R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel Ekonomik Sıkıntılara Daha Fazla Dayanamadı! Şirket Küçülmeye Gidiyor!

  Dünya genelindeki ekonomik sıkıntılar sebebiyle Intel şirketinde büyük bir karar alınacak. İlerideki süreçte kaynakları daha iyi kullanabilmek adına şirket küçülme kararı alıyor. Detaylar haberimizde!

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  14.10.2022 16:43 2919 2 dk okuma süresi
  Intel Ekonomik Sıkıntılara Daha Fazla Dayanamadı! Şirket Küçülmeye Gidiyor!
  Son Düzenleme:

  Pandemide istikrarlı bir şekilde büyüyen teknoloji şirketleri için zor günler devam ediyor. Pandeminin etkilerinin azalmasıyla özellikle bilgisayar satışlarında çok ciddi düşüşler yaşandı. Rakipleriyle rekabet noktasında en çok zorlanan şirketler arasında Intel de yer aldı. Pazar payında istediği kısmı alamayan şirket, işçi çıkarma kararı alacak. Intel şirketine ait son 3 seneye ait yıllık net gelir verilerinin yer aldığı tablo aşağıdadır:

  Intel Yıllara Göre Net Gelir Tablosu 
  2019 yıllık net gelir verileri$21.048 milyarBir önceki yıla göre 0.02% oranında düşüş yaşanmıştır.
  2020 yıllık net gelir verileri$20.899 milyarBir önceki yıla göre 0.71% oranında düşüş yaşanmıştır.
  2021 yıllık net gelir verileri$19.868 milyarBir önceki yıla göre 4.93% oranında düşüş yaşanmıştır.

  Intel işten çıkarmaya gidiyor

  Pat Gelsinger tarafından yapılan açıklamalar kapsamında yeniden yapılanma sinyalleri verilmişti. Yeniden yapılanma planlanmasında ise binlerce kişi işini kaybedecek. İleriki süreçte kaynakların daha verimli tasarruf edilebilmesi adına böyle bir karar alınıyor.

  Yeniden yapılanma ile işten çıkarma uygulaması ise daha çok son kullanıcı bölümünde gerçekleşecek. İşten çıkarmalar yapılırken performans göz önünde bulundurulacak. Şirket içinde yer alan bazı bölümlerin ise komple kapatılması bekleniyor. Intel tarafından yapılan açıklamaya göre Optan bölümü kapatılacak olan ilk bölümü olacak.

  Şirket 2016 senesinde de benzer bir yeniden yapılanmaya gitmişti. 2016 senesinde 12.000 kişinin işine yine ekonomik sıkıntılar sebebiyle son verilmişti. 2022 verilerine göre şirketin yaklaşık olarak 133.700 çalışanı mevcut. İşten çıkarmalar kapsamında 10.000 kişinin üzerinde çalışanın işine son verilmesi tahmin ediliyor. Kısa süre içerisinde Intel tarafından yeni bir açıklama yapılacak.

  Intel şirketi

  Intel, Amerika Birleşik Devletleri menşeli bir teknoloji şirketi olarak piyasada yer almaktadır. Gelir göz önünde bulundurulduğu takdirde dünyanın en büyük yarı iletken yonga üreticisi olmayı başarmıştır. Birçok bilgisayarda yer alan işlemciler Intel tarafından üretilmektedir. X86 serisi mikro işlemcilerin mucidi Intel şirketi olmuştur. Toplam gelire göre en büyük Amerika Birleşik Devleti şirketleri arasında 46.sıraya oturmuştur. Şirket tarafından üretilen ürünler aşağıda sıralanmıştır:

  • Merkezî işlem birimi
  • Mikroişlemci
  • Grafik işlemci birimi
  • Yongada sistem
  • Anakart chipsetleri
  • Ethernet kartı
  • Modem
  • Cep telefonu
  • Katı hal sürücü
  • Wi-Fi ve Bluetooth chipsetleri
  • Flaş bellek
  • Araç otomasyonu sensörleri
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  BİM Marketlerde Bu Hafta: Aksiyon Kamerası, Katlanabilir Bisiklet ve Dahası!

  7 Haziran BİM aktüel kataloğu belli oldu. BİM, Qoocam 3 aksiyon kamerası, katlanabilir bisiklet ve ProZone Intercom sistemi gibi ürünlerini satışa sunacak!

  Apple, iOS 18 ile Daha Fazla Özelleştirme İmkanı Sunacak!

  iOS 18, iPhone kullanıcılarına daha fazla ana ekran ve simge özelleştirme imkanı sunuyor. Yeni güncelleme, yapay zeka odaklı özelliklerle birlikte geliyor.

  GTA 5, 200 Milyondan Fazla Sattı: Tarihin En Çok Satan Oyunları Arasına Girdi!

  Rockstar Games'in GTA 5'i, dünya çapında 200 milyondan fazla satış yaparak tarihin en çok satan üçüncü oyunu oldu ve yeni rekorlar kırmaya devam ediyor.

  Intel Ekonomik Sıkıntılara Daha Fazla Dayanamadı! Şirket Küçülmeye Gidiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et