R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple: iPhone'u Tamamen Kopyaladılar

  Apple yöneticilerinden Greg Joswiak yaptığı açıklamada iPhone'un Samsung tarafından birebir kopyalandığını söyleyerek yeni bir tartışmaya yol açtı.

  Emre Çelik
  Emre Çelik R10 Editörü
  01.07.2022 13:58 2666 2 dk okuma süresi
  Apple: iPhone'u Tamamen Kopyaladılar
  Son Düzenleme:

  Apple'ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Greg Joswiak, yeni model Samsung akıllı cihazlarının aslında büyütülmüş birer iPhone olduğunu söyleyerek Samsung'a sitem etti. Samsung'un açıkça iPhone modelini kopyaladığını belirten Joswiak, bu durumdan Apple olarak rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

  iPhone'un Samsung tarafından tasarım ve teknolojisinin çalınmış olması gerçekten sinir bozucu bir şey. Geliştirdiğimiz yenilikleri ve teknolojileri de birebir kopyaladılar. Her ne kadar yaptığımız kaliteli işlerin kötü birer kopyası olsalar da anlayışla karşılanabilir bir şey kesinlikle değil. Apple'dan çaldıkları bilgilerle daha büyük ekranlı iPhone'ları satışa sundular. Bu durum elbette Apple için kabul edilebilir değil.

  2013 yılında 4'inç ekrana sahip iPhone 5 piyasaya sürüldüğünde, Samsung'da 5'inç ekranlı Galaxy S4'ü satışa çıkardı. 2014 yılında 4.7'inç ekran boyutuna sahip iPhone 6 ve 5.5'inç iPhone 6 Plus modelleri satışa çıkarıldı ve en çok satan iPhone modelleri arasında yer aldılar.

  Apple'dan Samsung'a dava

  Apple, Samsung'un iPhone tasarımını çalarak Galaxy serisi akıllı telefonlara uyguladığını iddia ederek 2011 yılında Samsung'a patent ihlali davası açmıştı. Dava sonucunda Samsung yaklaşık 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi fakat yeniden yargılama sonrasında tazminat miktarı düşürüldü ve 2018 yılında Apple ile Samsung arasında bir mutabakat sağlandı. Bu anlaşmayı Apple şöyle duyurmuştu:

  Kusursuz tasarımın anlamlı değerine inanıyoruz ve çalışanlarımız müşterilerimizi memnun eden yenilikçi ürünler oluşturmak için aralıksız çalışıyor. Bu dava ise her zaman paradan daha fazla anlamı ifade etmektedir. Apple, iPhone ile akıllı telefonlar dünyasında bir devrim gerçekleştirdi ve Samsung'un tasarımlarımızı kopyaladığı da en az bu kadar gerçek. Apple'da çalışan pek çok kişinin geliştirdiği ürünleri ve yenilikçi tasarımları koruma devam edeceğiz.

  Her ne kadar Greg Joswiak yaptığı açıklamalarda doğrudan Samsung'u hedef alsa da, diğer markaların da Apple'ın gerek iOS işletim sistemi gerekse iPhone modellerinden esinlenerek ürünlerini geliştirdiği bilinen bir gerçek. Teknoloji firmaları Apple'ın kullanıcılarına sağladı kullanıcı deneyimini baz alarak bu doğrultuda kendi ürünlerindeki iyileştirme ve geliştirme işlerine devam etti.

  iPhone tüm zamanların en çok satan akıllı telefonu olma özelliğiyle rakiplerinin dikkatini her zaman çekmeyi başardı. Dolayısıyla diğer markalar yaptıkları işlerde Apple'ın yol haritasından esinlenmelerinin etik kurallar dahilinde olduğunu düşünüyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Netflix’e Tamamen Ücretsiz Plan Geliyor!

  Netflix, ücretsiz plan seçeneğini büyük pazarlarda denemeyi planlıyor. Bu adım, düşük gelirli kullanıcıların hizmete erişimini artırmayı hedefliyor.

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Microsoft, Xbox Series X Konsolunu Tanıttı: Disksiz ve Tamamen Dijital!

  Microsoft, disksiz ve tamamen dijital Xbox Series X'i tanıttı. Beyaz renkli 1TB kapasiteli bu konsol, sonbahar tatil sezonunda 450 dolar fiyatla satışa sunulacak.

  Apple: iPhone'u Tamamen Kopyaladılar

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et