R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu

  Türkiye’de elektrikli otomobil altyapısının yaygınlaştırılması maksadıyla atılan adımlara istinaden önemli bir gelişme yaşandı. Devlet, ülke genelinde kurulacak elektrikli otomobil şarj istasyonlarının nasıl olması gerektiğine ilişkin detayları Resmi Gazete’de yayımladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.06.2022 15:07 1340 2 dk okuma süresi
  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil teknolojisinin hızla gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam etmesiyle birlikte, karayollarında altyapı konusunda yeni ihtiyaçlarda söz konusu oluyor. Türkiye’de de elektrikli otomobil kullanımının her yıl hızla artmaya başlamasıyla birlikte karayollarında elektrik otomobillere yönelik altyapının oluşturulmasına ilişkin düzenlemeye ihtiyaç bulunuyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli otomobil şarj istasyonları yönetmeliğiyle istasyonlara dair tüm teknik detaylar belirli bir standardizasyona bağlandı.

  Yayınlanan karar kapsamında Türkiye’de elektrikli otomobil şarj istasyonu kurmak isteyen firmaların hangi şartnamelere uyacağı da belli oldu. 

  Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Güvenlik Ön Planda

  Elektrikli otomobil şarj istasyonları şartnamesine göre istasyonlarda sağlanması gereken kriterlerin başında güvenlik geliyor. Buna göre şarj istasyonunun kurulacağı konumdaki başta elektrik kabloları olmak üzere tüm kabloların mutlaka “TSE” standartlarına uygun olması sağlanacak. Eğer elektrikli şarj istasyonunun kurulacağı alan mevcut akaryakıt istasyonundaysa “Güvenli Alan” oluşturulması gerekecek.

  Elektrikli Araç Şarj

  Elektrikli otomobil şarj istasyonlarında yer alacak yalıtım malzemelerinin de yine “TSE” onaylı olması gerekecek. Elektrik altyapısının konu olması nedeniyle tüm elektrik sistemlerinde olduğu gibi elektrikli otomobil şarj istasyonlarında da elektrik akımı risklerine karşı güvenlik önlemlerinin sağlanması gerekecek. Özellikle alçak ve yüksek gerilim riskine karşı gerekli olan altyapıya sahip olması gerekecek. Ayrıca yıldırım ve elektrik kaçağı gibi risklere karşı önlemler ve tabii ki “topraklama” altyapısının oluşturulması bu istasyonların güvenlik kriterlerinin arasında yer alıyor.

  Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının kurulacağı konumdaki çevresel koşullara göre gereklilik arz eden ek güvenlik önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanması zorunlu olacak. 

  Karayollarındaki elektrikli otomobil şarj istasyonlarında erişebilirlik en üst seviyede olacak. Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişilerin istasyondaki şarj ünitelerini rahatlıkla kullanabilmesini sağlayacak yerleşim ve uygulama alanlarına sahip olması gerekecek.

  Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektrikli Taşıt Şarj Sistemi Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi” kararını daha kapsamlı incelemek istiyorsanız, genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

  Elektrikli otomobil teknolojisi ve Türkiye’de kurulacak elektrikli otomobil şarj istasyonlarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy S25'in Pil Kapasitesi Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25'in 4.000mAh pil kapasitesi ile geleceği ortaya çıktı. Bu durum, artış bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

  iOS 18, Yavaş Şarj Cihazlarını Tespit Ederek Kullanıcıları Uyaracak!

  iOS 18, iPhone'larda yavaş şarj cihazlarını tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve pil sağlığını iyileştirmek için yeni şarj sınırı ayarları sunuyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et