R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple, Blockchain ve NFT İçin Beklenmedik Adımlar Atıyor

  Apple NFT dünyasına mı giriyor? Apple kendi NFT ve blockchain ağını oluşturduğu için rakip uygulamaları kendi uygulama marketinden kaldırıldığı iddia edildi.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  13.04.2022 14:11 2079 2 dk okuma süresi
  Apple, Blockchain ve NFT İçin Beklenmedik Adımlar Atıyor
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz hafta Apple, bir NFT pazar yeri uygulamasını yayından kaldırdı. Apple'ın aniden yasakladığı Sticky isimli uygulamanın, yeniden satılamayan ve ayrıca bir blok zincirinde depolanmayan NFT'ler satarak tüketicileri yanılttığı iddia edildi. 

  Ancak ortaya çıkan son raporlar, Apple’ın kendi NFT ve blockchain ağını geliştirdiği için “rakiplerini elediğini söylüyor”. Apple’ın baskıcı NFT planı ilginç bir soruyu da beraberinde getirdi: Apple NFT dünyasına mı giriyor?

  Apple, NFT Pazarının Tekeli Olacak mı?

  Apple'ın NFT uygulamalarını App Store'dan sebepsiz yere kaldırması pek mantıklı görünmüyor. App Store'dan hizmet geliri alarak bu uygulamalar üzerinden para kazanan teknoloji devi, son hamleyi kullanıcıları dolandırıcılıklardan korumak için attığını söyledi.

  Endüstri kaynaklarından gelen yeni iddialar, Apple’ın NFT pazarında da tekel olmak istediği yönünde. Oyun kategorisi, Apple'a yılda on milyarlarca dolar gelir getiren App Store'daki en popüler sektör ve oyun şirketlerinin NFT'leri benimseme olasılığı artıyor. Ancak mobil oyunlarda uygulama içi ödemeleri askıya almak Apple için büyük bir gelir kaybına yol açabilir. Çünkü şirket, her uygulama içi ödemeden yüzde 30 komisyon alıyor

  Apple aslında NFT ve kripto tabanlı uygulamalara düşmanca davranmıyor. OpenSea ve Rarible gibi NFT pazar yerleri, App Store'da bulunuyor, ancak bu uygulamalar kullanıcıların yalnızca NFT'leri görüntülemesine izin veriyor. 

  Son zamanlarda çoğu yasal NFT girişimi, mobil dünyasında nasıl ilerleyeceklerini tartışıyor ancak Apple’ın net yönergeleri, geliştiricileri App Store kurallarını atlayarak web tabanlı deneyimlere itebilir.

  Apple’ın başvurabileceği bir diğer seçenek ise kendi blockchain platformunu kurarak NFT satışına izin vermesi olabilir. Bu, kullanıcıların App Store'daki NFT platformlarına güvenebilmelerini sağlayabilir. 

  Apple'ın akıllı sözleşmelerin nasıl yazıldığı ve hangilerinin kullanılmasına izin verildiği konusunda herhangi bir talimat vermesi, kripto dünyasında büyük bir değişime işaret edecek ve geliştirici ekosisteminde bol miktarda kargaşaya yol açacaktır. Ancak Apple'ın bu pazarı uzun süre görmezden gelmekte zorlanacağı açık.


   

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Haftaya A101 Marketlere Android TV Box ve Tabletler Geliyor!

  18 Nisan A101 kataloğu, Android TV Box, tabletler ve çok daha fazlasını uygun fiyatlarla sunuyor. Yeni teknolojilere göz atın!

  Haftaya BİM Marketlerde Teknoloji Rüzgarı Esecek: LG ve TCL Markalı Akıllı Televizyonlar Geliyor!

  19 Nisan BİM aktüel kataloğu, TCL ve LG akıllı TV'lerden elektrikli bisikletlere kadar çeşitli teknoloji ürünleri sunuyor.

  Google Chrome Premium Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Google, gizlilik konularına öncelik veren işletmeleri hedefleyerek Chrome Enterprise Premium adında yeni bir Chrome tarayıcı sürümünü piyasaya sürdü.

  WhatsApp'ın Çizim Düzenleyici Aracı Güncellendi: İşte Yeni Tasarımı ve Özellikleri!

  WhatsApp çizim düzenleyici aracı yenilendi! Yeni tasarım daha kullanışlı, 24 renk seçeneği sunuyor ve Android beta kullanıcıları için hazır!

  Apple, Blockchain ve NFT İçin Beklenmedik Adımlar Atıyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et