R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hava Yastığı ve Radyosu Olmayan Otomobil Geliyor!

  Otomobillerde güvenliğin en temel unsuru olan hava yastıkları, gelecek yeni otomobil modelinde yer almayacak. Radyo gibi ek sistemlere de sahip olmayacak o araç ve neden böyle geleceğine dair detaylar belli oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.06.2022 15:11 1434 2 dk okuma süresi
  Hava Yastığı ve Radyosu Olmayan Otomobil Geliyor!
  Son Düzenleme:

  21.yüzyılda bir otomobil üretildiğinde en az motoru ve diğer temel sistemleri kadar demirbaş olan bir parçada hava yastığıdır. Araç sürücü ve yolcularının herhangi bir kaza halinde güvenliğini sağlamada hayati önem taşıyan hava yastığı(airbag) gereklilik olması kadar zorunlulukta teşkil ediyor. Ancak yakında piyasaya sürülmesi beklenen Lada’nın yeni otomobil modeli Granta’da hava yastığı olmayacağı açıklandı. 

  Rusya Federasyonu’nun en büyük otomobil markası konumunda bulunan Lada, 1973’ten beri dayanıklılığıyla ön plana çıkan otomobil modelleri üretmeye devam ediyor. Ancak ülkenin son dönemde uluslararası arenada uyguladığı politikaları, Lada üretimlerini sekteye uğratmıştı. Uluslararası politikası gereğince Rusya’nın karşılaştığı yaptırım ve ambargolar, ülkedeki şirketlerin başta tedarik olmak üzere pek çok açıdan zor bir dönem geçirmesine neden oluyor. Bu konudan etkilenen markalardan birisi de otomobil devi Lada olmuştu.

  Lada, yaşanan son gelişmeler nedeniyle üretim bandında karşılaştığı sorunlar ardından 3 ay boyunca üretimi sonlandırmıştı. 3 aydır tesislerinde araç üretimi gerçekleştiremeyen Lada, kısa bir süre önce yeniden araç üretimine aktif şekilde başlayacağını açıklamıştı. Şirket parça tedariki konusunda yaşadığı sorunları “kısmen” çözmesiyle birlikte üretime başlıyor. Ancak tedarik problemi şu ana kadar “kısmen” çözülebilmiş olduğundan, yeni araçlarda bazı temel sistem ve bileşenlerin bulunmayacağı belirtiliyor.

  Otomobillerde hava yastığı ilk kez 1980 yılında kullanılmıştı. 1980’den beri üretilen tüm otomobil modellerinde hava yastığı döneminin standartlarına göre gelişerek, mutlaka yer aldı.

  Lada’nın Yeni Modellerinde Hava Yastığı Olmayacak!

  Lada Granta

  Lada, tedarik sorunları altında üretime yeniden başlarken, yeni piyasaya sürülecek Granta modelini önemli eksikliklerle üretecek. Lada Granta modelinin “Sedan”, “Hatcback” ve “Vagon” versiyonları üzerinde hava yastığı bulunmayacak. Hava yastığı gibi araç güvenliğinin temel bileşeninin yanı sıra bu yeni araç modellerinde “Kilitlenme Engelleyici Fren” ve “Acil Çağrı Sistemi” donanımlarına yer verilmeyecek. 

  Hava yastığı gibi önemli bir güvenlik bileşeninden yoksun olacak yeni Lada Granta’da ayrıca radyo ve dokunmatik ekran gibi sistemlerinde yer almayacağı belirtiliyor. Otomobilde 4 adet hoparlörün ise bağımsız olarak yer alacağı belirtildi.

  Lada’nın yeniden üretime başlayabilmek için tercih ettiği bu yöntemle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Bugatti, Yeni Hibrit Süper Otomobili Tourbillon'u Tanıttı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Bugatti, 1800 beygir gücündeki yeni hibrit süper otomobili Tourbillon'u tanıttı. Bu araç, inanılmaz performans ve yenilikçi teknolojisiyle dikkat çekiyor.

  Google Açıkladı: Arda Güler, Google Aramalarında Zirveye Ulaştı!

  EURO 2024'te Gürcistan'a karşı muhteşem performans sergileyen Arda Güler, Google aramalarında zirveye çıktı. Genç yetenek dünya gündeminde büyük ilgi gördü.

  Merakla Beklenen Uncharted 2 Filmi Geliyor!

  Uncharted serisinin devam filmi resmen duyuruldu. Tom Holland ve Mark Wahlberg'in başrolde olduğu Uncharted 2, yeni maceralarla sinemaseverlerle buluşacak.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  Hava Yastığı ve Radyosu Olmayan Otomobil Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et