R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NFT Piyasasında Yeni Güvenlik İhlali Riski!

  Dünyanın en büyük NFT platformu OpenSea ile ilgili yeni bir güvenlik riski iddiası ortaya çıktı. Platforma kayıtlı olan kullanıcıların bilgilerinin güvende olmadığı belirtiliyor. İşte OpenSea iddialarıyla ilgili tüm detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  02.07.2022 13:17 2005 3 dk okuma süresi
  NFT Piyasasında Yeni Güvenlik İhlali Riski!
  Son Düzenleme:

  NFT’nin yaygınlaşmasında önemli paydaşlardan birisi olan OpenSea platformuyla ilgili skandallar bitmiyor. Dünyanın en önemli NFT pazarı OpenSea, şimdi de kullanıcılarının bilgilerinin kötüye kullanılması iddiasıyla gündemde düşmüyor. Ortaya çıkan kullanıcı bilgi gizliliğinin ihlaline yönelik iddialar kapsamında bir “customer.io” çalışanı tarafından yetkilerin art niyetli olarak kullanıldığı belirtiliyor.

  Bu durumda kullanıcıların kişisel bilgilerinin yetkisi olmayan kişiler tarafından ele geçirilmesine neden oluyor. Bu bilgilerin en başında da OpenSea platformundaki kullanıcıların kayıtlı e-posta adreslerinin geldiği belirtiliyor.

  OpenSea Kullanıcıları Dikkatli Olmalı

  Dünyanın en büyük NFT pazarı olması nedeniyle yoğun şekilde kullanılan OpenSea ile ilgili ortaya atılan iddialar kullanıcıları rahatsız etti. Söz konusu güvenlik ihlalleri özellikle OpenSea “haber bülteni” için e-posta bilgisinin paylaşılmış olması durumunda ortaya çıkıyor. Üçüncü taraf kişilerin eline geçen e-posta adreslerinin özellikle “kimlik avı” gibi risklere karşı açık olmasına neden olmaktadır. OpenSea, söz konusu iddialara istinaden güvenlik güçleriyle işbirliği gerçekleştirdiklerini ve sürecin yakından takip edildiği bilgisini içeren bir açıklama gerçekleştirdi.

  1.8 Milyon Kişi Risk Altında

  OpenSea

  OpenSea pazarında yaşanan güvenlik ihlali ile birlikte ortaya istatistiki verilerde çıkmaya başladı. Özellikle dünyanın en önemli analistlerinin yer aldığı “Dune Analytic” tarafından yapılan açıklamaya göre OpenSea pazarındaki bu sorundan 1.8 Milyon gibi devasa bir kullanıcı kitlesi etkileniyor. Çünkü verilere göre yaklaşık 2 Milyon kullanıcı OpenSea pazarını kullanarak Ethereum aracılığıyla NFT ticareti gerçekleştirdi.

  OpenSea’nin İkinci Defa Başına Geliyor

  OpenSea için 2022 adeta skandallarla dolu bir yıl oldu. Zira bu son güvenlik ihlali iddialarından önce pazarın resmi Discord sunucusunda da kullanıcıların bilgileri olmaması gereken kişilerin eline geçmişti. Kullanıcıların iletişim bilgileri Discord sunucusundaki kötü niyetli kişilerce çalınmış ve hatta çoğu OpenSea hesaplarının çalınması gibi olaylar yaşanmıştı.

  OpenSea

  Mayıs ayı öncesinde yaşanan bu skandaldan önce daha yılın ilk ayında da OpenSea yine güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalmıştı. Bu defa hacker(bilgisayar korsanı) platforma sızmayı başararak, kullanıcıların hesaplarındaki NFT’leri, müsaadeleri ve haberleri olmadan satmıştı.

  Yaşanan bu güvenlik ihlalleri ile mağduriyet yaşayan OpenSea kullanıcıları için şirket 1.8 Milyon Dolar gibi devasa bir özür ödemesi gerçekleştirmek durumunda kalmıştı. Her ne kadar böylesine devasa bir rakam ödenmiş olsa da yılın başında yaşanan bu saldırının platformdaki hasarının ne seviyede olduğu net olarak bilinemiyor.

  Şirket ise 2022 yılında karşılaştığı bu ciddi güvenlik riskleri karşısında yeni güvenlik çözümleri üzerinde yoğunlaştı. Ancak bunların henüz bir çözüm sağlamadığı görülüyor olsa da son iddialarla ilgili olarak kullanıcıların dikkatli hareket etmesinde fayda var. Şirket yöneticileri ve uzmanları bir süre kullanıcıların e-posta adreslerine gelecek mailler konusunda imtina ettikleri bir yaklaşım sergilemelerini tavsiye ediyor.

  NFT ve kripto para piyasalarına ilişkin bu tip güvenlik ihlalleri size ne düşündürüyor? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Xiaomi 14 Ultra, Fotoğrafçılıkta Yeni Bir Çığır Açacak: İşte İlk Kamera Örnekleri!

  Xiaomi 14 Ultra, üstün kamera özellikleri ve güçlü performansıyla MWC 2024'te teknoloji dünyasını sarsmaya hazırlanıyor.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  NFT Piyasasında Yeni Güvenlik İhlali Riski!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et