor. Kaynak bağlantıları ve görsel içeriklerle zenginleştirilmiş yanıtlar sunacak yeni özellikler ekleniyor.

  SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et