R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Güney Kore'nin Kripto Para Destekçisi Başkanına Tepkiler Büyüyor

  Güney Kore'de bir dizi kripto dostu politika uygulamak isteyen Başkan Yardımcısı Yoon Suk-yeol, bazı kısıtlamalar ile karşı karşıya. Güney Kore'nin yeni kripto vergi kuralları neler?

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  16.05.2022 14:43 2708 2 dk okuma süresi
  Güney Kore'nin Kripto Para Destekçisi Başkanına Tepkiler Büyüyor
  Son Düzenleme:

  Yoon Suk-yeol'ün seçmenlerine verdiği sözlerden biri, Güney Kore'de bir dizi kripto dostu politika uygulamaktı. Mart ayında kazanan ve bu ay ofise gelen Yoon, kripto yatırım kazançları için vergi eşiğini 50 milyon won veya yaklaşık 38.922 dolara çıkaracağını söyledi. 

  Milletvekillerine yasama ve politika konularında bilgi ve analiz sağlayan Güney Kore Ulusal Meclis Araştırma Servisi (NARS), kriptoyu sanal bir varlık olarak sınıflandırıyor. 

  Geçen hafta yayınlanan bir duyuruya göre, sanal varlıklardan elde edilen gelir için vergi eşiğinin 2,5 milyon won veya %20 vergi oranıyla 1.946 dolar olması gerektiğini söylüyor.

  NARS'a göre vergi oranı, finansal yatırım gelirininkine benzer bir düzeyde belirlenir, böylece varlık sınıfları ağır bir vergi yüküyle karşı karşıya kalamaz. Ancak önerilen eşik, Yoon'un amaçladığından çok daha düşük.

  Güney Kore'nin yeni kripto vergi kuralları

  Yeni vergi kuralları 2023'te yürürlüğe girecek ve dijital varlıklar için yeni bir düzenleyici kurum kurulacak. Ülkenin varlık gelir vergisi sistemi Aralık 2020'de tanıtıldı. Yoon ayrıca 2017'de yasaklanan ilk kripto para tekliflerini destekleme sözü verdi.

  Seul merkezli akıllı sözleşme denetimi ve altyapı girişimi Sooho.io CEO'su Jisu Park verdiği demeçte, “Şu anda görebildiğimiz şey, hükümetin bir yatırım varlığı olarak kripto para birimlerinin rolüne açıldığı” dedi.

  Güney Kore'nin yeni kripto vergi kuralları

  Güney Kore, kripto açısından dünyanın en aktif ülkelerinden biri. Ülkenin en iyi finansal düzenleyicisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pazar 2021'in sonunda 55.2 trilyon won'a (45.9 milyar dolar) yükseldi ve kullanıcı sayısı yaklaşık 5.58 milyona veya ülke nüfusunun yaklaşık %10'una ulaştı.

  Güney Kore'deki kripto piyasası canlanıyor, ancak kısmen düzenleyici kısıtlamalar nedeniyle tecrit edilmiş durumda. Alana beş büyük yerel borsa hakim: Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax. Yabancı ve daha küçük oyuncular ise hükümetin yerel ticari bankalarla ortaklık yapma şartını yerine getirmekte zorlanıyor.

  TerraUSD'nin (UST) çöküşü Kore'yi nasıl etkiledi?

  Diğer ülkelerde olduğu gibi, kripto parası Luna'yı kullanarak dolar üzerindeki sabitlerini korumayı amaçlayan algoritmik bir stabilcoin olan terraUSD'nin (UST) çöküşü, kripto piyasasının volatilitesi hakkında düzenleyiciler için alarmı yükseltti.

  Yerel basında çıkan haberlere göre, Güney Kore'nin finans yetkilileri, tüketicinin korunmasını içeren bir dijital varlık düzenlemesini yürürlüğe koyma adımlarını hızlandıracak. Güney Koreli geliştirici Do Kwon, UST ve Luna'nın arkasındaki organizasyon olan Singapur merkezli Terraform Labs'ın kurucusudur.

  Güney Kore kripto marketleri, değeri neredeyse sıfıra düşen Luna'yı ya askıya almak ya da uyarmak için harekete geçti. Luna'yı listeden çıkarmayı planlayan Bithumb, Coinranking'e göre şu anda madalyonun yedinci en büyük işlem hacmine sahip.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Türkiye'den X'e (Twitter) Yeni Yaptırımlar Geliyor: Temsilci Atamama Sorunu Büyüyor

  Türkiye'de, günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya platformların temsilci ataması zorunlu. X, yükümlülüğü yerine getirmediği için cezalara maruz kalabilir.

  Google, Kripto Para Reklam Yasağını Tamamen Kaldırdı: İşte Detaylar!

  Google, güvenlik endişeleri sonrası kripto para reklam yasağını kaldırdı. Yeni şartlar Bitcoin ETF onayı alan şirketleri kapsıyor, Bitcoin fiyatları yükseldi.

  Netflix Oyunları Reklamlı ve Paralı Olabilir: İşte Detaylar!

  Netflix, GTA gibi büyük ilgi gören oyunları şu anda abonelerine maliyet eklemeksizin sağlıyor. Fakat bu politikanın revize edilmesi söz konusu olabilir.

  Güney Kore'li Robot, Guiness Rekorlar Kitabı’na Girdi: 100 Metreyi Tam 19.87 Saniyede Koştu!

  Güney Kore'nin KAIST laboratuvarı tarafından geliştirilen dört ayaklı robot HOUND, 100 metreyi 19.87 saniyede koşarak dünyanın en hızlı robotu oldu.

  Güney Kore'nin Kripto Para Destekçisi Başkanına Tepkiler Büyüyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et