R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iOS’taki O Özellik Android 13’e Geliyor!

  Google’dan, Android için dikkat çeken hamle geldi. Şirket, yayında olan “Android 13 Beta” sürümünde iOS’taki özelliği test ediyor. Böylelikle iPhone’larda var olan “pil durumu” bilgisi artık Android cihazlarda da olacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  13.09.2022 23:32 1462 2 dk okuma süresi
  iOS’taki O Özellik Android 13’e Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji devi Apple’da, uzun zamandır iPhone cihazların pil durumunu takip edebilme imkanı bulunuyor. iOS işletim sistemlerinde “cihazın pil durumu” özelliği mevcut. Bu özellik sayesinde iPhone kullanıcıları cihazında pil sağlığı durumunu rahatlıkla takip edebiliyor. iOS işletim sisteminin en güçlü rakibi Android de bu özelliği getirecek.

  Android 13 Beta Sürümünde Test Edilecek

  Android 13 Beta

  Apple kullanıcılarının aşina olduğu bu özellik, artık Android cihazlar içinde kullanılabilir olacak. Google tarafından Android 13 genel Beta sürümüne, iOS’ta bulunan “pil durumu” özelliğini ekledi. 

  Android 13’ün genel Beta sürümü kullanıcıları, ayarlar menüsünde “Pil Sağlığı” özelliğinin geldiğini tespit etti. Söz konusu pil sağlığı menüsünde, cihazın pildeki yıpranma durumuyla ilgili bilgiler bulunuyor.

  Özellikle pildeki yıpranma seviyesine ilişkin bir değerlendirme bu ekranda yer alıyor. Bununla birlikte Android işletim sistemi kullanıcıya pildeki yıpranma durumu değerlendirmesine dair önerilerde veriyor. Yani kullanıcı, cihazının pil durumuna göre yapabileceklerini de görebiliyor. Kullanıcı bu menüde “Batarya Kapasitesi” ile ilgili bilgide edinebiliyor.

  iOS’taki “Pil Sağlığı” özelliğinin “Android 13 QPR 1” genel Beta sürümüne geldiği belirtildi.

  Pil Sorunları Takip Edilebilecek

  Google’nin Android 13’e getirdiği pil sağlığı özelliği sadece menüye giren kullanıcıyı ilgilendirmeyecek. Çünkü Android tarafından cihazın piliyle ilgili bir arıza meydana geldiğinde uyarı bildirimi gönderecek. Böylelikle kullanıcının pildeki bir arızayı çok ileri seviyeye gitmeden önce öğrenmesi mümkün olacak. Hatta Android’in pil sorunu uyarısında pilin değişikliğine gerek olup, olmadığı bilgisi de yer alacak.

  Android 13 Beta

  Özellik genel Beta sürümünde test ediliyor ve resmi açıklaması yapılmadı. Bu durumda özelliğin detaylarıyla ilgili bazı önemli hususları gündeme getiriyor. Bu hususların başında da Android 13’ün yeni özelliğini sadece “Google Pixel” cihazlarında mı sunacağı konusu geliyor. Zira söz konusu özelliğin ilk defa Android 13 işletim sistemi yüklü Google Pixel cihazında görüldüğü belirtildi. Bu gibi detayların ortaya çıkması için bir süre daha beklenmesi gerekecek.

  Yeni Android 13 Özellikleri

  Google, Android QPR genel Beta sürümünde yeni tasarım dili kullanıldığını daha önce açıklamıştı. Bununla birlikte Google tarafından Android 13 ile genel çok sayıdaki yeni özellikte duyurulmuştu. İşte yeni Android 13 ile gelen özellikler!

  Tema Simgeleri “Otomatik”
  Uygulama simgeleri özelleştirilebilecek
  “Material You” temaları zenginleştirildi
  Kilit Ekranı Saati için alternatif kurulum desteği
  “Şimdi Oynatılıyor” için yeni Widget
  QR tarayıcıda “sezgisel” destek
  “Bluetooth LE Ses” için yerel destek
  Farklı pano
  Güvenlik ve Gizlilik yenilikleri
  Akıllı Ev kontrolünün kilit ekranına eklenebilmesi
  Uygulama özelinde dil seçme imkanı
  “RCS Mesajlaşma” fonksiyonu
  “Fast Pair” desteği

  Android 13 için duyurulan yenilikler hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sony Xperia 1 V Özellikleri Sızdırıldı! Sony Xperia 1 V Teknik Özellikleri!

  Sony, 2022 Eylül ayında "Xperia 1 IV" modelini piyasaya sürmüştü. Şimdiyse 2023 yılının amiral gemisi olacak yeni versiyonu "Xperia 1 V" modelini geliştirdiği biliniyor. Hatta Şubat sonunda tanıtılması beklenen Xperia 1 V özellikleri sızdırıldı!

  2023 Şubat Kia Türkiye Fiyat Listesi Belli Oldu!

  2023 Şubat ayı Kia Türkiye fiyat listesi açıklandı. Buna göre araçlar, yeni ve zamlı fiyatlar üzerinden satışa sunuldu!

  2023 Şubat Opel Türkiye Fiyat Listesi Belli Oldu!

  2023 Şubat ayı Opel Türkiye fiyat listesi açıklandı. Buna göre araçlar, yeni fiyatlar üzerinden satışa çıktı!

  2023 Şubat Hyundai Türkiye Sıfır Araç Güncel Fiyat Listesi Belli Oldu!

  2023 Şubat ayı Hyundai Türkiye güncel fiyat listesi açıklandı. En ucuz Hyundai modeli 359.000 TL olurken, en pahalı Hyundai modeli ise 1.989.000 TL oldu!

  iOS’taki O Özellik Android 13’e Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et