R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google MWC 2023 Etkinliğinde Android Yeniliklerini Duyurdu!

  Google, MWC 2023'te Android'e gelecek özellikleri duyurdu. Şirket ayrıca Wear OS güncellemelerini deduyurdu. Yeni güncellemeler resmi olarak yayınlanmadı.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  28.02.2023 21:30 989 4 dk okuma süresi
  Google MWC 2023 Etkinliğinde Android Yeniliklerini Duyurdu!
  Son Düzenleme:

  Google, geçtiğimiz haftalarda CES 2023 etkinliği düzenlemişti. Bu etkinlikte pek çok şey duyuran firma, şimdi de MWC 2023’te karşımıza çıkıyor. Bu etkinlik ile beraber Google, çeşitli paylaşımlar yaptı. Bunlardan birisi de Android ve Wear OS ile ilgili duyurular. Şirket, yaptığı duyuruda yeniliklerden söz etmiş oldu.

  Google MWC 2023 ile beraber yeniliklerden söz etti

  Google, paylaştığı blog yazısında 4 başlık üzerinden ilerliyor. Bunlardan birisi üretkenlik olurken diğeri ses geliştirmeleri. Bunun yanı sıra eğlence ve özelleştirme yeniliklerine de ağırlık veriliyor.

  Daha fazla üretkenlik

  Google, Android için üretkenliği güçlendiren yeniliklere imza atıyor. Bunlardan birisi de yeni bir widget eklenmiş olması. Google Keep için eklenen widget, notlara hızlı ulaşım sağlıyor. Yeni araç kutusu, yalnızca görüntüleme olanağı sunmuyor, düzenlemeye de imkan tanıyor. Örneğin widget içerisine yapılacaklar listesi eklenebiliyor. Bu listedeki maddeler tek dokunuşla elenebiliyor.

  Buna ek olarak Wear OS sahibi olanlar için Google Keep desteği eklendi. Kullanıcılar, akıllı saat üzerinde not ekleyebiliyor olacak. Bu not, Google Keep veritabanına kayıt olacak. Yani yenilik ile beraber hem telefondan hem de akıllı saatten not eklenebilecek. Not ekleme özelliği sesli veya yazılı yapılabiliyor.

  Üretkenliği geliştirmek amacıyla yapılan bir diğer yenilik Google Drive için sunuluyor. Şirket, Google Drive için PDF’lere açıklama ekleme desteği getirdi. Bu özellik, Android işletim sistemi için geçerli. Artık PDF’te istenen alanlara açıklama eklemek için ekrana dokunmak yeterli olacak. Ayrıca farklı mürekkep darbeleri ve vurgulama gibi özellikler de kullanılabilecek.

  Ses geliştirmeleri

  Şirketin yaptığı bir diğer duyuru Google Meet ile ilgili oldu. Ses geliştirme açısından önemli yeniliklere imza atan firma, gürültü engelleme özelliği ekledi. Artık Android kullanıcıları, Google Meet ile görüşme yaparken gürültü engelleme kullanılabilecek. Bu durum, arka plandaki sesleri izole edecek. Bu da kişinin sesinin daha anlaşılır gelmesine imkan tanıyacak.

  Google MWC 2023 etkinliği kapsamında kablosuz kulaklık ekleme sistemi de geliştirildi. Chromebook kullanıcıları, Bluetooth destekli bir kulaklığı aktif ettiğinde cihaza bildirim gelecek. Kişi, isterse kablosuz kulaklığa bağlanabilecek. Bağlantı kurulduktan sonra ise kulaklık hatırlanacak. Yani kulaklık açıldığı takdirde cihaz, otomatik bağlantı kuracak.

  Daha eğlenceli aktiviteler

  Android için yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Bir diğer yenilik Gboard ile alakalı oldu. Gboard, Google’ın kendi sanal klavyesi. Ekran klavyesi olarak da adlandırılıyor. Bu klavye ile birlikte yapay zeka özelliklerinden de faydalanılıyor. Örneğin klavye, yazı yazarken bazı öneriler sunuyor. Klavye için şimdi de emoji kombinasyonları özelliği eklendi. Artık bir emoji seçerken o emojinin alternatifleri de görünüyor. Örneğin basketbol topunun farklı varyasyonları Gboard aracılığıyla görüntüleniyor.

  Bu özelliğe ek olarak birden fazla emoji kombini de üretmek mümkün oluyor. Örneğin kalp emojisi ile basketbol topu emojisi aynı anda eklenebiliyor. Gboard, bu 2 emojiye benzer emojileri göstererek seçim imkanı tanıyor.

  Google, ödeme alanında da önemli imkanlar sunuyor. Google Cüzdan için yeni animasyonların ekleneceği açıklandı. Artık dokun ve öde seçeneği kullanıldıktan sonra eğlenceli animasyonlara yer verilecek. Özetle bu güncelleme, arayüzü geliştirmeyi hedefliyor.

  Özelleştirme seçenekleri

  Android için Google Chrome, yakın zamanda yeni bir güncelleme alacak. Bu güncelleme ile beraber artık ekstra yakınlaştırma mümkün hale gelecek. Normalde bir sitede yakınlaştırma, belirli oranda uygulanabiliyor. Yeni güncelleme ile beraber daha düzgün yakınlaştırma imkanı sunulacak. Bu güncellemenin amacı, sayfa yapısı bozulmadan belirli nesneleri yakınlaştırmak.

  Örneğin yazı, resim, fotoğraf, video ve kontroller. Kullanıcılar, %300’e kadar yakınlaştırma yapabilecek. Buna ek olarak eklenecek olan ayar sayesinde yakınlaştırma ayarı kaydedilebilecek. Güncellemenin Mart ayında gelmesi bekleniyor. Erken erişim için Chrome Beta’ya geçilmesi gerekiyor.

  Google MWC 2023 etkinliği dahilinde Wear OS 3+ için de bir yenilik uygulanması planlanıyor. Erişilebilirliğin iyileştirilmesi için 2 yeni ses ve görüntü moduna yer verilecek. Bunlardan birisi mono ses modu. Mono ses modunun amacı, sesin her kaynaktan aynı oranda gelmesini sağlamak. Bazen hoparlörlerden birisi kusurlu olabilir. Bu mod, büyük bir ayrıcalık tanır.

  Wear OS 3+ için eklenecek bir diğer özellik renk düzeltme ve gri tonlama modu. Bu mod, saat ekranının renk yönetiminde güncelleme yapar. Bu özellik ile de ekranın istenildiği gibi görüntülenmesi sağlanabiliyor.

  Eklenecek olan bu özelliklerin bazıları yakın zamanda uygulamalarda yer almaya başlayacak. Tüm özelliklerin ne zaman geleceği hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor. Yenilikler arasında bazıları, kullanıcılar için oldukça faydalı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android 15, Bazı Modellerin Son Büyük Güncellemeleri Olacak: İşte Güncelleme Alacak Xiaomi Telefonlar!

  Android 15 güncellemesi ile birçok Xiaomi, Redmi ve Poco modeli son büyük güncellemelerini alacak. İşte son büyük güncellemesini alacak modeller!

  Huawei HarmonyOS NEXT İçin İkinci Beta Süreci Başlıyor: Android ile Bağ Kesiliyor!

  Huawei, ABD ambargosu sonrası geliştirdiği HarmonyOS NEXT'in ikinci beta sürecini başlattı. Yeni sistem, Google ile bağlantıyı kesip bağımsız yapıya geçiyor.

  WhatsApp'ın Sesli Mesajları Yazıya Döken Yeni Özelliği Android'e Geliyor!

  WhatsApp, sesli mesajları yazıya çevirme özelliğini Android'e getiriyor. İşitme engelliler ve gürültülü ortamlarda kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

  Haziran Ayının En Güçlü Android Telefonları Belli Oldu: İşte O Liste!

  Haziran ayının en güçlü Android telefonları belli oldu. AnTuTu'nun performans testlerine göre zirvede ROG Phone 8 Pro yer alıyor.

  Google MWC 2023 Etkinliğinde Android Yeniliklerini Duyurdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et