R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Reddit'e Göre Patlama Yapması Muhtemel 10 Kripto Para Birimi

  Sosyal haber ve tartışma platformu Reddit, kripto para piyasalarına ilişki kapsamlı bir değerlendirme raporu yayınladı. Reddit, 2023’te yatırım yapmak için kripto para arayanlara patlama yapması öngörülen 10 kripto para birimini yayınladı. İşte Reddit’e göre patlama yapması muhtemel 10 kripto para birimi!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  03.01.2023 12:44 3080 7 dk okuma süresi
  Reddit'e Göre Patlama Yapması Muhtemel 10 Kripto Para Birimi
  Son Düzenleme:

  2022 yılı kripto para piyasaları için adeta yıkım ve kayıp yılı oldu. Kripto para piyasalarında yıl boyunca değer kaybı devam etti. Hatta “Bitcoin (BTC)” ve “Ethereum (ETH)” gibi devler dahi adeta eridi. Bu kripto para birimlerinde dahi düşüşü içeren seyir “2 Trilyon Dolar” varlık kaybına yol açtı.

  Piyasalarda yaşanan varlık kaybı dev kripto para şirket ve platformlarını iflasa dahi sürükledi. 2022 yılında ünlü milyarder “Micheal Novogratz” tarafından kurulmuş “Galaxy Digital” şirketi de etkilendi. “Blockchain” ve dijital varlık şirketi olan “Galaxy Digital”, 2022 Ağustos ayında “555 Milyon Dolar” zarar açıkladı. Ayrıca iflasa sürüklenen ve CEO’su gözaltındaki “FTX” nedeniyle “77 Milyon Dolar” kayıp yaşadı.

  Bir diğer dijital varlık ve kripto para borsası “Binance” içinde 2022 kayıplı geçti. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 2018 yılında “Terra Projesi’ni” hayata geçirdi. Şirket bu proje için “3 Milyon Dolar” yatırım yaptı. Bu yatırımda geride kalan yılki piyasalardaki kan kaybından darbe oluşturdu.

  Tüm bu kayıpların üzerine “bilgisayar korsanları” tarafından da dijital varlıklara darbeler vuruldu. 2022 yılında milyonlarca dolarlık dijital varlığın çalındığı haberi gelmişti. Bunlardan en dikkat çekeni online video oyunu “Axie Infinity” oldu. Bilgisayar korsanları oyuna bağlı “Blockchain” platformu “Ronin” üzerinden “600 Milyon Dolar” çaldı.

  Kripto Para Birimleri için Gelecek Nasıl Olacak?

  Kripto Para

  Kripto para piyasası adına karanlık geçen bir yıl oldu. Ancak ne olursa olsun dinamik, güçlü ve şekillenen gelecekle iç içe bir dünyayı sunuyor. Bu durumda sadece spekülasyonlarla sınırlı kalmayan değerleme ve hacim yapısına sahip olduğunu gösteriyor.

  Bu konuda uluslararası “risk sermayesi” şirketi “Andreessen Horowitz” tarafından bir rapor yayınlandı. Şirketin 2022 kripto para raporunda geleceğin piyasalara etkisine dair geniş değerlendirmelere yer verildi. Raporda özellikle kripto para birimi teknolojisinin teknik altyapısına dikkat çekiliyor. Buradan yola çıkılarak, kripto para birimlerinin hep olacağı belirtiliyor. Hatta “blok zincir” ve “NFT” gibi faktörlerin geleceğin insanının toplum yaşamı problemlerine çözüm yaratacağı belirtildi.

  DeFi’nin(Merkezsiz Finans) Etkisi ve Önemi

  DeFi

  Risk şirketi tarafından yayınlanan raporda “DeFi(Merkezsiz Finans)” etkisine de dikkat çekildi. Global finans kurumları tarafından insanların gereksinimlerine yanıt verilemediği belirtildi. Özellikle 2023 yılında 1.7 Milyar kişinin banka hesabına dahi sahip olmadığı belirtildi. Bu açıdan sağladığı faydalarla “DeFi” öne çıkıyor. 2 yılda DeFi toplam piyasa değeri 0’dan100 Milyar Dolar” seviyesine ulaştı.

  Rapora göre kripto para piyasalarında birbirine bağlılık düşünüldüğünden çok fazla. En somut örnek olarak “stablecoin(stabil coin)” olan “Luna” ve “TerraUSD(UST)” gösterildi. UST’de yaşanan düşüş Luna’ya geçti. Ve sonucunda ikisi de sıfırı gördü.

  Reddit’e Göre 2023’te Patlama Yapması Muhtemel Kripto Para Birimleri

  Kripto

  Reddit’te kullanıcılar 2023 ve sonrasında güvenilir ve kazançlı olanları paylaştı. Popüler platformda kullanıcılar tarafından dizinlerde ifade edilen ve tartışılan kripto para birimleri ele alındı. Gelecek vaat eden kripto para birimi olarak ifade edilenlerin nedenleri irdelendi. Böylelikle Reddit’te kullanıcıların patlama yapması muhtemel olarak gördüğü 10 kripto para birimi ortaya çıktı.

  10. Litecoin (LTC)

  Litecoin

  Reddit’teki mevcut tartışma dizinlerinde yatırımcıların “Litecoin” eğilimi net şekilde görülüyor. Özellikle “Litecoin boğaları” kripto para biriminin güvenilir “merkeziyetçilik” ve “kazanç” sağladığını belirtiyor. Hatta Litecoin piyasa değeri, 2022 Aralık ayında “500 Milyon Dolar” seviyesinde artış yakaladı.

  Litecoin veya kısa adıyla “LTC”, 2011 Ekim ayında “altcoin” olarak kullanılmaya başlandı.

  9. Monero(XMR)

  Monero

  Genel kripto para piyasalarında “Monero” çok fazla tanınmıyor. Ancak Reddit’te geniş bir yatırımcı topluluğu tarafından çok sık tercih ediliyor. Reddit’teki yatırımcılara göre bu kripto para biriminin “izlenemezliği” oldukça başarılı. Bu özelliği de “gizli” online alışveriş için oldukça elverişli olmasını sağlıyor.

  Bununla birlikte değerlendirmelerde daha çok “spekülatifalım ve satım işlemlerine uygun olduğu belirtildi. Özellikle standart ve geleneksel yapıya bürünebilmesinin düşük ihtimal olduğuna dikkat çekildi. Bu hususta izlenemezliğinden geliyor. Zira ülkeler “yasadışı satın alım” ve “zararlı online işlemler” karşısında sert tutumda bulunuyor.

  Monero’nun kısa adı “XMR” şeklindedir. İlk defa 2014 Nisan ayında kullanılmaya başlandı.

  8. Ripple (XRP)

  Ripple

  Reddit kullanıcılarına göre 2023’te satın alınabilecek en iyi kripto para birimlerinden birisidir. Üstelik bu yargı “SEC” ile “Ripple” arasındaki mücadelenin devam etmesine rağmen oluştu.

  SEC, “U.S. Securities and Exchange Commission(ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu)” kısaltmasıdır.

  Ripple piyasa değeri 2022 yılında “%44” oranında düşüş yaşamıştı. Ripple CTO’suDavid Schwartz” bu düşüşün nedenine ilişkin açıklamada bulundu. Schwartz’a göre insanların geleceğin finansını kripto para birimlerinin oluşturacağına inanmamayı tercih ediyor. Bu durumda fiyat düşüklüğüne yol açıyor. 

  Reddit kullanıcıları, Ripple satın alınabilecek en uygun zaman 2023 yılı olarak gösteriliyor. Özellikle SEC’e karşı sürdürülen mücadeleyi kazanması halinde değerinde artış yakalayacak. Buna ek olarak “Apple Inc.”, “Microsoft Corp.” ve “Mastercard Incorporated” yatırımları bulunuyor. Dev şirketlerin bu aladaki yatırımları da Ripple değer artışını tetikliyor.

  Ripple, “XRP” kısaltmasıyla biliniyor. İlk defa 2012 yılında piyasaya sürüldü.

  7. Polkadot (DOT)

  polkadot

  Polkadot, 2022 yılında kripto para piyasalarındaki düşüşten en fazla etkilenenlerden oldu. Buna karşın Reddit’te yatırımcılar “uzun vadede” değerlenme ve büyüme beklentisine sahip. 

  Reddit’teki kullanıcılar “DOT” değerlendirmelerinde birkaç yıllık periyotta “10 Dolar” bandını geçeceği vurguladı.

  Polkadot “DOT” kısa adına sahiptir. İlk defa 2020 Mayıs ayında işlem görmeye başladı.

  6. Polygon (MATIC)

  polygon

  Kripto para altyapısında “Blockchain ağları” arasında bağlantı ve ölçekleme sağlamaktadır. 2023’e girerken, Polygon işlem hacminde dev bir artış sağladı. Polygon, sadece 24 saatte dev 500 “Ethereum balinası” tarafından en fazla satın alınan “token” oldu.

  Polygon “MATIC” koduyla biliniyor. İlk kez 2017 yılında Hindistan merkezli olarak başlatıldı.

  5. Tether (USDT)

  Tether

  Reddit’teki en popüler kripto para birimlerinden birisi “Tether” oldu. Özellikle FTX borsasının iflas ve skandallarından dahi etkilenmedi. Reddit’te kullanıcılar Tether’in oldukça sağlam altyapıya sahip olduğunu vurguluyor. Hatta FTX skandalının sakinleşmesinden sonra yeniden yükselişe geçeceğini değerlendiriyorlar. Hatta bazı kullanıcılar, Tether’in 2015’ten beri piyasadaki en başarılıstablecoin(stabil coin)” olduğunu belirtiyor.

  Tether bir stabil coin’dir. “USDT” kısaltmasıyla işlem görür ve ilk kez 2014 yılında işlem görmeye başladı.

  4. ATOM

  ATOM

  ATOM, Reddit’teki kripto para panolarında gündemi dolduruyor. Panolarda kullanıcıların genel değerlendirmeleriyse önemli bir fırsat sunduğu yönünde oldu. Kripto para piyasaları için karanlık 2022 yılında yaşadığı kullanıcı düşüşü oldukça minimal kaldı. Hatta bununla ilgili Reddit’te istatistiksel raporda yayınlandı.

  Uygulamaya özel yeni blok zincir yaratmadaki pratikliğine dikkat çekiliyor. Ayrıca 2023 yılının ATOM açısından önemli bir “dönüm noktası” teşkil ediyor.

  İlk kez 2019 Mart ayında işlem görmeye başladı.

  3. Dogecoin (DOGE)

  Dogecoin

  Dünyaca ünlü iş adamı Elon Musk tarafından aldığı destekle, en popüler coinlerden birisi oldu. Piyasadan olan veya olmayan herkes “Dogecoin” adını duydu. Bu açıdan kripto para popülerliğine de ciddi katkı sağladı. Reddit kullanıcılarına göre Dogecoin halen en ideal yatırımlık kripto para birimlerinden bir tanesi.

  Buna karşın Reddit’teki yatırımcı değerlendirmelerinde somut ve kanıtlı nedenlere yer verilemiyor. Daha çok spekülatif bakımdan yatırımlık olarak değerlendiriliyor.

  Dogecoin, “DOGE” kısaltmasıyla işlem görüyor. İlk defa 2013 Aralık ayında işlem görmeye başladı.

  2. Ethereum (ETH)

  Ethereum

  2022’deki dev kan kaybına rağmen Reddit kullanıcılar arasında “Ethereum” halen çok popüler. Hakkındaki yorumlamalar genellikle “olumlu” yönde olmaya devam ediyor. Ünlü “Bloomberg” analisti “Mike McGlone” tarafından yapılan değerlendirmelerde Reddit kullanıcılarını pekiştiriyor. Zira McGlone’ye göre “2025” yılına kadar Ethereum piyasa değeri “6.000 Dolar” bandını geçebilir.

  Reddit kullanıcıları “uzun vadede” kazanç için Ethereum’un halen son derece ideal olduğu konusunda görüş birliği sunuyor.

  Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum “ETH” koduyla işlem görüyor. İlk defa 2015 yılında işlem görmeye başladı.

  1. Bitcoin (BTC)

  bitcoin

  Bitcoin, 2022 yılında tam “%60” seviyesinde bir değer kaybı yaşadı. Adeta eriyen kripto para birimi, Reddit kullanıcıları için güvenirliğini ve popülerliğini korumaya devam ediyor. Platformdaki genel kanı Bitcoin’in yeniden yükseliş için uygun pozisyonda olduğu yönünde. Reddit kullanıcılarının Bitcoin tahminleri, analistler tarafından da pekiştiriliyor.

  Herkesin tanıdığı BTC boğası “Tim Draper” tarafından Bitcoin için olumlu yorumlar yapılıyor. Değerlendirmesine göre 2023 yılı sonuna kadar Bitcoin fiyatı “250.000 Dolar” bandını geçecek. Buna karşın “Sussex Üniversitesi” finans profesörü olan “Carl Alexander” yılsonuna “50.000 Dolar” değerlendirmesi yaptı. Alexander, ayrıca 2023 Ocak-Mart dönemi için BTC fiyatını “30.000 Dolar” olarak belirtiyor.

  Bitcoin, kripto para teknolojisinin ilki olma özelliğine sahiptir. Bitcoin “BTC” koduyla kripto para borsalarında işlem görmektedir. İlk kez 2009 Ocak ayında işlem görmeye başlamıştır. Dünyanın en değerli kripto para birimidir.

  Reddit’te En Popüler Kripto Para Birimleri

  Kripto
  Kripto Para BirimiFiyatıPiyasa Değeri PiyasaSıralaması
  Bitcoin16.718 Dolar321.868 Milyar Dolar1
  Ethereum1.215 Dolar148.729 Milyar Dolar2
  Dogecoin0.07165 Dolar9.506 Milyar Dolar8
  ATOM9.87 Dolar2.826 Milyar Dolar22
  Tether0.99 Dolar66.252 Milyar Dolar3
  Polygon0.78 Dolar6.834 Milyar Dolar10
  Polkadot4.50 Dolar5.214 Milyar Dolar13
  Ripple0.34 Dolar17.460 Milyar Dolar6
  Monero148.53 Dolar2.706 Milyar Dolar23
  Litecoin75.62 Dolar5.442 Milyar Dolar12

  Reddit kullanıcılarının kripto para piyasalarındaki değerlendirmelerini siz nasıl buldunuz? Sizce 2023 yılında patlama yapacak kripto para birimleri hangileri? Kripto para piyasalarına dair fikirlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PS5 Pro'nun Muhtemel Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony'nin PS5 Pro modelinin çıkış tarihi ertelenebilir. Tom Henderson'a göre, konsol 2025'e kadar gecikebilir. Yeni özellikler ve performans artışları bekleniyor.

  Huawei Mate 70 Geliyor: İşte Kirin 9100’ün Performansı!

  Huawei Mate 70 ve Kirin 9100 yonga seti geliyor. Yeni serinin performans ve verimlilik açısından Snapdragon 8 Gen 2'yi geride bırakacağı iddia ediliyor.

  İnternet Tarihinin En Büyük Şifre Veritabanı Yayınlandı: Tam 10 Milyar Şifre!

  İnternet tarihinin en büyük şifre sızıntısı yapıldı. Tam 10 milyar şifre içeren "rockyou2024.txt" isimli dosya yayınlandı.

  Kripto Para Yasası Resmi Gazete'de Yayınlanarak Yürürlüğe Girdi: İşte Tüm Detaylar!

  Kripto para yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. SPK, kripto para borsalarını denetleme yetkisine sahip olacak. İşte tüm detaylar!

  Reddit'e Göre Patlama Yapması Muhtemel 10 Kripto Para Birimi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et