R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!

  Inouye Teleskobu sayesinde çekilen Güneşin'in Portresi hayranlık uyandırdı. Şu ana kadar çekilen en net ve detaylı Güneş fotoğrafı 18 kilometre çözünürlüğü ile tarihe geçen fotoğraflardan biri oldu.

  writech
  writech R10 Editörü
  08.09.2022 11:45 3074 2 dk okuma süresi
  En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!
  Son Düzenleme:

  Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, açılışından bu yana geçen bir yılı kutlamak için Inouye Güneş Teleskobu'ndan yeni görüntüler yayınladı. Bunlar, koronanın altında bulunan yıldızın atmosferinin bir katmanı olan Güneş'in kromosferinin teleskop tarafından yakalanan ilk yakın çekim görüntüleridir.

  Büyüleyici görüntüler, 18 kilometrelik bir çözünürlükte yakalanan Güneş'in yüzeyini inanılmaz ayrıntılarla gösteriyor.

  Dünyanın en büyük güneş teleskopundan yeni görüntüler

  Güneş

  Görüntüler, Güneş'in kromosferinin ateşli yüzeyini etkileyici ayrıntılarla gözler önüne seriyor. Ulusal Bilim Vakfı tarafından yayınlanan görüntülerin her biri yaklaşık 82.500 kilometre (51.260 mil) genişliğindedir. Yani bunlar Güneş'in toplam çapının yüzde onundan daha azını gösterir.

  Aşağıdaki görüntü, Güneş atmosferinin en alt tabakası olan fotosferin hemen altında, Güneş'in konvektif bölgesindeki plazmanın konveksiyon akımlarının sonucu olan güneş granüllerini göstermektedir. Görüntüdeki her bir granül yaklaşık 1.600 kilometre (994 mil) genişliğindedir. Görüntü ayrıca, bu granüllerin ne kadar büyük olduğunu göstermek için ölçeklendirmek için Dünya'nın kaplanmış bir resmini de içerir.

  Güneş

  Inouye Güneş Teleskobu, Güneş'e her zamankinden daha ayrıntılı bakmamızı sağladı. NSF Direktörü Sethuraman Panchanathan, "NSF'nin Inouye Güneş Teleskobu, güneşimizi keşfetme ve anlama şeklimizi sonsuza dek değiştirecektir ve bu teleskop dünyanın en güçlü güneş teleskopudur" dedi. "İçgörüleri, ulusumuzun ve gezegenin güneş fırtınaları gibi olayları nasıl tahmin edeceğini ve hazırlayacağını değiştirecek."

  Gerçekten de şu anda Güneş'in 11 yıllık olağan döngüsünün en aktif kısmındayız ve uzmanlar, artan teknoloji ve internete bağımlı dünyamızda güneş fırtınalarının büyük kesintilere neden olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. ESA'nın Solar Orbiter'ı olan Inouye ve NASA'nın Parker Solar Probe'u gibi projelerin güneş sistemimizin merkezine yeni bir ışık tutması için tarihi bir gelişme.

  Orijinal fotoğraf boyutunu görmek için buraya tıklayın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16, Yeni Neural Engine ile Geliyor: Etkileyici Yapay Zeka Performansı Sunacak!

  iPhone 16, A18 ve M4 işlemciler ve gelişmiş Neural Engine ile yapay zeka performansında devrim yaratacak!

  Microsoft, Windows 11 Yüklü Olsa Bile Eski Bilgisayarların Açılmasını Engelleyecek: İşte Detaylar!

  Microsoft, Windows 11 24H2 ile eski bilgisayarların açılmasını engelleyerek teknoloji ve güvenlik standartlarını yükseltiyor.

  Apple’ın En Hızlı Cihazları Belli Oldu: İşte Şaşırtıcı Liste!

  Apple'ın en hızlı cihazları açıklandı. iPad Pro serisi zirvede, iPhone 15 Pro ve Max modelleri ise performansıyla dikkat çekiyor.

  WhatsApp'tan Yenilik: Kilit Ekranından Engelleme Özelliği Geldi!

  WhatsApp, kilit ekranından rahatsız edici mesajları engelleme özelliği sunuyor. Güvenliği artıran bu yeni adım, kullanım kolaylığı sağlıyor.

  En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et