R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Açılır?

  WhatsApp iki adımlı doğrulama nasıl aktif ediliyor? Bu başlık altında güvenlik açısından önemli olan iki adımlı doğrulamadan bahsedeceğiz.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  23.01.2023 20:10 1897 3 dk okuma süresi
  WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Açılır?
  Son Düzenleme:

  WhatsApp için pek çok açıktan yararlanan hackerlar, hesaba erişmeye çalışıyor. Bir hesapta iki aşamalı doğrulama bulunmuyor ise o hesabı ele geçirmek kolaylaşır. Bazı durumlarda çift katmanlı doğrulamada da hesabı ele geçirmek mümkün olur. Bunun sebebi, genellikle cihazda yüklü olan casus yazılımdır. Bir kullanıcı, dikkat ettiği takdirde iki aşamalı doğrulama ile hesabını rahatlıkla korur. Eğer iki aşamalı doğrulamayı aktif etmediyseniz büyük tehlike altında olabilirsiniz.

  Dolandırıcılar, kullanıcıların sesli mesajlarına erişiyor

  WhatsApp üyelerini tehlikeye atan yeni bir taktik geliştirildi. Buna göre dolandırıcılar, PIN kodunu kullanarak hesabı ele geçiriyor. Bunun için özellikle gece saatlerinden yararlanıyorlar. Bunun amacı gece saatlerinde bireyin uykulu olması. Eğer kullanıcı, telefonu açmazsa bu durumda tehlike daha da büyüyor.

  Gece saatlerinde WhatsApp uygulamasını başlatan dolandırıcılar, telefon numarasını giriyor. Ardından doğrulama kodu, SMS ile kurbanın telefonuna geliyor. Bir süre sonra sesli mesaj yoluyla doğrulama kodu gönderiliyor. Eğer telefon açılmaz ise mesaj, operatörün sesli mesaj kutusuna aktarılıyor. Bunun amacı mesaja sonradan da erişebilmek.

  Dolandırıcılar, sabit hat ile operatörün telesekreter servisine ulaşıyor. Buradan sesli mesaj kutusuna girmeye çalışıyor. Bu kutuya girmenin yolu PIN kodunu bilmek. PIN kodu ile beraber sesli mesaj kutusuna erişilmekte. Eğer PIN kodu varsayılan ise yani değiştirilmediyse bu kodu çözmek kolay oluyor.

  Sesli mesaj kutusuna girmeyi başaran dolandırıcılar, ardından WhatsApp hesabına erişim kazanıyor. WhatsApp uygulamasında diğer kullanıcılara mesajlar atılıyor. Bu mesajlar genellikle kullanıcıdan para talep etme şeklinde gerçekleşiyor. Yapılması gereken işlemlerden birisi PIN kodunu güçlü tutmak. Bir diğeri de WhatsApp uygulamasında iki aşamalı doğrulamayı aktif etmek.

  İki adımlı doğrulama nedir?

  İki adımlı doğrulama, hesaba giriş yaparken görünen ekstra güvenlik katmanı. WhatsApp’ta bu özelliği aktif ederken PIN giriliyor. Bu PIN’in amacı, uygulamaya girerken aralıklarla doğrulama yapmak. 6 haneli PIN olduğu için PIN sorulduğunda hızlı giriş yapılabiliyor. Yeni bir cihazdan giriş yapıldığında da PIN kodu isteniyor.

  Çift aşamalı doğrulamanın avantajları

  İki aşamalı doğrulamanın birçok avantajı bulunuyor. WhatsApp iki adımlı doğrulama işleminin nasıl yapıldığından söz etmeden önce bunları açıklayalım. Bu hizmetin sunduğu ayrıcalıklardan birisi yetkisiz girişleri engelliyor olması. Örneğin farklı cihazdan giriş yapan saldırgan, iki aşamalı doğrulama sayesinde hesaba erişemez.

  Bu özelliğin sunduğu bir diğer fayda kişisel bilgilerin korunmasını sağlamak. İki aşamalı doğrulama sayesinde dolandırıcılar, hesaba erişim sağlayamıyor. Bu sayede hesap bilgileri de güvende oluyor.

  Bir diğer avantaj arkadaşlarınız ile sorun yaşamamanız. Dolandırıcıların WhatsApp uygulamasındaki sohbetlere neler yazacağı belli olmaz. Para da talep edebilir daha farklı şeyler de isteyebilir. Bu durum, anlamaz iseniz arkadaşlarınız ile olan ilişkiyi de etkileyebilir. İki aşamalı doğrulama, bu anlamda da oldukça yararlı.

  WhatsApp için iki adımlı doğrulamayı aktif etme

  WhatsApp uygulamasında iki aşamalı doğrulama yöntemini aktif etmek isteyen biri şunları yapmalı:

  1. WhatsApp uygulamasına girmeli.
  2. Ayarlar ekranına ulaşmalı.
  3. Hesap -> İki Adımlı Doğrulama” bölümüne girmeli.
  4. Bu bölümde alt kısımda “Etkinleştir” butonu yer alıyor. Bu düğmeye basılmalı.
  5. Ardından 6 haneli PIN girilmeli. Sonrasında doğrulama amaçlı tekrar girilmeli.
  6. Bir sonraki aşamada e-posta adresi yazılmalı. E-posta adresi doğrulanmalı. Bu seçeneğin kullanıcının tercihine bağlı olduğunu belirtelim.
  7. İşlem tamam, artık hesabınızda 6 haneli PIN mevcut.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp Yenilikleri Devam Ediyor: Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Paylaşımı Kolaylaşacak!

  WhatsApp artık fotoğraf ve video paylaşımlarınızı varsayılan olarak yüksek kalitede yapmanıza olanak tanıyor.

  WhatsApp, Durum Güncelleme Arayüzünü Değiştiriyor: İşte Yeni Görünümü!

  WhatsApp, durum güncellemeleri için yeni bir arayüz sunuyor. Kullanıcılar, artık önizlemelerle daha hızlı etkileşimde bulunabilecek.

  WhatsApp'tan Yenilik: Kilit Ekranından Engelleme Özelliği Geldi!

  WhatsApp, kilit ekranından rahatsız edici mesajları engelleme özelliği sunuyor. Güvenliği artıran bu yeni adım, kullanım kolaylığı sağlıyor.

  WhatsApp Yenileniyor: Topluluk Kanallarındaki Duyurular Yanıtlanabilecek!

  WhatsApp'ta topluluk duyurularına yanıt verme özelliği, etkileşimi artırarak iletişimi daha dinamik hale getiriyor.

  WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Açılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et