R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PlayStation Satışları Xbox’ı Geride Bıraktı!

  PlayStation satışları Xbox’ı geride bırakıyor. Microsoft, yaptığı açıklamada rakibi Sony’nin daha başarılı olduğunu itiraf etti.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  22.02.2023 14:43 1476 2 dk okuma süresi
  PlayStation Satışları Xbox’ı Geride Bıraktı!
  Son Düzenleme:

  Microsoft ile Sony, birbirine rakip 2 şirket. Microsoft, Xbox oyun konsolu ile karşımıza çıkıyor. Sony ise PlayStation ile oyuncuları büyülüyor. Her ne kadar 2 firma başarılı görünse de PlayStation, daha ön planda durmakta. Bunun sebebi Sony’nin oyun konsolunu daha önce çıkarması. Bunun dışında daha birçok etken var.

  Microsoft ile Sony arasındaki rekabet, yıllardır devam ediyor. Microsoft, rekabette öne geçmek için pek çok oyun şirketini satın aldı. Bununla beraber oyunculara çeşitli ayrıcalıklar tanıdı. Buna rağmen PlayStation’ın önüne geçemedi. Şirketten şimdi de itiraf dolu bir açıklama geldi.

  PlayStation satışları, Microsoft’un yatırımlarına rağmen ön planda

  Microsoft, NVIDIA ile yaptığı bir ortaklık programında konuştu. Konuşmada dikkat çeken detaylardan birisi Sony ile olan kısım oldu. Firma, Sony’nin gerisinde kaldığını açıkladı. Bununla beraber dünya genelinde oransal olarak bakıldığında 69/31 oranın yer aldığı belirtildi. Yani PlayStation ile Xbox arasındaki rekabete göre PlayStation’ın pazar payı %69. Bu oranın Avrupa’da 80/20 olduğu, Japonya’da 94/6 olduğu açıklanıyor.

  Xbox neden başarılı olamıyor?

  Microsoft, bu zamana kadar Xbox’ın başarılı olması adına pek çok çalışma yaptı. Bu çalışmalar, her ne kadar oyuncu odaklı olsa da firma, yeterince yükselemedi. Güncel olarak 120 milyon Xbox abonesi mevcut. Özellikle bilgisayar aboneleri daha fazla. Şirketin Xbox tarafında yeterince başarılı olamamasının nedenlerinden birisi bu. Kullanıcılar, konsol almak yerine Xbox Game Pass’ı bilgisayarında kullanıyor. Aslına bakarsak Microsoft, yine kârlı. Bu durum, yalnızca konsol satışlarını etkiliyor.

  PlayStation’ın daha başarılı olmasının bir diğer sebebi pazarlama taktiğiPlayStation satışları daha yüksek, çünkü bu işe daha erken girdi. Sony, 90’lı yıllarda bu işe girerken Microsoft, ilerleyen yıllarda görüldü. Sony’nin erken başlaması ve başladığı dönemlerde ciddi yükseliş elde etmesi önemli bir avantaj. Bu da şirketin sürekli yükseliş elde etmesine imkan tanıdı. Ayrıca şirket, uyguladığı reklamlarla da oyuncuların ilgisini çekmeyi başaran bir firma.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PlayStation Plus Haziran Oyunları Açıklandı: İşte Eklenecek Oyunlar!

  PlayStation Plus Haziran 2024 oyunları açıklandı! SpongeBob, AEW: Fight Forever ve Streets of Rage 4 dahil olmak üzere toplam 10 oyun abonelere sunulacak.

  Bilgisayar Satışlarındaki Artış Sürüyor: Yapay Zeka Destekli PC'ler Öne Çıkıyor!

  Yapay zeka destekli bilgisayarlarla bilgisayar satışları yüzde 3 artış gösterdi. Lenovo, HP, Dell ve Apple pazar liderleri arasında yer alıyor.

  PlayStation Oyunları iOS'a Geliyor: Yeni Emülatör Yakında Yayınlanacak!

  Apple, PlayStation oyunlarını iPhone ve iPad'de çalıştırabilecek "Provenance" emülatörünü yakında piyasaya sürecek.

  PlayStation Portal Türkiye’de: Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony Türkiye garantisi altında ve Bilkom güvencesiyle piyasaya sürülecek olan PS Portal'ın Türkiye'deki satış fiyatı ve lansman tarihi duyuruldu.

  PlayStation Satışları Xbox’ı Geride Bıraktı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et