R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu

  Türkiye’de elektrikli otomobil altyapısının yaygınlaştırılması maksadıyla atılan adımlara istinaden önemli bir gelişme yaşandı. Devlet, ülke genelinde kurulacak elektrikli otomobil şarj istasyonlarının nasıl olması gerektiğine ilişkin detayları Resmi Gazete’de yayımladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.06.2022 15:07 1319 2 dk okuma süresi
  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil teknolojisinin hızla gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam etmesiyle birlikte, karayollarında altyapı konusunda yeni ihtiyaçlarda söz konusu oluyor. Türkiye’de de elektrikli otomobil kullanımının her yıl hızla artmaya başlamasıyla birlikte karayollarında elektrik otomobillere yönelik altyapının oluşturulmasına ilişkin düzenlemeye ihtiyaç bulunuyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli otomobil şarj istasyonları yönetmeliğiyle istasyonlara dair tüm teknik detaylar belirli bir standardizasyona bağlandı.

  Yayınlanan karar kapsamında Türkiye’de elektrikli otomobil şarj istasyonu kurmak isteyen firmaların hangi şartnamelere uyacağı da belli oldu. 

  Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Güvenlik Ön Planda

  Elektrikli otomobil şarj istasyonları şartnamesine göre istasyonlarda sağlanması gereken kriterlerin başında güvenlik geliyor. Buna göre şarj istasyonunun kurulacağı konumdaki başta elektrik kabloları olmak üzere tüm kabloların mutlaka “TSE” standartlarına uygun olması sağlanacak. Eğer elektrikli şarj istasyonunun kurulacağı alan mevcut akaryakıt istasyonundaysa “Güvenli Alan” oluşturulması gerekecek.

  Elektrikli Araç Şarj

  Elektrikli otomobil şarj istasyonlarında yer alacak yalıtım malzemelerinin de yine “TSE” onaylı olması gerekecek. Elektrik altyapısının konu olması nedeniyle tüm elektrik sistemlerinde olduğu gibi elektrikli otomobil şarj istasyonlarında da elektrik akımı risklerine karşı güvenlik önlemlerinin sağlanması gerekecek. Özellikle alçak ve yüksek gerilim riskine karşı gerekli olan altyapıya sahip olması gerekecek. Ayrıca yıldırım ve elektrik kaçağı gibi risklere karşı önlemler ve tabii ki “topraklama” altyapısının oluşturulması bu istasyonların güvenlik kriterlerinin arasında yer alıyor.

  Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının kurulacağı konumdaki çevresel koşullara göre gereklilik arz eden ek güvenlik önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanması zorunlu olacak. 

  Karayollarındaki elektrikli otomobil şarj istasyonlarında erişebilirlik en üst seviyede olacak. Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişilerin istasyondaki şarj ünitelerini rahatlıkla kullanabilmesini sağlayacak yerleşim ve uygulama alanlarına sahip olması gerekecek.

  Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektrikli Taşıt Şarj Sistemi Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi” kararını daha kapsamlı incelemek istiyorsanız, genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

  Elektrikli otomobil teknolojisi ve Türkiye’de kurulacak elektrikli otomobil şarj istasyonlarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  PlayStation Portal Türkiye’de: Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony Türkiye garantisi altında ve Bilkom güvencesiyle piyasaya sürülecek olan PS Portal'ın Türkiye'deki satış fiyatı ve lansman tarihi duyuruldu.

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Resmi Kamera Özellikleri Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Xiaomi 14 Ultra, yenilikçi kamera sensörleri ve üstün performansıyla teknolojiseverleri heyecanlandırıyor. Cihaz, 25 Şubat'ta resmen tanıtılacak!

  Türkiye’de Kurulacak Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonlarında Zorunlu Olacak Kriterler Belli Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et