R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Toyota'dan İlginç Patent: Köpek Gezdiren Otonom Araba

  Toyota, köpek gezdiren otonom aracın patentini aldı. Evcil hayvan sahipleri, köpeklerini gezdirmek için bu robota güvenebilir mi?

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  16.04.2022 18:24 1047 2 dk okuma süresi
  Toyota'dan İlginç Patent: Köpek Gezdiren Otonom Araba
  Son Düzenleme:

  Toyota, köpeğinizi gezdirmenize yardımcı olacak otonom bir aracın patentini aldı. Toyota yeni patentteki arabaya "rehberlik aracı" diyor ve en temel işlevi, köpeğinizi önceden programlanmış bir rota boyunca yürüyüşe çıkarmak. 

  Patent dosyasında yer alan çizimlerdeki araç çok fazla detay vermiyor. Ancak bunların genellikle aracın gerçek kullanımını değil, yalnızca işlevi tanımlamak için kullanılan çizimler olduğunu unutmamak gerekiyor. 

  Toyota'nın köpek gezdiren otonom araç projesi

  Köpek sahipleri için köpeği gezdirmek günlük yapılması gereken şeylerden biridir. Fakat insanların zamanını almadan köpeği gezdirmenin teknolojik bir yolu henüz yok. Kısa süre önce Toyota'nın köpek gezdiren bir otonom araç için patent aldığı ortaya çıktı.

  Toyota'nın köpek gezdiren otonom aracı

  Japon üreticinin köpek gezdirme robotu, köpeği otomatik olarak uzatılabilen veya geri çekilebilen bir ip ile tutuyor. 

  Köpek, bir sincap gördüğünde kovalamaya karar verirse veya rotadan saparsa araç, patentin "Disiplin Modu" olarak tanımladığı özelliği devreye koyuyor. Köpeğin normal yürüme hızına döndüğünü algılayana kadar tasmayı kilitliyor ve rotada kalmasını sağlıyor.

  Rehberlik aracının en önemli özelliği, evcil hayvanın tuvaletini yaptıktan sonra temizleme yeteneği olabilir. Otonom araç, köpeğinizin çişini yaparsa küçük su jetini idrarın yapıldığı yere püskürtür. Köpeğiniz kaka yaparsa, araç dışkıyı yerden almak için bir toplama cihazı kullanır.

  Toyota'nın köpek gezdiren otonom aracı

  Pek çok patentte olduğu gibi, rehberlik aracı isimli bu konsept tasarım yakın zamanda piyasaya çıkması muhtemel görünmüyor. Ancak otomobillerde ilerleyen otonom teknoloji sayesinde, bu tarz yenlilikler evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak için tercih edilebilir.

  Peki ya siz Toyota'nın yeni patentini nasıl buldunuz? Yanıtlarınızı yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  "Bundan Korkulur Mu?" Sorusunu Sorduran 7 Fobi ve İlginç Hikayeleri

  Filofobiden klostrofobiye kadar çeşitli fobileri ve ardındaki ilginç hikayeleri incelemeye ne dersiniz?

  BHA 1136

  ChatGPT ile Loto Kazanan Taylandlı Adamın İlginç Hikayesi

  Tayland'da yaşayan bir teknoloji meraklısı, OpenAI'nin popüler sohbet robotu ChatGPT ile birlikte lotoda kazandı. Bu olay, internet üzerinde büyük yankı uyandırarak kısa sürede viral hale geldi.

  Google İkinci El Araba İlanları Gösterecek!

  Google, ikinci el araba ilanları göstermeye başlayacak. Yapılacak olan bu güncellemeyle beraber firmalar, Google’da ikinci el araba listeleyebilecek!

  Otonom ve Elektrikli Traktörler Yolda: New Holland T4 Electric Power ve T7 Methane Power LNG

  New Holland, sürücüsüz çalışabilen elektrikli traktör modellerini tanıttı. 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasada yer alacak araçlar, eşsiz özelliklerle geliyor.

  Toyota'dan İlginç Patent: Köpek Gezdiren Otonom Araba

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et