R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla Model Y, Euro NCAP Çarpışma Testi Sonuçları İle Rakiplerini Korkuttu

  Tesla Model Y'nin merakla beklenen Euro NCAP sonuçları paylaşıldı. Sonuçlar Tesla'nın rakiplerini korkuturken kullanıcıların ise araçlarını güvenle sürebileceği sonucunu ortaya koydu. İşte merak edilen test sonuçları...

  writech
  writech R10 Editörü
  09.09.2022 18:36 2486 5 dk okuma süresi
  Tesla Model Y, Euro NCAP Çarpışma Testi Sonuçları İle Rakiplerini Korkuttu
  Son Düzenleme:

  Tesla Model Y, otomobil üreticilerinin tartışmalı Autopilot sistemi gibi sürücü destek sistemlerini sıralayan bir Avrupa güvenlik testinde herhangi bir aracın alabileceği en yüksek notu alarak tarihe geçti.

  2022 Tesla Model Y'nin şerit tutma ve otomatik acil frenleme gibi güvenlik teknolojilerini değerlendiren "güvenlik yardımı" kategorisinde aldığı %98’lik puanı, Mercedes-Benz, Volvo, Lexus ve Volkswagen gibi otomobil üreticilerinin araçlarını geride bıraktı.

  Genel olarak, Model Y Avrupa testlerinde "yeni araba değerlendirme programı" anlamına gelen Euro NCAP adı verilen değerlendirme testinde beş yıldızlı bir sıralama kazandı. Beş yıldızlı bir puan, bir aracın çarpışma korumasında ve sağlam çarpışmadan kaçınma teknolojisinde mükemmel performansa sahip olduğu anlamına gelir.

  Tesla'nın Autopilot ve "tam kendi kendine sürüş" olarak adlandırılan sürücü destek teknolojileri, uzun süredir otomobil teknolojisinin yapabileceklerinin sınırlarını zorladı. Birçok sürücü, Otopilot'un otomatik direksiyon işlevini uzun otoyol sürüşlerinde kullandıktan sonra daha az yorgun hissettiklerini söylüyor. Ancak, otomobil üreticisinin sürücüleri meşgul ve dikkatli tutmak için yeterince şey yapıp yapmadığına dair endişeler de dahil olmak üzere, sistemin güvenlik kaydı sorgulandı. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Tesla'yı manşetlere konu olan birkaç ölümcül kazadan sonra sürücü destek teknolojilerini geliştirmeye çağırdı. Araştırmalar, sürücülerin Otopilot kullandıklarında daha fazla dikkatlerinin dağıldığını bulmuştur.

  Tesla, General Motors ve Ford gibi rakiplerin de dahil olmasıyla birlikte sürücü etkileşimini izlemek için 2021'de yeni araçlarında bir kabin kamerası kullanmaya başladı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Otopilot kullanan Tesla araçlarının yollarda arkadan acil durum araçlarının durduğu vakaları araştırıyor. Bu yaz soruşturmasını genişletti ve bu da bir geri çağırmaya yol açabilir. 

  Tesla Model Y beş yıldız aldı

  Araç, koltuk doluluk oranı algılaması ve birinci, ikinci koltukta bulunan kemer kuvveti sınırlayıcılar, kemer gerdiriciler, kafa hava yastıkları ve optik ve akustik kemer uyarıları ile donatılmıştır. İlk koltuktaki hava yastıkları, üst gövde ve pelvis için ek yan koruma sağlar. Koltukların arasına, yandan çarpma durumunda ön yolcuları birbirinden koruyan merkezi bir hava yastığı sistemi yerleştirilmiştir. Diğer yıldız alan özellikler ise şöyle;

  • Yolcu koruması çok iyi
  • Yetişkinler için yaralanma riski çok düşük
  • Çocuklar için yaralanma riski için çok düşük.
  • Her koltukta ISOFIX tutucular var.
  • Koltuklar i-Size tanımlaması ile donatılmıştır. 

  Üretici tarafından onaylanan tüm çocuk koltukları için kemerli montaj kritik değildir. Yolcu tarafındaki ön hava yastığı devre dışı bırakılabilir. Tesla Model Y standart olarak, savunmasız yol kullanıcılarını tanıyan, aktif şerit takip sistemi ve otomatik hız sınırlayıcı ile otonom bir acil durum fren asistanı ile donatılmıştır. Araçta çoklu çarpışma freni mevcut. Standart olarak e-çağrı acil çağrı sistemi kuruludur. ISO uyumlu bir kurtarma veri sayfası (“kurtarma kartı”) mevcuttur.

  Kategori

  Puan

  Yetişkin Yolcu Koruma

  %97

  Çocuk Koruması

  %87

  Yaya Koruması

  %82

  Güvenlik Ssitemleri

  %98

  Yetişkin yolcu koruması: %97

  Model Y yolcu hücresi, önden çarpma testinde sabit kaldı. Kukla değerler, sürücü ve ön yolcunun dizleri ve baldırları için iyi koruma gösterdi. Tesla, farklı boyutlarda ve oturma pozisyonlarındaki yolculara benzer bir koruma seviyesi sunulduğunu gösterdi. Yolcunun tüm kritik vücut bölgelerinde koruması iyiydi. Test sırasında sapma ve eşit yaklaşan çarpışma arabasının yavaşlamasının analizi ve testten sonra deforme olabilen bariyerin analizi, Model Y'nin önden bir çarpışmada affedici bir çarpışma ortağı olacağını gösterdi. Aracın tüm genişliği boyunca sert bariyere karşı yapılan testte, sürücünün tüm kritik vücut bölgeleri iyi korunmuştur ve arka yolcununkiler de en azından yeterince korunmuştur. 

  Yandan geçen bariyer testinde tüm kritik vücut bölgeleri iyi korunmuştur ve araç değerlendirmenin bu bölümünde maksimum puanı almıştır. Daha şiddetli yan direk çarpmasında, vücudun tüm kritik bölgelerinin korunması iyi veya yeterli olmuştur. Sapma sınırlaması (yani öndeki bir yolcunun aracın diğer tarafına fırlatılma derecesi) yeterli olarak değerlendirildi. Model Y, Euro NCAP testinde iyi bir performans sergileyen böyle bir çarpışmada ön yolcuların birbirine zarar vermesini önlemek için bir karşı tedbire (Merkezi Hava Yastığı Sistemi) sahiptir. Ön koltuklarda ve koltuk başlıklarında yapılan testler, arkadan çarpışmalarda kamçı darbesine karşı iyi koruma göstermiştir. Arka koltukların geometrik analizi de iyi bir kamçı koruması gösterdi. Model Y, bir kaza durumunda acil servisleri uyaran gelişmiş bir e-çağrı sistemine sahiptir. Otomobilde ayrıca bir çarpışmadan sonra sonraki çarpışmaları önlemek için fren uygulayan bir sistem de bulunuyor.

  Çocuklar için yolcu koruması: %87

  Model Y hem önden hem de yandan çarpışma testlerinde iki çocuk manken için iyi koruma sağlamıştır ve değerlendirmenin bu bölümünde maksimum puan alarak rakiplerini geride bırakmıştır.

  Yaya Koruması %82

  Kaput, ön camın alt kısmında ve sert ön cam direklerinde kötü sonuçlarda, kaput alanının çoğunda çarpma anında yayanın başını yeterince korumuştur. Tamponun yayanın bacaklarına sağladığı koruma ve pelvik bölgenin korunması tüm test konumlarında iyi sonuçlandı. Tesla Model Y, savunmasız yayaları ve diğer araçları tespit edebilen Otonom Acil Durum Frenleme Sistemine (AEBS) sahiptir. Sistemin yayalara nasıl tepki verdiğine ilişkin testlerde sistem iyi performans göstermiştir. Sistemin bisikletlilere nasıl tepki verdiğine ilişkin testlerde Model Y en yüksek puanı aldı.

  Güvenlik Sistemleri: %98

  Otonom Acil Durum Frenleme Sistemi (AEBS) diğer araç tepki testlerinde iyi performans göstermiştir. Model Y'de tüm ön ve arka koltuklar için emniyet kemeri takma hatırlatıcısı bulunur. "Çarpışma Önleme Sürücü İzleme" sistemi, dikkati dağılmış bir sürücüyü algılamak için kamera tabanlı doğrudan izlemeyi kullanır ve daha duyarlı olması için önden çarpışma uyarı sisteminin hassasiyetini otomatik olarak değiştirir. Şeritte Kalma Sistemi, araç şeritten saptığında şeridi nazikçe düzeltir ve şeritten çıkmayı önlemek için bazı kritik durumlarda daha güçlü bir şekilde müdahale eder. Araç, yerel hız sınırını belirlemek için dijital haritaları ve kamera girişini kullanır ve sürücü, sistemin maksimum hızı buna göre sınırlayıp sınırlamayacağını seçebilir.

  Teknik Özellikler

  Test Edilmiş Modeller

  Model Y

  Gövde Tipi

  - 5 door SUV

  Üretim Yılı

  2022

  Boş Ağırlık

  1979 Kg

  Derecelendirmenin uygulandığı VIN

  - all Model Y variants

  Sınıf

  Küçük SUV

  Derecelendirme Geçerliliği

  Body Type       

  Engine Model 

  Name/Code

  Drivetrain

  Rating Applies

   

   

   

  LHD

  RHD

  5 door SUV

  Dual Motor Electric            

  Long Range*   

  4 x 4    

  Evet

  5 door SUV

  Dual Motor Electric            

  Performance   

  4 x 4    

  Evet

   

   

   

   

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Mahindra'nın 9 Bin Dolarlık SUV Modeli İlk Saatte Tükendi

  Hindistan merkezli otomobil firması Mahindra'nın 9 bin dolar başlangıç fiyatına sahip yeni kompakt SUV modeli, satışa çıktığı ilk 60 dakika içinde 50 binden fazla sipariş topladı. Uygun fiyatlı aracın teslimatlarına 26 Mayıs'ta başlanacak.

  Toyota’nın Elektrikli Hilux Modeli 2025'te Geliyor!

  Toyota, 2025'te tamamen elektrikli Hilux modelini piyasaya sürüyor. Tayland'da üretilecek olan bu araç, yaklaşık 200 kilometre menzil sunacak.

  Dolar Kuru Bugün Ne Kadar? (16 Mayıs 2024 Dolar - Euro Fiyatları)

  Dolar ve euro kurlarının bugünkü durumu, bankalararası piyasada son veriler, Merkez Bankası'nın haftalık verileri ve döviz rezervlerindeki değişiklikler hakkında kapsamlı bir inceleme.

  Google Veo Yapay Zeka Modeli Tanıtıldı: Film Yapımcılarının Testine Sunulacak!

  Google, I/O '24 etkinliğinde tanıttığı yeni yapay zeka modeli Veo ile metinden kaliteli videolar oluşturmayı mümkün kılıyor. Yapımcılar, yeni modeli test ediyor.

  Tesla Model Y, Euro NCAP Çarpışma Testi Sonuçları İle Rakiplerini Korkuttu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et