R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hava Yastığı ve Radyosu Olmayan Otomobil Geliyor!

  Otomobillerde güvenliğin en temel unsuru olan hava yastıkları, gelecek yeni otomobil modelinde yer almayacak. Radyo gibi ek sistemlere de sahip olmayacak o araç ve neden böyle geleceğine dair detaylar belli oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 16.06.2022 15:11 1148 2 dk okuma süresi
  Hava Yastığı ve Radyosu Olmayan Otomobil Geliyor!
  Son Düzenleme:

  21.yüzyılda bir otomobil üretildiğinde en az motoru ve diğer temel sistemleri kadar demirbaş olan bir parçada hava yastığıdır. Araç sürücü ve yolcularının herhangi bir kaza halinde güvenliğini sağlamada hayati önem taşıyan hava yastığı(airbag) gereklilik olması kadar zorunlulukta teşkil ediyor. Ancak yakında piyasaya sürülmesi beklenen Lada’nın yeni otomobil modeli Granta’da hava yastığı olmayacağı açıklandı. 

  Rusya Federasyonu’nun en büyük otomobil markası konumunda bulunan Lada, 1973’ten beri dayanıklılığıyla ön plana çıkan otomobil modelleri üretmeye devam ediyor. Ancak ülkenin son dönemde uluslararası arenada uyguladığı politikaları, Lada üretimlerini sekteye uğratmıştı. Uluslararası politikası gereğince Rusya’nın karşılaştığı yaptırım ve ambargolar, ülkedeki şirketlerin başta tedarik olmak üzere pek çok açıdan zor bir dönem geçirmesine neden oluyor. Bu konudan etkilenen markalardan birisi de otomobil devi Lada olmuştu.

  Lada, yaşanan son gelişmeler nedeniyle üretim bandında karşılaştığı sorunlar ardından 3 ay boyunca üretimi sonlandırmıştı. 3 aydır tesislerinde araç üretimi gerçekleştiremeyen Lada, kısa bir süre önce yeniden araç üretimine aktif şekilde başlayacağını açıklamıştı. Şirket parça tedariki konusunda yaşadığı sorunları “kısmen” çözmesiyle birlikte üretime başlıyor. Ancak tedarik problemi şu ana kadar “kısmen” çözülebilmiş olduğundan, yeni araçlarda bazı temel sistem ve bileşenlerin bulunmayacağı belirtiliyor.

  Otomobillerde hava yastığı ilk kez 1980 yılında kullanılmıştı. 1980’den beri üretilen tüm otomobil modellerinde hava yastığı döneminin standartlarına göre gelişerek, mutlaka yer aldı.

  Lada’nın Yeni Modellerinde Hava Yastığı Olmayacak!

  Lada Granta

  Lada, tedarik sorunları altında üretime yeniden başlarken, yeni piyasaya sürülecek Granta modelini önemli eksikliklerle üretecek. Lada Granta modelinin “Sedan”, “Hatcback” ve “Vagon” versiyonları üzerinde hava yastığı bulunmayacak. Hava yastığı gibi araç güvenliğinin temel bileşeninin yanı sıra bu yeni araç modellerinde “Kilitlenme Engelleyici Fren” ve “Acil Çağrı Sistemi” donanımlarına yer verilmeyecek. 

  Hava yastığı gibi önemli bir güvenlik bileşeninden yoksun olacak yeni Lada Granta’da ayrıca radyo ve dokunmatik ekran gibi sistemlerinde yer almayacağı belirtiliyor. Otomobilde 4 adet hoparlörün ise bağımsız olarak yer alacağı belirtildi.

  Lada’nın yeniden üretime başlayabilmek için tercih ettiği bu yöntemle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Otomobil piyasasının normale dönmesi için gelecek yeni düzenlemeye dair detaylar belli olmaya başladı. İddialara göre 0 km otomobil satın alındığında 6 ay boyunca 2.el pazarında satışa sunulamayacak. İşte düzenlemeye dair tüm detaylar!

  Motorola Razr 2022 ve X30 Pro'nun Yeni Lansman Tarihi Belli Oldu!

  Motorola'nın beklenmedik şekilde ertelenen cihaz tanıtım lansmanının yeni tarihi açıklandı. İşte Motorola'nın "Razr 2022" ve"X30 Pro" modelleri için tanıtım etkinliği tarihi ve özellikleri!

  Realme 9i 5G'nin Tasarımı ve Lansman Tarihi Açıklandı

  Realme 9i 5G modelinin çıkış tarihine dair resmi açıklama geldi. İşte Realme 9i 5G lansman tarihi, özellikleri ve fiyatı!

  Twitch’e Yeni Rakip Geliyor! Meta Canlı Yayın Platformunu Deniyor!

  Meta, WhatsApp, Instagram ve Facebook ile yakaladığı internet hakimiyetini yeni canlı yayın platformu Super ile Twitch'e rakip olarak, daha da genişletmeyi hedefliyor. İşte Meta'nın test aşamasındaki canlı yayın platformu!

  Hava Yastığı ve Radyosu Olmayan Otomobil Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et