R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WhatsApp Görünümlü Sahte Uygulamalar 1 Milyon Hesabı Çaldı

  Sahte uygulamalar, kullanıcıların canını yakmaya devam ediyor. Özellikle popüler uygulamaların sahteleriyle, kullanıcıların bilgileri çalınıyor. Meta tarafından yapılan son açıklama WhatsApp içinde ürkütücü gerçeği ortaya koydu. 1 Milyonu aşkın kullanıcının bilgileri “sahte WhatsApp” yüzünden üçüncü taraf kişilerin eline geçti. İşte Meta’nın sahte WhatsApp uygulamalarına ilişkin açıklaması!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  08.10.2022 14:40 2101 3 dk okuma süresi
  WhatsApp Görünümlü Sahte Uygulamalar 1 Milyon Hesabı Çaldı
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, milyarlarca kullanıcıya sahiptir. Meta çatısı altında yeni aldığı güncellemelerle hem fonksiyonel hem de güvenli iletişim sağlıyor. WhatsApp uygulamasında “Uçtan Uca Şifreleme” teknolojisiyle, tüm sohbetler/görüşmeler güvenli oluyor. Özellikleri ve güvenli olması nedeniyle çok sık şekilde kullanılan WhatsApp ile ilgili farklı bir problem yaşandı.

  Bu problem ise hemen hemen tüm popüler mobil uygulamalardaki “sahte versiyon” sorunu oldu. Sahte WhatsApp uygulamaları bulunuyor. “Google Play Store” ve “AppStore” uygulama mağazalarında çok fazla sahte WhatsApp uygulaması olduğu belirlendi. 

  Aslında WhatsApp, her zaman tek uygulama olarak hizmet verdi. Ayrıca ekstra “üçüncü taraf uygulama” erişim veya kullanım iznine müsaade etmedi. Böylelikle kullanıcılarına daha güvenli bir anlık mesajlaşma servisi sunabildi. Ancak uygulama mağazalarında bu resmi olmayan WhatsApp uygulamaları veya WhatsApp görünümlü uygulamalar risk yaratıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların verilerini çaldıkları açıklandı.

  Sahte WhatsApp Uygulamaları Bilgileri Çalıyor

  WhatsApp

  WhatsApp kullanıcılarını uyarmak amacıyla Meta tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Meta tarafından yapılan açıklamada WhatsApp uygulamasının mutlaka resmi mağazadan indirilmesi önerildi. Bunun dışında Meta ve WhatsApp tarafından üçüncü parti yazılımların kullanılmadığı/yayınlanmadığı belirtildi. Bu nedenle kullanıcıların WhatsApp için ek destek sağlayacak uygulamaları indirmekten de kaçınmaları önerildi.

  Google tarafından Android mobil işletim sisteminin yeni sürümleri yayınlanıyor. Bu durum bazı eski Android sürümleri kullanılan cihazlara güncelleme desteğinin kesilmesi anlamına geliyor. Güncelleme desteği olmayan bazı modellerde de WhatsApp sürüm uyumsuzluğu sorunu ortaya çıktı. Böyle olunca WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyenler Google Play yerine “APK” servislerini kullanıyor.

  APK, “Android Package Kit” kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Android mobil işletim sistemindeki bir dosya formatıdır. Günümüzde tüm mobil uygulamalar APK formatındadır.

  APK indirme web sitelerinde her uygulamanın tüm sürümlerinin APK’sı kolayca bulunabiliyor. Bunun yanı sıra Play Store ve AppStore mağazasında bulunmayan veya kaldırılan uygulamalarda buradan indirilebiliyor. Bu platformlardan indirilen uygulama APK’leri, Android cihaza aktarılarak, APK kurulumu yapılabiliyor. Kullanıcıların bu şekilde uygulama yükleyebilmeleri için “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” seçeneğini açmış olması gerekiyor.

  APK

  Bu platformlarda çok sayıda sahte WhatsApp uygulaması da bulunuyor. Bir denetim mekanizmasının bulunmuyor olması, kullanıcıların sıklıkla yanıltılmasına neden oluyor. Buralardan sahte WhatsApp uygulamalarını indiren kullanıcıların bilgileri çalınma riski yaşıyor. Ancak sahte WhatsApp uygulamaları sadece bu gibi platformlarda değil Play Store’de de yer alıyor. Bu yüzden kullanıcıların WhatsApp veya farklı bir uygulamayı indirirken “Geliştirici” konusunda daha hassas olması gerekmektedir.

  Facebook, Instagram ve WhatsApp çatı şirketi de bu konuya ilişkin açıklamada bulundu. Şirket tarafından yapılan açıklamada sahte WhatsApp olan uygulamaların adları da paylaşıldı. İşte o uygulamalardan bazıları!

  Highlight Mobi
  HeyWhatsApp
  Theme Store for Zap
  AppUpdater for WhatsPlus 2021 GB Yo FM HeyMods
  Hey Mods

  Listede yer alan uygulamalardan “Hey Mods” uygulaması Google Play’de yer aldı. Üstelik sadece Google Play’deki indirme sayısı 1 Milyon aşkın seviyede. Bu durumda kullanıcı bilgilerini çalmayı hedefleyen uygulamanın en azından 1 Milyon kişinin bilgilerini aldı.

  Meta Mahkeme Açtı

  WhatsApp

  Meta, bu tip uygulamalara istinaden dava yolunu etkili bir şekilde kullanıyor. Bunun dışında şirket tarafından Google ile de iletişim sağlandı. Meta tarafından Google’a “Play Protect” tarama altyapısına bu uygulamaların eklenmesi talebi gönderildi. Şirket açıklamasında bu tip zararlı uygulamalara karşı önlemlerin alındığı belirtildi. Ancak kullanıcıların resmi ve orijinal WhatsApp uygulaması dışındaki hiçbir uygulamaya itibar etmemesi tavsiye edildi.

  Sahte WhatsApp uygulamalarının kimlik bilgilerini çalması hususunda sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Windows 11 Moment 5 Güncellemesi Geldi: İşte Yeni Özellikler!

  Windows 11 Moment 5 güncellemesi geldi. Bu güncelleme ile firma, işletim sistemine ileri düzeyde iyileştirmeler yaptı ve daha kapsamlı bir Copilot geldi!

  Intel Core i9-14900KS Geliyor: Özellikleri ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Intel Core i9-14900KS, çığır açan özellikleri ve yakın çıkış tarihiyle teknoloji dünyasını heyecanlandırıyor.

  Windows 11'in Son Güncellemesi Yine Sorunlarla Geldi: İşte Detaylar!

  Windows 11'in KB5034765 güncellemesi, performans sorunları ve yükleme hataları yaşatıyor; Microsoft çözüm arıyor.

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  WhatsApp Görünümlü Sahte Uygulamalar 1 Milyon Hesabı Çaldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et