R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Video Montaj Nasıl Yapılır?

  Montaj nedir? Video montajı nasıl yapılır? Video montajı yapmak için gerekenler nelerdir? Tüm detaylar R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım
  Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 1191 3 dk okuma süresi
  Video Montaj Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Video montaj hareketli bir görüntünün yeniden düzenlenmesi işlemine denilmektedir. Video kurgusu çeşitli yazılımlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Hem bilgisayar hem de mobil üzerinden videoların montajını gerçekleştirebilmek mümkündür.

  Bilgisayarda Video Montaj Nasıl Yapılır?

  Bilgisayar kullanarak video montajı yapmak isteyenler için çok sayıda montaj programı alternatifi mevcuttur. Farklı ara yüzlere sahip olan bu yazılımlar aracılığıyla gerek amatör gerek profesyonel ihtiyaçlara yanıt verebilirsiniz.

  Profesyonel ihtiyaçlar için geliştirilen yazılımlar çoğunlukla ücretli montaj programları olurken daha basit ihtiyaçlara yönelik ücretsiz video montaj programı seçenekleri de mevcuttur.

  Ücretli Video Düzenleme Programları

  Lisanslı montaj programları profesyonel montajcıların da tercih ettiği gelişmiş yazılımlardır. Bu programlar aracılığıyla gerek sosyal medya için amatör videolar gerekse de televizyon ya da dijital platformlarda yayınlanabilecek düzeyde profesyonel videolar düzenleyebilirsiniz. Ücretli ve profesyonel video montaj programlarına daha yakından bakalım.

  Edius

  Edius gerek ülkemizde gerekse de tüm dünyada televizyon kanallarının en çok tercih ettiği video düzenleme yazılımları arasındadır. Hemen hemen tüm kayıt formatlarını destekleyen yazılım 4k ve 8k video montajını da imkan sunmaktadır.

  GrassValley firmasının bir ürünü olan Edius kullanıcılarına 30 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır.

  Adobe Premier Pro

  Adobe Premier Pro yazılımı videoları kesip kırpmaya, animasyon ve video efektleri eklemeye imkân sunar. Program sayesinde ses montajı ve ses efekti eklemek de mümkündür. Yazılım ayrıca renk düzenlemesi, alt yazı ekleme gibi ihtiyaç duyabileceğiniz birçok fonksiyonu da içinde barındırır.

  Final Cut Pro

  Final Cut, Apple’a ait olan profesyonel bir video düzenleme aracıdır. 4k video düzenlemelerinde yüksek performans göstermesiyle ön plana çıkmaktadır. Esnek ve kullanışlı medya yönetim araçlarını içinde barındırır. Kurgu esnasında zaman kaybetmenizi önlemeye yönelik gelişmiş özelliklerle donatılmıştır.

  Sony Vegas Pro

  Sony Vegas 8K video düzenlemeye de olanak sağlayan gelişmiş bir video düzenleme aracıdır. HDR renk desteği de sunan yazılım hareket sabitleme, otomatik renk dengesi kontrolü gibi birçok gelişmiş özelliği beraberinde sunar. Yazılımın çıkış amacının ses düzenleme olması ve ardından video düzenleme programına dönüşmesi videonun ses düzenlemelerinde de en iyi alternatiflerden biri olmasını sağlamaktadır.

  Ücretsiz Video Düzenleme Programları

  Premium video montaj programlarının lisans ücretlerini yüksek bulanlar için ücretsiz alternatifler de mevcuttur. Ücretsiz yazılımlarda yapılabilecekler profesyonel çözümlere oranla oldukça kısıtlı olsa da özellikle amatör ihtiyaçlar için yeterli gelebilmektedir.

  iMovie

  iMovie, macOS ve iOS kullanıcıları için geliştirilmiş bir yazılımdır. 4K çözünürlüğündeki videoları da editlemeye olanak sağlamaktadır. Oldukça kolay bir ara yüze sahiptir, dolayısıyla kullanımı oldukça kolaydır. iMovie sayesinde videolarını kısaltabilir, düzenleyebilir, geçişler ve efektler ekleyebilir hatta ses ayarları dahi yapabilirsiniz.

  Shotcut

  Shotcut hem Windows hem Linux hem de macOS kullanıcılarının yükleyebileceği ücretsiz video montaj programları arasındadır. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve basit bir arayüze sahiptir. Video kesme, kırpma, videoya yazı, müzik ya da fotoğraf ekleme gibi temel işlemleri kolayca gerçekleştirebilmenizi sağlar.

  Openshot

  Openshot Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerinde kullanılabilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir video editleme programıdır. Temel video düzenleme araçlarını sunan yazılım amatör kullanıcılara yöneliktir ve oldukça kolay bir kullanım sunmaktadır. Küçük ölçekli projeleriniz için tercih edebileceğiniz bir yazılımdır.

  Olive Video Editor

  Olive video editör açık kaynak kodlu ücretsiz bir video düzenleme yazılımıdır. Temel video düzenleme araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunmaktadır. 4 yıllık bir geçmişi bulunan editörün 2. Sürümü henüz resmi olarak yayınlanmamıştır.

  Cep Telefonundan Video Montaj Nasıl Yapılır?

  Android ya da iOS tabanlı cep telefonunuzdan video montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için basit arayüzleri bulunan, kullanıcı dostu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar aracılığıyla videolarını kesebilir, müzik ya da yazı ekleyebilir, kurgu yapabilir ve çeşitli efektler kullanabilirsiniz.

  Cep telefonundan video editlemek için kullanabileceğiniz popüler programlar şunlardır;

  • Adobe Premiere Rush
  • Filmora GO
  • Splice
  • VN Video Editör
  • VivaCut
  • Motion Ninja
  • iMovie
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  League of Legends Fps Drop Sorunu Nasıl Çözülür?

  League of Legends'da yaşanan Fps düşüşü sorununu nasıl çözebilirsiniz?

  Hashtag Nedir? İyi Bir Hashtag Nasıl Oluşturulur?

  Hashtag kelimesi, günümüzde sosyal medya platformlarında yoğun olarak kullanılan bir terimdir.

  Rancher Nedir? Nasıl Çalışır? Kubernetes Cluster Kurulumu

  Rancher Labs, Cupertino, Kaliforniya merkezli bir açık kaynak yazılım şirketidir. Şirket, Kubernetes'i ölçeklendirmede yardımcı olmaktadır. Rancher Labs, 2014 yılında kurulmuş olup 30.000 aktif takıma sahiptir.

  Twitter Blue Kullanıcılarına Müthiş Yenilik: Artık 8GB Video Yükleme Kapasitesi Olacak!

  Twitter Blue abonelerine müjde geldi. Karakter sınırının 10 bine çıkarılmasının ardından video yükleme kapasitesi de 2 saate yani 8GB'a kadar uzatıldı.

  Video Montaj Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et