R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Güney Kore'nin Kripto Para Destekçisi Başkanına Tepkiler Büyüyor

  Güney Kore'de bir dizi kripto dostu politika uygulamak isteyen Başkan Yardımcısı Yoon Suk-yeol, bazı kısıtlamalar ile karşı karşıya. Güney Kore'nin yeni kripto vergi kuralları neler?

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 16.05.2022 14:43 1195 2 dk okuma süresi
  Güney Kore'nin Kripto Para Destekçisi Başkanına Tepkiler Büyüyor
  Son Düzenleme:

  Yoon Suk-yeol'ün seçmenlerine verdiği sözlerden biri, Güney Kore'de bir dizi kripto dostu politika uygulamaktı. Mart ayında kazanan ve bu ay ofise gelen Yoon, kripto yatırım kazançları için vergi eşiğini 50 milyon won veya yaklaşık 38.922 dolara çıkaracağını söyledi. 

  Milletvekillerine yasama ve politika konularında bilgi ve analiz sağlayan Güney Kore Ulusal Meclis Araştırma Servisi (NARS), kriptoyu sanal bir varlık olarak sınıflandırıyor. 

  Geçen hafta yayınlanan bir duyuruya göre, sanal varlıklardan elde edilen gelir için vergi eşiğinin 2,5 milyon won veya %20 vergi oranıyla 1.946 dolar olması gerektiğini söylüyor.

  NARS'a göre vergi oranı, finansal yatırım gelirininkine benzer bir düzeyde belirlenir, böylece varlık sınıfları ağır bir vergi yüküyle karşı karşıya kalamaz. Ancak önerilen eşik, Yoon'un amaçladığından çok daha düşük.

  Güney Kore'nin yeni kripto vergi kuralları

  Yeni vergi kuralları 2023'te yürürlüğe girecek ve dijital varlıklar için yeni bir düzenleyici kurum kurulacak. Ülkenin varlık gelir vergisi sistemi Aralık 2020'de tanıtıldı. Yoon ayrıca 2017'de yasaklanan ilk kripto para tekliflerini destekleme sözü verdi.

  Seul merkezli akıllı sözleşme denetimi ve altyapı girişimi Sooho.io CEO'su Jisu Park verdiği demeçte, “Şu anda görebildiğimiz şey, hükümetin bir yatırım varlığı olarak kripto para birimlerinin rolüne açıldığı” dedi.

  Güney Kore'nin yeni kripto vergi kuralları

  Güney Kore, kripto açısından dünyanın en aktif ülkelerinden biri. Ülkenin en iyi finansal düzenleyicisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pazar 2021'in sonunda 55.2 trilyon won'a (45.9 milyar dolar) yükseldi ve kullanıcı sayısı yaklaşık 5.58 milyona veya ülke nüfusunun yaklaşık %10'una ulaştı.

  Güney Kore'deki kripto piyasası canlanıyor, ancak kısmen düzenleyici kısıtlamalar nedeniyle tecrit edilmiş durumda. Alana beş büyük yerel borsa hakim: Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax. Yabancı ve daha küçük oyuncular ise hükümetin yerel ticari bankalarla ortaklık yapma şartını yerine getirmekte zorlanıyor.

  TerraUSD'nin (UST) çöküşü Kore'yi nasıl etkiledi?

  Diğer ülkelerde olduğu gibi, kripto parası Luna'yı kullanarak dolar üzerindeki sabitlerini korumayı amaçlayan algoritmik bir stabilcoin olan terraUSD'nin (UST) çöküşü, kripto piyasasının volatilitesi hakkında düzenleyiciler için alarmı yükseltti.

  Yerel basında çıkan haberlere göre, Güney Kore'nin finans yetkilileri, tüketicinin korunmasını içeren bir dijital varlık düzenlemesini yürürlüğe koyma adımlarını hızlandıracak. Güney Koreli geliştirici Do Kwon, UST ve Luna'nın arkasındaki organizasyon olan Singapur merkezli Terraform Labs'ın kurucusudur.

  Güney Kore kripto marketleri, değeri neredeyse sıfıra düşen Luna'yı ya askıya almak ya da uyarmak için harekete geçti. Luna'yı listeden çıkarmayı planlayan Bithumb, Coinranking'e göre şu anda madalyonun yedinci en büyük işlem hacmine sahip.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Artmış Dörtlü (Tritone) Paradoksu

  Artmış dörtlü (tritone) paradoksu, triton aralıklı bir ton çifti ile üretilen, müzik algısını test eden bir araçtır.

  Apple’a Ceza! O Kullanıcılarına Para Ödeyecek!

  Apple, incel dizüstü bilgisayar teknolojisi için geliştirdiği "kelebek mekanizmalı klavye" modeli nedeniyle ceza aldı. Şirket, o tarihlerde MacBook modellerini alan kullanıcılara geri ödeme yapacak. İşte detaylar!

  Kripto Paraların Yasaklandığı Ülke Sayısı Artıyor! O Ülkeden Şaşırtan Karar!

  Kripto para ile ödeme 2022 yılında artık pek çok ülkede yasadışı hale geldi. Çoğu ülke kendi para birimini korumak, vergilendirmeyi güçlendirmek veya çevreyi korumak gibi pek çok gerekçeyi ileri sürerek, kripto paraları yasaklıyor.

  BMW için Abonelik Dönemi Başlıyor: Bazı Özellikler Paralı Sunulacak!

  BMW uzun süredir üzerinde çalıştığı abonelik sistemini hayata geçirdi. Yeni hizmetler artık abonelik sistemi ile satın alınabilecek. Ekstra özellikler abonelik sistemine dahil edilecek.

  Elif 1528
  Güney Kore'nin Kripto Para Destekçisi Başkanına Tepkiler Büyüyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et