R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  DeFi Platformları Siber Saldırılarda Büyük Kayıp Yaşadı!

  2023 yılının ikinci çeyreğinde, DeFi platformları siber saldırılar ve dolandırıcılık nedeniyle büyük bir darbe alarak toplamda 208 milyon dolarlık kayıp yaşadı. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  29.06.2023 16:41 1268 2 dk okuma süresi
  DeFi Platformları Siber Saldırılarda Büyük Kayıp Yaşadı!
  Son Düzenleme:

  Kripto para dünyası, yüksek getirilerin çekiciliği ile birlikte, siber saldırganların ve dolandırıcıların radarına girmeye başladı. 

  Her yıl yüz milyonlarca dolarlık varlık ya siber saldırılar sonucu kayboluyor ya da sahte projeler aracılığıyla dolandırılıyor. 2023 yılının ikinci çeyreği, bu acı gerçeği tekrar gözler önüne serdi.

  208 Milyon Dolarlık Dev Kayıp

  Yapılan son araştırmalar, yılın ikinci çeyreğinde DeFi platformlarının siber saldırı ve dolandırıcılık sonucunda toplamda 208 milyon dolar kaybettiğini gösteriyor. 

  En büyük darbe, Nisan ayında 105 milyon dolarlık kayıp ile yaşandı. Haziran ayında ise kayıplar 42 milyon dolara geriledi. Ancak bu, yılın ilk çeyreğinde yaşanan 460 milyon dolarlık kaybın gölgesinde kaldı.

  Siber saldırıların sayısı, önceki yıla göre 117 ile 7 kat artış göstermiş. Bu dönemde özellikle Atomic Wallet cüzdanı 35 milyon dolar, Fintoch platformu ise 30 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Sadece bu üç platformun toplam kaybı, genel kaybın yüzde 45'ini oluşturuyor. Platformların sadece 4 milyon dolarlık kısmını geri kazanabildikleri belirtiliyor.

  Kontrat Saldırıları ve İzinsiz Erişimler

  Platformlara yönelik kontrat saldırılarında ise 55 milyon dolar kaybedildi. İzinsiz cüzdan erişimleri sonucunda ise 76 milyon dolarlık bir kayıp yaşandı. 

  Sahte ve dolandırıcılık amaçlı projelerde ise toplam 47 milyon dolar kaybedildi. İlk çeyrekte ise hack ve dolandırıcılık sonucu 320 milyon dolarlık bir kayıp yaşanmıştı. Ancak, ikinci çeyrekte bu tür kayıplarda bir azalma gözlemlendi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Android 15 ile Kablosuz Ses Kalitesi Büyük Ölçüde Artacak!

  Android 15 ile gelen Bluetooth LE Audio ve Dinamik Uzamsal Ses desteği, kablosuz ses kalitesini artırarak sinema salonu gibi bir deneyim yaşamasını sağlayacak.

  Samsung Galaxy Watch 7 Ultra Geliyor: Büyük Tasarım Değişiklikleri Var!

  Samsung Galaxy Watch 7 Ultra, büyük tasarım değişiklikleri ve yeni özelliklerle geliyor. Karemsi tasarım, üçüncü düğme ve gelişmiş sensörler ile dikkat çekiyor.

  iOS 17.5.1 Yayınlandı: En Büyük Sorun Nihayet Çözüldü!

  Apple, iOS 17.5.1 güncellemesiyle silinen fotoğrafların geri dönmesi sorununu çözdü. Güncellemeyle silinen fotoğrafların geri gelmesi sorununu çözebilirsiniz.

  DeFi Platformları Siber Saldırılarda Büyük Kayıp Yaşadı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et