R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WHQL ve Optional Sürücü

  WHQL nedir? Optional sürücü nedir? WHQL ve optional sürücülerle alakalı sıkça sorulan sorular R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım Ersin Yıldırım 01.04.2022 17:36 708 2 dk okuma süresi
  WHQL ve Optional Sürücü
  Son Düzenleme:

  WHQL sürücü nedir

  WHQL (Windows Hardware Quality Lab) veya Türkçe anlamı ile Windows Donanım Kalite Laboratuvarı tarafından test edilmiş ve onaylanmış sürücülere denir. Bu sürücüler üreticisi tarafından WHQL sertifikası almak için Windows’a gönderilir. Windows bu sürücüleri test eder ve “WHQL imzalı” hale getirir, bu sayede sürücünün Windows işletim sistemi üzerinde kararlı çalışan bir sürücü olduğunu anlarız.

  Optional sürücü nedir

  Optional sürücü ise Opsiyonel olarak sunulan, genellikle en son çıkan güncel sürücüdür. Bu sürücü üreticisi tarafından yayınlanır fakat güncelleme kısmında “Önerilen” kısmında değil de “İsteğe Bağlı” sekmesinde görüntülenir. Bunun sebebi WHQL sertifikasının henüz olmayışıdır.

  Sık Sorulan Sorular

  WHQL Sürücü nasıl kurulur?

  AMD Ekran kartı için

  Sürücüyü kurmak için önce üreticinin internet sitesini ziyaret etmelisiniz. Buradaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapın. 

  Sayfanın alt kısmında bulunan tablodan ekran kartınızın modelini seçin ve “Submit” butonuna tıklayın. Bir sonraki sayfada hangi Windows sürümünü kullanıyorsanız üzerine tıklayın. 

  Burada karşınızda “Optional” ve “Recommended” şeklinde iki sonuç göreceksiniz. Ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi Recommended olan sürücünün yanında (WHQL) ibaresi bulunuyor. Kurmak için Download butonuna basmanız yeterli.

  NVIDIA Ekran kartı için

  Buraya tıklayarak üreticinin internet sitesine giriş yapın. “Manuel Sürücü Arama” kısmındaki bölümleri kendi bilgisayarınıza göre seçin ve “Arama Başlat” butonuna tıklayın.

  Arama tamamlandıktan sonra karşınıza “Sürücü Sonuçları” gelecektir. Buradan kurmak istediğiniz sürücüyü “İndirmeyi Edin” butonuna basarak indirebilirsiniz.

  WHQL olmayan sürücüyü kurabilir miyim?

  Evet. WHQL olmayan sürücüyü kurabilirsiniz, kurulum esnasında WHQL olmadığına dair bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sürücü Windows tarafından test edilmediği için öngörülemeyen hatalar ve sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

  Ekran kartıma gelen sürücüleri hemen kurmalı mıyım?

  Ekran kartı üreticileri sıklıkla yeni sürücüler yayınlar. Örneğin yeni bir oyun çıktığında bu oyuna destek vermesi amacı ile oyunun çıkışından birkaç gün önce yeni bir sürücü yayınlanır. Bu sürücü büyük bir ihtimalle Optional, yani opsiyonel olarak çıkar. Bunun sebebi henüz WHQL imzası olmamasından kaynaklanır.

  Geçtiğimiz günlerde AMD ekran kartları için Radeon Software 22.2.3 güncellemesi paylaşıldı. Bu güncelleme ile Elden Ring ve Shadow Warrior 3 adlı iki oyuna destek sağlandı. 

  Eğer bu şekilde destek verilen oyunları oynuyorsanız “Optional” olan sürücüyü kurabilirsiniz, fakat bir hata veya sorun ile karşılaşma oranının WHQL  sürücüye kıyasla biraz daha fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu riski almak istemiyorsanız bu sürücülerin daha sonradan WHQL imzalı olmasını beklemelisiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  Marvel’s Spider-Man Miles Morales PC Sürümü Yayınlandı!

  Sony, uzun süredir merakla beklenen Marvel's Spider Man: Miles Morales PC sürümünü yayınladı. İşte Spider Man Miles Morales fiyatı ve sistem gereksinimleri!

  Google Search Console İle Ürünlerinizi Alışveriş Sekmesinde Göstermeye Başlayın!

  Google Search Console, online mağaza sahiplerinin, ürünlerini 'Alışveriş' sekmesinde gösterebilmelerine olanak sağlayacak. Bu önemli özellik, kademeli olarak kullanıma sunulacak.

  WHQL ve Optional Sürücü

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et