R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yedekleme Yaparken Tasarruf Sağlamak!

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak isteyen birçok kullanıcı yer alıyor. Bu ipucunda yedeklemede tasarruf yapmanın püf noktalarını açıklayacağız.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  14.10.2022 17:16 1319 3 dk okuma süresi
  Yedekleme Yaparken Tasarruf Sağlamak!
  Son Düzenleme:

  Yedekleme, bulut teknolojilerinden faydalanılarak sunulan bir hizmet. Artık kullanıcılar, depolama alanlarını daha temiz tutmak için yedekleme imkanlarından faydalanıyor. Bu şekilde cihazında yer açıyor. Yedekleme yapmak, her ne kadar güzel bir olay olsa da bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Örneğin depolama alanları hızla doluyor. Bu durumda yapılması gereken şey tasarrufa gitmek olacak.

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak için şunlara dikkat etmek gerekir:

  En uygun boyutlu bulut uygulamasını seçme

  Yedekleme yaparken kullanıcıların en çok dert ettiği durumlar arasında yedeklenecek dosyaların boyutu oluyor. Boyutların yüksek olması sebebiyle bulut depolama alanı, kısa sürede dolma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bununla karşılaşmamak için yapılması gereken, yüksek depolama alanına sahip bir bulut depolama tercihi yapmak.

  Tercih yaparken bulut depolama servisinin güvenilir olup olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Güvenilir kabul edilen bulut depolama servisleri şunlardır:

  • Google Drive
  • Microsoft OneDrive
  • Yandex.Disk
  • Apple iCloud

  Görsel formatı ayarlama

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak için yapılabilecek bir diğer şey, görsel formatını düzenlemek. Bazı görsel formatları çok yer kaplarken bazıları ciddi anlamda tasarruf sağlıyor. Örneğin, PNG olarak yer alan görsellerin JPG formatına çevrilmesi büyük alan tasarrufu anlamına geliyor. JPG, boyut anlamında oldukça verimli bir format. Tabii ki kalite, biraz düşüyor. Ancak bu durum, çok önemli bir detay değilse JPG veya az yer kaplayan bir dosya formatı tercih edilmeli.

  Ek olarak şu bilgiyi de vermek gerekiyor. Bir kullanıcı, yeni fotoğraflar çekiyor veya ekran görüntüleri alıyorsa, kayıt formatını JPG olarak güncellemesi gerekir. Bu, dosyanın daha az yer kaplamasını sağlar. Bu durum, dönüştürme yapmadan dosyanın otomatik bir şekilde JPG olarak oluşmasını sağlar.

  Görsel kalitesini düşürme

  Uygulanabilecek bir diğer yöntem, görsel kalitesinin düşürülmesi olarak ifade ediliyor. Adobe Photoshop gibi daha birçok uygulamada JPG formatında kayıt yaparken kalite ayarlama seçeneği bulunur. Kaliteyi bir miktar düşürmek, dosyanın daha az yer kaplamasını sağlar. Tabii eğer yüksek kalite, sizin için çok önemli değilse bu durumdan faydalanabilirsiniz.

  Görsel boyutunu düşürme

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak için uygulanabilecek bir diğer yol, görselin boyutunu güncellemek. Görsel boyutu, ciddi anlamda yer tasarrufu sağlayan bir durum. Görselin boyutu düştükçe piksel sayısı azalacağından dosyanın kaplayacağı boyutta da düşecektir.

  Dosyaların çözünürlüğü yüksekse çözünürlüğü toplu bir şekilde düşüren araç kullanılmalı. Buna göre en uygun çözünürlük belirlenmeli. Örneğin 4K veya 8K fotoğrafların çözünürlüğü düşürülecekse 1080p veya 720p gayet uygun bir çözünürlük olacaktır. 8K fotoğrafın, 720p fotoğrafa dönüştürülmesi onlarca kat yer tasarrufu anlamına geliyor.

  Bunun yanı sıra eğer mümkünse JPG formatında kayıt yaparken çözünürlük ayarı varsa bu ayar sağlanmalı. Bu durum, ekstra bir çaba sarf etmeden işlemlerin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlar.

  Yedekleme seçeneklerini inceleme

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak isteyen kullanıcının faydalanabileceği bir diğer yöntem, depolama servisindeki ayarları kontrol etmektir. Örneğin Google Fotoğraflaryüklenen fotoğrafların kalitesini bir miktar düşüren bir seçeneğe sahip. Bu, medya içeriğinin daha az yer kaplayacağı anlamına geliyor. Bunun gibi seçenekler, yedekleme yapmak isteyen kullanıcılar için oldukça faydalı.

  Kullanıcılar, aşağıdaki yöntemlerin tamamını uyguladığında tasarruf yaparak depolama alanına daha fazla içerik yükleyebilir:

  • Güvenilir ve yüksek depolama alanına sahip bir bulut depolama hizmeti seçmek
  • JPG gibi az yer kaplayan bir formatı tercih etmek
  • Görsel kalitesini düşük tutmak
  • Görsel çözünürlüğünü düşürmek
  • Yedekleme seçeneklerini en uygun şekilde ayarlamak
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Amazon'da Yapay Zeka Devri: Alışveriş Yaparken Sorularınızı Yapay Zeka Asistanı Cevaplandıracak!

  Amazon, mobil uygulamasında ürün soruları için yapay zeka asistanını test ediyor. Bu özellik, deneyimi geliştirmek ve hızlı bilgi sunmak için tasarlandı.

  Tesla'nın Üretim Tasarrufu Güvenliği Tehlikeye Atıyor: İşte Şaşırtıcı Kanıt

  Tesla, maliyetleri düşürmek adına yeni araçlarında ultrasonik park sensörlerini terk etti. Ancak bu karar, güvenlik açısından ciddi sonuçlar doğurabilecek gibi görünüyor. İşte bu durumu gözler önüne seren bir YouTuber'ın deneyimi.

  Google Chrome RAM Tasarrufu Yapacak!

  Google, uzun yıllardır Chrome web tarayıcısı kullanıcılarının şikayet ettiği o sorunu çözüme kavuşturuyor.

  Yedekleme Yaparken Tasarruf Sağlamak!

  Yedekleme yaparken tasarruf sağlamak, depolama alanları ve telefonun sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Bunu için birkaç hususa dikkat etmek yeterlidir.

  Yedekleme Yaparken Tasarruf Sağlamak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et