R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2035 yılı, New York’taki Benzinli Araçların Tarihe Karışmasının Başlangıcı Olacak!

  New York senatosu, benzinli araç üretimini durdurma kararı aldı. Sadece elektrikli ya da hibrit araçların üretimine izin verilecek. 2035 yılından itibaren kadar benzinli araç satışı yapılamayacak.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  02.10.2022 19:32 2378 2 dk okuma süresi
  2035 yılı, New York’taki Benzinli Araçların Tarihe Karışmasının Başlangıcı Olacak!
  Son Düzenleme:

  Sıfır karbon emisyonu” konsepti otomotiv sektöründe yayılmaya devam ediyor. Bu yayılmayı devlet yöneticilerinin kararları da artırıyor. New York valisi Kathy Hochul bu konuya açıklık getirdi. 2035 yılına kadar üretilecek araçların elektrikli veya hibrit özellikli olması gerekiyor. 

  Bu açıklama, tüm binek araçlar ve kamyonetler için de geçerli. Bir süre önce Kaliforniya ve Massachusetts eyaletleri de bu uygulamaya geçiş yapmıştı. Bu durumun otomotiv sektöründeki gelişmeleri hızlandırması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl elektrikli araç satışları %30 artmıştı. Arzın ve talebin aynı anda artması bu endüstrinin yeni gerçeği olacak gibi görünüyor. 

  Son tarih neden 2035 yılı?

  Yasada yapılan değişiklik üç ana aşama içeriyor. İlk aşamaya göre üretilen her yeni 20 aracın 7’si sıfır karbon emisyon özelliği taşımalı. Bunun için son tarih 2026. 2030 yılına kadar bu sayı 12’ye çıkmalı. 2035 yılında üretilen her araç sıfır karbon emisyonlu olmak zorunda. Orta ve ağır hizmet araçlarında ise son tarih 2045 yılı.

  Yasa, New York içerisindeki yüksek hızlı şarj istasyonlarının sayısının artırılmasını da içeriyor. Altyapı çalışmalarının hızlandırılması talimatı da verildi. Böylelikle evlerdeki ve alışveriş merkezlerindeki birçok otopark elektrikli şarj istasyonu bulunduracak. Şehir içi ve şehirler arası yollarda pek çok şarj istasyonları kurulacak.

  Teknik özelliklere kısa bir göz atış

  Benzinli araçlar ile elektrikli araçlar arasındaki tek fark kullanılan yakıt değil. Motor tipi, motorun çalışma sistemi, yakıtın nasıl kullanıldığı gibi noktalarda da farklılaşıyorlar. Aşağıdaki tabloda bu farklara kısaca yer verilmiştir:

  Benzinli Araç

  Elektrikli Araç

  İçten yanmalı motor kullanılır.Elektrikli motor kullanılır.
  Motor Pistonların doğrusal hareketi ile çalışır.Motor, dairesel hareketler oluşturur.
  Verimliliğin artması için şanzıman sistemine ihtiyaç duyar.Bataryalarda bulunan enerji kontrollü bir biçimde kullanılır.
  Fren sırasında kinetik enerji ısı enerjisine dönüştürülür.Fren sırasında kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülür ve depolanır.


  Yerel yönetim finansal destek verecek mi?

  Steve Dent’in haberine göre, eyalet yönetimi elektrikli veya hibrit araç satışlarında vergi indirimi uygulamaya devam edecek. Bu indirim araç modeline göre 2.000 ila 7.500 dolar arasında değişiyor. Sıfır karbon emisyonu hedefi kapsamında 91 milyon dolardan fazla para harcandığı ve 78.000 dolar vergi indirimi uygulandığı açıklandı.

  Sera gazı salınımında hedef %85 azalma!

  New York senatosunun aldığı bu kararın arkasında iklim çalışmaları var. Yerel yönetim, 2050 yılına kadar New York’taki salınımı %85 azaltmayı amaçlıyor. Yeni araç yasasının halihazırdaki salınımı %35 azaltması öngörülüyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  Facebook, Yapay Zekaya Ağırlık Veriyor: TikTok'a Rakip Olacak!

  Meta, Facebook'u gençler için yeniden popüler hale getirmek amacıyla yapay zeka destekli güncellemelerle optimize ediyor. Yeni özellikler, deneyimi zenginleştirecek.

  Samsung Galaxy Ring Geliyor: 9 Farklı Boyut Seçeneği Olacak!

  Samsung, ilk akıllı yüzüğü Galaxy Ring'i, 9 farklı boyut ve gelişmiş sağlık izleme özellikleriyle 10 Temmuz'daki Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtacak.

  New York Borsası Haftanın Son İşlem Gününe Yatay Seyirle Başladı

  New York Borsası haftanın son işlem gününe yatay seyirle açıldı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,11 artışla 39.911,72 puana çıkarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,11 artarak 5.303,10 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,06 artışla 16.708,49 puana tırmandı.

  2035 yılı, New York’taki Benzinli Araçların Tarihe Karışmasının Başlangıcı Olacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et