R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WiFi Güçlendirici Ne İşe Yarar?

  Belirli alanlarda yavaş internet sorunu mu yaşıyorsunuz? WiFi güçlendiricilerin internet bağlantınızı iyileştirme konusunda size nasıl yardımcı olacaklarını öğrenin.

  Timur Demir Timur Demir 10.04.2022 18:24 358 3 dk okuma süresi
  WiFi Güçlendirici Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Evinizde veya ofisinizde yavaş internet problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz. İnternetin yavaş olması WiFi bağlantınızın belirli ölü noktalara erişim sağlayamamasından kaynaklanabilir. Bu problemi çözebilmek için bir WiFi güçlendirici kullanabilirsiniz.

  Kalın duvarlar, betonlar, kalın camlar ve daha fazlası WiFi sinyallerinin hedeflediğiniz noktaya erişmesine engel olabilir. Modemin yerini değiştirmek iyi bir fikir olsa bile bazen böyle bir fırsata sahip olamayabilirsiniz. İşte bu noktada ek WiFi ekipmanlarına başvurmanız gerekebilir.

  WiFi güçlendirici nedir?

  WiFi güçlendirici kablosuz sinyalleri güçlendirirler ve istenilen alana ulaşmasını sağlarlar. Bu sayede WiFi yapılandırmanızın kapsama alanını genişletirler. WiFi güçlendirici kullandığınızda evinizde veya ofisinizde zayıf WiFi sinyalleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

  WiFi güçlendiricileri açısından çok farklı modeller vardır. Modeller tasarımlara, destek aralıklarına, sinyal dağıtma gücüne ve frekans bandı özelliklerine göre değişiklik gösterirler. Önemli olan ihtiyacınız tarzda bir WiFi güçlendirici alarak sinyal dağıtımını daha kolay bir biçimde yapmaktır.

  Tasarım farklılıkları

  WiFi güçlendirici iki farklı tasarımda olabilir. Tasarımlardan ilki bir güç kaynağına takılan ve belirli bir ortamdaki (genelde oda) sinyali iyileştirmek için kullanılan modellere aittir. Diğer yaygın tasarım ise masaya veya rafa konularak antenlerle birden fazla ortama sinyal dağıtabilen modellerdir.

  Sinyal yayma mesafeleri

  Sinyal yayma mesafesi WiFi güçlendiricisi modellerine göre değişiklik gösterir. Kullanılan pek çok standart modem/router 45-90 metreye kadar sinyal desteği sunar. WiFi güçlendiricilerde ise sinyalin erişim mesafesi 90-600 metreye kadar çıkarılabilir.

  Frekans bandı destekleri

  WiFi güçlendiriciler frekans bandı desteklerine tek bantlı ve çift bantlı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tek bantlı güçlendiriciler verileri iletmek için 2.4 GHz veya 5 GHz frekans bandı kullanırlar. Çift bantlı modellerde ise verileri iletmek için her iki frekans bandı değeri de kullanılır.

  WiFi güçlendiricisinin görevi nedir?

  WiFi güçlendirici evinizde veya ofisinizde kablosuz bağlantı sinyalleri kullandığınız zaman işlevini yerine getirebilir. Basit bir şekilde bağlantı sinyalinin menzilini artırırlar. Evinizde veya ofisinizde kablosuz sinyallerin ulaşamamasından dolayı bağlantı problemi yaşıyorsanız işinize yarayabilirler.

  WiFi güçlendiricisinden daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız onu doğru konuma yerleştirmelisiniz. Cihazı mobilyaların arkasına veya sinyali engelleyebilecek cihazların yanına koymamanız gerekir. Bunu yaparsanız WiFi güçlendiricinin sinyal menzilinde azalma olacaktır.

  Bir WiFi güçlendiricinin internet hızınızı yükseltmeyeceğini bilmeniz gerekir. İnternet hızı ideal konumda olan cihazınızda ne ise o olacaktır. WiFi güçlendirici sinyalleri daha güçlü bir şekilde iletebildiğinden internet hızını iyileştirmiş gibi görünürler.

  WiFi güçlendirici nasıl çalışır?

  WiFi güçlendiriciler, kablosuz router veya modem gibi belirli bir erişim noktasına kablosuz olarak bağlanırlar. WiFi güçlendirici erişim noktası tarafından iletilen sinyalleri alıp daha güçlü hale getirerek ekstra işlevsellik sunarlar. Gerektiğinde sinyali daha iyi hale getirebilmek için antenlerle desteklenirler.

  WiFi güçlendiriciden en iyi şekilde yararlanmak için yerleştirildiği yere dikkat etmek gerekir. Sinyali alabilmek için erişim noktasına olabildiğince yakın olmalıdır. Ancak aynı şekilde sorunlu alanları kapsayacak kadar uzağa erişebilir bir noktada yer almalıdır.

  WiFi güçlendiricilerinin kurulumları oldukça basittir. Birçoğunda WPS adı verilen ve WiFi Protected Setup anlamına gelen bir düğme vardır. Router/modem ve WiFi güçlendiricide yer alan WPS butonuna bastığınız zaman cihazlar birbirleriyle eşleştirilirler.

  Bazı markalar ise kurulum işlemini bu kadar kolay hale getirmezler. Ek kurulum adımlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra WiFi güçlendirici etkin hale gelir, sinyali alır ve kapsama alanını genişletmeye başlar.

  WiFi güçlendirici kullandığınız zaman WiFi bağlantısıyla bağlanan cihazları ona bağlamanız gerekir. Bunun için cihazlarınızın WiFi ayarları kısmından WiFi güçlendiricisinin adını bulmalı ve şifreyi girmelisiniz. Şifreyi kurulum sırasında oluşturabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 7 ay önce
   Satın almadan önce kullanıcı deneyimlerini okumakta fayda var, ben Xiaomi kullanıyorum memnunum 👍🏻

  İlgili İçerikler:

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  CPO (Chief Philosophy Officer) Nedir?

  CPO, Silikon Vadisi'ndeki firmaların kullandığı yeni bir pozisyonun kısaltmasıdır. Açılımı, Chief Philosophy Officer veya Baş Felsefe Sorumlusu'dur.

  Xbox 360 Kontrolcüsü Duyuruldu, Üstelik Yeni Nesil Destekliyor!

  Otoritelere göre en iyi kontrolcü olduğu düşünülen Xbox 360 kontrolcüsü, yeniden piyasaya çıkıyor. USB-C bağlantısı ile gelecek olan cihaz, Microsoft lisansını da sahip olacak!

  Oppo A1 Pro Fiyatıyla Birlikte Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

  OPPO A1 Pro, vitrindeki yerini almaya başladı. Özellikle kamerasıyla ön plana çıkan cihazın fiyatı ise özelliklerine göre 254 ile 325 dolar aralığında olacak!

  WiFi Güçlendirici Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et