R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu

  Türkiye’de elektrikli otomobil altyapısının yaygınlaştırılması maksadıyla atılan adımlara istinaden önemli bir gelişme yaşandı. Devlet, ülke genelinde kurulacak elektrikli otomobil şarj istasyonlarının nasıl olması gerektiğine ilişkin detayları Resmi Gazete’de yayımladı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 16.06.2022 15:07 1077 2 dk okuma süresi
  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil teknolojisinin hızla gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam etmesiyle birlikte, karayollarında altyapı konusunda yeni ihtiyaçlarda söz konusu oluyor. Türkiye’de de elektrikli otomobil kullanımının her yıl hızla artmaya başlamasıyla birlikte karayollarında elektrik otomobillere yönelik altyapının oluşturulmasına ilişkin düzenlemeye ihtiyaç bulunuyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli otomobil şarj istasyonları yönetmeliğiyle istasyonlara dair tüm teknik detaylar belirli bir standardizasyona bağlandı.

  Yayınlanan karar kapsamında Türkiye’de elektrikli otomobil şarj istasyonu kurmak isteyen firmaların hangi şartnamelere uyacağı da belli oldu. 

  Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Güvenlik Ön Planda

  Elektrikli otomobil şarj istasyonları şartnamesine göre istasyonlarda sağlanması gereken kriterlerin başında güvenlik geliyor. Buna göre şarj istasyonunun kurulacağı konumdaki başta elektrik kabloları olmak üzere tüm kabloların mutlaka “TSE” standartlarına uygun olması sağlanacak. Eğer elektrikli şarj istasyonunun kurulacağı alan mevcut akaryakıt istasyonundaysa “Güvenli Alan” oluşturulması gerekecek.

  Elektrikli Araç Şarj

  Elektrikli otomobil şarj istasyonlarında yer alacak yalıtım malzemelerinin de yine “TSE” onaylı olması gerekecek. Elektrik altyapısının konu olması nedeniyle tüm elektrik sistemlerinde olduğu gibi elektrikli otomobil şarj istasyonlarında da elektrik akımı risklerine karşı güvenlik önlemlerinin sağlanması gerekecek. Özellikle alçak ve yüksek gerilim riskine karşı gerekli olan altyapıya sahip olması gerekecek. Ayrıca yıldırım ve elektrik kaçağı gibi risklere karşı önlemler ve tabii ki “topraklama” altyapısının oluşturulması bu istasyonların güvenlik kriterlerinin arasında yer alıyor.

  Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının kurulacağı konumdaki çevresel koşullara göre gereklilik arz eden ek güvenlik önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanması zorunlu olacak. 

  Karayollarındaki elektrikli otomobil şarj istasyonlarında erişebilirlik en üst seviyede olacak. Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişilerin istasyondaki şarj ünitelerini rahatlıkla kullanabilmesini sağlayacak yerleşim ve uygulama alanlarına sahip olması gerekecek.

  Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektrikli Taşıt Şarj Sistemi Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi” kararını daha kapsamlı incelemek istiyorsanız, genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

  Elektrikli otomobil teknolojisi ve Türkiye’de kurulacak elektrikli otomobil şarj istasyonlarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Otomobil piyasasının normale dönmesi için gelecek yeni düzenlemeye dair detaylar belli olmaya başladı. İddialara göre 0 km otomobil satın alındığında 6 ay boyunca 2.el pazarında satışa sunulamayacak. İşte düzenlemeye dair tüm detaylar!

  Dacia Duster’ın 2022 Fiyatları Belli Oldu! Bu Fiyatlarla Artık Bütçe Dostu Olamayacak

  Marka kimliğinde önemli yeniliklere giden Dacia, yeni "Dacia Duster" için versiyon ve paket özellikleri ile güncel fiyatları açıkladı.

  Motorola Razr 2022 ve X30 Pro'nun Yeni Lansman Tarihi Belli Oldu!

  Motorola'nın beklenmedik şekilde ertelenen cihaz tanıtım lansmanının yeni tarihi açıklandı. İşte Motorola'nın "Razr 2022" ve"X30 Pro" modelleri için tanıtım etkinliği tarihi ve özellikleri!

  Karsan, Türkiye'deki İlk Elektrikli Otobüs Teslimatını Antalya'da Gerçekleştirdi

  Karsan tarafından geliştirilen Karsan E-Atak, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne 2 adet olarak teslim edildi. Böylelikle Türkiye'de bir ilk gerçekleşmiş oldu.

  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et