R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!

  Inouye Teleskobu sayesinde çekilen Güneşin'in Portresi hayranlık uyandırdı. Şu ana kadar çekilen en net ve detaylı Güneş fotoğrafı 18 kilometre çözünürlüğü ile tarihe geçen fotoğraflardan biri oldu.

  writech
  writech R10 Editörü
  08.09.2022 11:45 3118 2 dk okuma süresi
  En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!
  Son Düzenleme:

  Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, açılışından bu yana geçen bir yılı kutlamak için Inouye Güneş Teleskobu'ndan yeni görüntüler yayınladı. Bunlar, koronanın altında bulunan yıldızın atmosferinin bir katmanı olan Güneş'in kromosferinin teleskop tarafından yakalanan ilk yakın çekim görüntüleridir.

  Büyüleyici görüntüler, 18 kilometrelik bir çözünürlükte yakalanan Güneş'in yüzeyini inanılmaz ayrıntılarla gösteriyor.

  Dünyanın en büyük güneş teleskopundan yeni görüntüler

  Güneş

  Görüntüler, Güneş'in kromosferinin ateşli yüzeyini etkileyici ayrıntılarla gözler önüne seriyor. Ulusal Bilim Vakfı tarafından yayınlanan görüntülerin her biri yaklaşık 82.500 kilometre (51.260 mil) genişliğindedir. Yani bunlar Güneş'in toplam çapının yüzde onundan daha azını gösterir.

  Aşağıdaki görüntü, Güneş atmosferinin en alt tabakası olan fotosferin hemen altında, Güneş'in konvektif bölgesindeki plazmanın konveksiyon akımlarının sonucu olan güneş granüllerini göstermektedir. Görüntüdeki her bir granül yaklaşık 1.600 kilometre (994 mil) genişliğindedir. Görüntü ayrıca, bu granüllerin ne kadar büyük olduğunu göstermek için ölçeklendirmek için Dünya'nın kaplanmış bir resmini de içerir.

  Güneş

  Inouye Güneş Teleskobu, Güneş'e her zamankinden daha ayrıntılı bakmamızı sağladı. NSF Direktörü Sethuraman Panchanathan, "NSF'nin Inouye Güneş Teleskobu, güneşimizi keşfetme ve anlama şeklimizi sonsuza dek değiştirecektir ve bu teleskop dünyanın en güçlü güneş teleskopudur" dedi. "İçgörüleri, ulusumuzun ve gezegenin güneş fırtınaları gibi olayları nasıl tahmin edeceğini ve hazırlayacağını değiştirecek."

  Gerçekten de şu anda Güneş'in 11 yıllık olağan döngüsünün en aktif kısmındayız ve uzmanlar, artan teknoloji ve internete bağımlı dünyamızda güneş fırtınalarının büyük kesintilere neden olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. ESA'nın Solar Orbiter'ı olan Inouye ve NASA'nın Parker Solar Probe'u gibi projelerin güneş sistemimizin merkezine yeni bir ışık tutması için tarihi bir gelişme.

  Orijinal fotoğraf boyutunu görmek için buraya tıklayın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  YouTube Reklam Engelleyicileri Kullananlar Artık Videoları İzleyemeyecek!

  YouTube, reklam engelleyici kullanan kullanıcıları engellemeye başladı. Artık reklam engelleyici ile videolar izlenemeyecek, kullanıcılar içeriğe erişemeyecek.

  Huawei Enjoy 70s Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Huawei Enjoy 70s, Snapdragon 680 işlemci, 6.75 inç HD+ ekran, 6000 mAh batarya ve 50MP kamera ile uygun fiyata amiral gemisi deneyimi sunuyor.

  En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et