R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WHQL ve Optional Sürücü

  WHQL nedir? Optional sürücü nedir? WHQL ve optional sürücülerle alakalı sıkça sorulan sorular R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım Ersin Yıldırım 01.04.2022 17:36 264 2 dk okuma süresi
  WHQL ve Optional Sürücü
  Son Düzenleme:

  WHQL sürücü nedir

  WHQL (Windows Hardware Quality Lab) veya Türkçe anlamı ile Windows Donanım Kalite Laboratuvarı tarafından test edilmiş ve onaylanmış sürücülere denir. Bu sürücüler üreticisi tarafından WHQL sertifikası almak için Windows’a gönderilir. Windows bu sürücüleri test eder ve “WHQL imzalı” hale getirir, bu sayede sürücünün Windows işletim sistemi üzerinde kararlı çalışan bir sürücü olduğunu anlarız.

  Optional sürücü nedir

  Optional sürücü ise Opsiyonel olarak sunulan, genellikle en son çıkan güncel sürücüdür. Bu sürücü üreticisi tarafından yayınlanır fakat güncelleme kısmında “Önerilen” kısmında değil de “İsteğe Bağlı” sekmesinde görüntülenir. Bunun sebebi WHQL sertifikasının henüz olmayışıdır.

  Sık Sorulan Sorular

  WHQL Sürücü nasıl kurulur?

  AMD Ekran kartı için

  Sürücüyü kurmak için önce üreticinin internet sitesini ziyaret etmelisiniz. Buradaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapın. 

  Sayfanın alt kısmında bulunan tablodan ekran kartınızın modelini seçin ve “Submit” butonuna tıklayın. Bir sonraki sayfada hangi Windows sürümünü kullanıyorsanız üzerine tıklayın. 

  Burada karşınızda “Optional” ve “Recommended” şeklinde iki sonuç göreceksiniz. Ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi Recommended olan sürücünün yanında (WHQL) ibaresi bulunuyor. Kurmak için Download butonuna basmanız yeterli.

  NVIDIA Ekran kartı için

  Buraya tıklayarak üreticinin internet sitesine giriş yapın. “Manuel Sürücü Arama” kısmındaki bölümleri kendi bilgisayarınıza göre seçin ve “Arama Başlat” butonuna tıklayın.

  Arama tamamlandıktan sonra karşınıza “Sürücü Sonuçları” gelecektir. Buradan kurmak istediğiniz sürücüyü “İndirmeyi Edin” butonuna basarak indirebilirsiniz.

  WHQL olmayan sürücüyü kurabilir miyim?

  Evet. WHQL olmayan sürücüyü kurabilirsiniz, kurulum esnasında WHQL olmadığına dair bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sürücü Windows tarafından test edilmediği için öngörülemeyen hatalar ve sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

  Ekran kartıma gelen sürücüleri hemen kurmalı mıyım?

  Ekran kartı üreticileri sıklıkla yeni sürücüler yayınlar. Örneğin yeni bir oyun çıktığında bu oyuna destek vermesi amacı ile oyunun çıkışından birkaç gün önce yeni bir sürücü yayınlanır. Bu sürücü büyük bir ihtimalle Optional, yani opsiyonel olarak çıkar. Bunun sebebi henüz WHQL imzası olmamasından kaynaklanır.

  Geçtiğimiz günlerde AMD ekran kartları için Radeon Software 22.2.3 güncellemesi paylaşıldı. Bu güncelleme ile Elden Ring ve Shadow Warrior 3 adlı iki oyuna destek sağlandı. 

  Eğer bu şekilde destek verilen oyunları oynuyorsanız “Optional” olan sürücüyü kurabilirsiniz, fakat bir hata veya sorun ile karşılaşma oranının WHQL  sürücüye kıyasla biraz daha fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu riski almak istemiyorsanız bu sürücülerin daha sonradan WHQL imzalı olmasını beklemelisiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Motorola Razr 2022 ve X30 Pro'nun Yeni Lansman Tarihi Belli Oldu!

  Motorola'nın beklenmedik şekilde ertelenen cihaz tanıtım lansmanının yeni tarihi açıklandı. İşte Motorola'nın "Razr 2022" ve"X30 Pro" modelleri için tanıtım etkinliği tarihi ve özellikleri!

  Realme 9i 5G'nin Tasarımı ve Lansman Tarihi Açıklandı

  Realme 9i 5G modelinin çıkış tarihine dair resmi açıklama geldi. İşte Realme 9i 5G lansman tarihi, özellikleri ve fiyatı!

  Electronic Arts İki Marvel Oyunu Geliştiriyor Olabilir!

  Electronic Arts'ın iki adet Marvel oyunu geliştiriyor olma ihtimali, oyun severleri heyecanlandırdı. Detaylar haberimizde.

  Apple'a Büyük Zam: iPhone 14 ve Watch Series 8 Fiyatları Ne Kadar Olacak?

  iPhone 14 fiyatları daha çıkmadan zamlanıyor. İşte iPhone 14 teknik özellikleri ve iPhone 14 Türkiye fiyatı. Detaylar haberimizde

  Elif 1032
  WHQL ve Optional Sürücü

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et