R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Toyota'dan İlginç Patent: Köpek Gezdiren Otonom Araba

  Toyota, köpek gezdiren otonom aracın patentini aldı. Evcil hayvan sahipleri, köpeklerini gezdirmek için bu robota güvenebilir mi?

  Omer Dursun Omer Dursun 16.04.2022 18:24 375 2 dk okuma süresi
  Toyota'dan İlginç Patent: Köpek Gezdiren Otonom Araba
  Son Düzenleme:

  Toyota, köpeğinizi gezdirmenize yardımcı olacak otonom bir aracın patentini aldı. Toyota yeni patentteki arabaya "rehberlik aracı" diyor ve en temel işlevi, köpeğinizi önceden programlanmış bir rota boyunca yürüyüşe çıkarmak. 

  Patent dosyasında yer alan çizimlerdeki araç çok fazla detay vermiyor. Ancak bunların genellikle aracın gerçek kullanımını değil, yalnızca işlevi tanımlamak için kullanılan çizimler olduğunu unutmamak gerekiyor. 

  Toyota'nın köpek gezdiren otonom araç projesi

  Köpek sahipleri için köpeği gezdirmek günlük yapılması gereken şeylerden biridir. Fakat insanların zamanını almadan köpeği gezdirmenin teknolojik bir yolu henüz yok. Kısa süre önce Toyota'nın köpek gezdiren bir otonom araç için patent aldığı ortaya çıktı.

  Toyota'nın köpek gezdiren otonom aracı

  Japon üreticinin köpek gezdirme robotu, köpeği otomatik olarak uzatılabilen veya geri çekilebilen bir ip ile tutuyor. 

  Köpek, bir sincap gördüğünde kovalamaya karar verirse veya rotadan saparsa araç, patentin "Disiplin Modu" olarak tanımladığı özelliği devreye koyuyor. Köpeğin normal yürüme hızına döndüğünü algılayana kadar tasmayı kilitliyor ve rotada kalmasını sağlıyor.

  Rehberlik aracının en önemli özelliği, evcil hayvanın tuvaletini yaptıktan sonra temizleme yeteneği olabilir. Otonom araç, köpeğinizin çişini yaparsa küçük su jetini idrarın yapıldığı yere püskürtür. Köpeğiniz kaka yaparsa, araç dışkıyı yerden almak için bir toplama cihazı kullanır.

  Toyota'nın köpek gezdiren otonom aracı

  Pek çok patentte olduğu gibi, rehberlik aracı isimli bu konsept tasarım yakın zamanda piyasaya çıkması muhtemel görünmüyor. Ancak otomobillerde ilerleyen otonom teknoloji sayesinde, bu tarz yenlilikler evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak için tercih edilebilir.

  Peki ya siz Toyota'nın yeni patentini nasıl buldunuz? Yanıtlarınızı yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Çin’de “Uçan Arabalar” test edilmeye başlandı! Maglev teknolojisi ile artık uçan araçlar trafikte yer alabilecek mi?

  Çin, Maglev teknolojisi ile uçan araba testine başladı. Buna göre uçan arabalar, yakın dönemde trafikte yer alabilir!

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Amazon, şaşırtan bir kararla otonom temizlik şirketi iRobot'u tam 1.7 Milyar Dolar'a satın alacak. Satın alıma dair detaylar ve ilk tepkilerde ortaya çıktı. İşte o detaylar ve tepkilerin nedenleri!

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Bir pazarlama şirketi tarafından sosyal ağlara yönelik olarak "karbon ayak izi" araştırması yapıldı. Dünyanın en çok kullanılan ilk 10 sosyal ağı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları sosyal medyanın küresel ısınmaya katkı sağladığını gösteriyor.

  Mars Gezgini Yine İlginç Bir Cisim Buldu! İşte O Cisim!

  NASA tarafından Kızıl Gezegen'e gönderilen Persevenrance uzay aracından gelen bir fotoğrafta birbirine dolanmış bir kablo bulundu. NASA tarafından Mars'ta tespit edilen cisme dair resmi açıklama yapıldı. İşte o cisim ve detayları!

  Toyota'dan İlginç Patent: Köpek Gezdiren Otonom Araba

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et