R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter isim değiştirme işlemi nasıl yapılır?

  Bir sosyal medya platformu olan Twitter’da, her kullanıcının bir kullanıcı adı vardır. Bu kullanıcı adları “@” simgesi ile başlar. Bu kullanıcı ismini değiştirmek ise oldukça kolaydır.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  13.09.2022 16:17 2285 6 dk okuma süresi
  Twitter isim değiştirme işlemi nasıl yapılır?
  Son Düzenleme:

  Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri Twitter’dır. Günlük 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile insanlara hizmet etmektedir. Ülkemiz dahil, bütün dünyada milyonlar tarafından her gün aktif olarak kullanılmaktadır. Mizah, eğlence, ekonomi, siyaset, teknoloji, bilim ve sanat gibi birçok alanda kullanılır. 

  Twitter, genellikle toplumsal olaylarda farkındalık yaratabilmek için kullanılır. Sesini kamuoyuna duyurmak isteyen insanların diğer insanlarla iletişime geçme platformu olarak bilinir. Bu özelliği ile rakiplerinden kolaylıkla ayrılır. Sadece eğlence ve mizah amaçlı kullanılan bir sosyal medya platformu değildir. Twitter, dünyanın her yerinde kullanılan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bununla beraber, bazı ülkelerde diğerlerine göre çok daha fazla insan tarafından kullanılır. Twitter’ın en çok kullanıldığı 10 ülke aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  SıralamaÜlkeKullanıcı Sayısı
  1ABD76.9 milyon
  2JAPONYA59.9 milyon
  3HİNDİSTAN23.6 milyon
  4BREZİLYA19 milyon
  5ENDONEZYA18.5 milyon
  6İNGİLTERE18.5 milyon
  7TÜRKİYE16.1 milyon
  8SUUDİ ARABİSTAN14.1 milyon
  9MEKSİKA13.9 milyon
  10TAYLAND11.5 milyon

  Twitter kullanıcıları, bu sosyal medya platformunu kullanım amaçlarına göre birbirlerinden ayrılırlar. Bazı kullanıcılar, gündemi takip etmek amacıyla Twitter kullanırlar. Bu kullanıcılar, diğer kullanıcıların paylaşmış olduğu paylaşımları görebilmek için Twitter kullanırlar. Bazı kullanıcılar ise çok fazla takipçiye sahip olup farklı kesimlere hitap etmek için kullanırlar. Takipçi sayısını arttırmak istemeyen kullanıcılar için kullanıcı isimleri çok önemli değildir. Fakat takipçi sayısını arttırıp fenomen olmak isteyenler için kullanıcı isimleri çok önemlidir. Bu isimlerin sık sık değişmesi markalaşmayı daha zor hale getirir. Aynı zamanda akılda kalıcı isimlerin konulması çok daha mantıklı olacaktır. 

  Farklı sebeplerle kullanıcılar, daha önce seçmiş oldukları ismi değiştirmek isterler. Kullanıcı ismini değiştirmek isteyen kullanıcıların takip etmesi gereken bir takım adımlar bulunmaktadır. Oldukça kolay olan bu işlem için takip edilmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar takip edildiği takdirde çok hızlı bir şekilde kullanıcı ismi değiştirilir.  

  Twitter kullanıcı ismi nasıl değiştirilir?

  Twitter üzerinden kullanıcı isimlerinin değiştirilmesi mümkündür. Kullanıcılar hem bilgisayarlar yardımı ile hem de mobil cihazları ile Twitter’a erişebilirler. Kullanıcı isim değişiklikleri yine hem PC hem de mobil üzerinden gerçekleştirilir. Bilgisayarlar ve mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen isim değişiklikleri birbirinden farklıdırlar. İşlem sonucunda hesaplarda aynı değişiklikler olur. Fakat izlenmesi gereken adımlar değişiklikler gösterir. Yine de her iki seçenek de oldukça kolaydır. Bu şekilde Twitter kullanıcı ismi değişikliği yapılmasına olanak tanır. 

  Kullanıcı adının değiştirilmesi, halihazırda mevcut olan takipçileri etkilemez. Hesap sahibinin direkt mesajlarını veya daha önce yapmış olduğu yanıtları da değiştirmez. Kullanıcı ismi güncellendiğinde, hesabı takip eden kullanıcılar artık yeni isim ile karşılaşırlar. Kullanıcı ismi değişmiş olan hesabın profiline girildiğinde takipçiler, yeni kullanıcı adını görürler. Kullanıcı adı değiştirilmeden önce takipçilerin konuyla ilgili bilgilendirilmesinde fayda vardır. Böylece yanıtları veya direkt mesajları, yeni kullanıcı adını kullanarak gönderebilme imkanına erişmiş olurlar. Kullanıcı adı değiştirildiğinde eski kullanıcı adı, diğer insanlar tarafından kullanılabilir hale gelir. Bu da kullanıcı adı değişikliği yapmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir husustur. Eski kullanıcı adının marka değeri varsa kullanıcı adı değiştirmeden önce iyice düşünmek gerekir. Farklı İnsanların bu marka değerini kullanarak hesap yönetebileceği hesaba katılmalıdır. Hesabı tanıyan kullanıcıların, eski ismi kullanmaya başlayan Twitter hesabını karıştırabilecekleri düşünülmelidir. Eski ismi kullanmaya başlayan hesabın, markayı zedeleyebileceği de düşünülmesi gereken bir durumdur. 

  Twitter kullanıcı ismi PC üzerinden nasıl değiştirilir?

  Kullanıcı ismini PC üzerinden değiştirmek isteyen kullanıcıların aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir:

  • Kullanıcı ismi ve şifre ile Twitter hesabına giriş yapılır.
  • Giriş yapıldıktan sonra gezinme çubuğundaki Daha Fazla butonuna tıklanır.
  • Ardından Güvenlik ve Gizlilik ögesi seçilir.
  • Burada karşılaşılan ekranda Hesabınız kısmına tıklanması gerekir.
  • Hesap bilgileri olarak görünen butona tıklanması gerekir.
  • Burada Twitter bir doğrulama talebinde bulunur. İsim değişikliği yapmak isteyen kullanıcının hesap sahibi olup olmadığına emin olmak istenir. Bu doğrulama için Twitter hesap şifresini girilmesi gerekir.
  • Daha sonra Hesap Bilgileri kısmında yer alan Kullanıcı Adı alanına gelinir. Burada mevcut kullanıcı adını güncelleme seçeneği bulunmaktadır. Daha önce başka bir kullanıcı tarafından alınmamış olan bir kullanıcı ismi oluşturulur.
  • Son olarak Kaydet butonuna tıklanır. Böylece işlem tamamlanmış olur.

  Twitter kullanıcı ismi mobil üzerinden nasıl değiştirilir?

  Kullanıcı ismini mobil üzerinden değiştirmek isteyen kullanıcıların aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir:

  • Kullanıcı ismi ve şifre ile Twitter hesabına giriş yapılır.
  • Sol üst köşede yer alan  Profil resmine dokunulması gerekir.
  • Burada karşılaşılan ekranda Ayarlar ve Gizlilik seçeneğinin seçilmesi gerekir.
  • Buradan ilk önce Hesabım, daha sonra Hesap Bilgileri adımlarının izlenmesi gerekir.
  • Sonrasında Kullanıcı Adı bölümü açılır ve buraya yeni kullanıcı adı girilir. Daha önce alınmamış bir kullanıcı adının seçilmesi gerekmektedir. 
  • Son olarak Bitti butonuna tıklanır. Böylece işlem tamamlanmış olur.

  Yukarıdaki adımlar farklı mobil cihazlarda aynı şekilde takip edilir. Küçük arayüz farklılıkları olsa da, her mobil cihazda bu adımlar işe yarayacaktır. Hem iOS hem de Android işletim sisteminde yukarıdaki adımlar izlenerek Twitter kullanıcı ismi değiştirilir. 

  Twitter kullanıcı isimleri en fazla ne kadar uzun olabilir?

  Twitter kullanıcı isimlerinde uzunluk sınırlaması bulunan bir sosyal medya platformudur. Twitter hesaplarının sahipleri kullanıcı adı seçerken bazı kurallara uymak zorundadırlar. Kullanıcı isimleri en az 5, En fazla 15 karakter uzunluğunda olmalıdır. 

  Aynı zamanda, kullanıcı isimlerinde boşluk kullanılmasına izin verilmez. Kullanıcı ismi karakterleri harf, rakam ya da alt çizgi (_) karakterleri arasından seçilirler. Hesapların görünen isimleri ise en fazla 50 karakter uzunluğunda olacak şekilde ayarlanırlar.

  Twitter’da isim değişikliklerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Twitter kullanıcı isimleri, hesapların kimliği gibi düşünülmelidir. Yani bir hesabı takip eden takipçilerin o hesabı tanıması için gerekli olan kimlik bilgisidir. Twitter isim değişikliklerinin sık sık yapılması, takipçilerin hesabı tanıyamaması riskini doğurur. Direkt mesajlarda veya bahsetmelerde kullanıcı isimleri görülür. Kullanıcı isimlerinin sık değiştirilmesi ise direkt mesajlarda veya bahsetmelerde hesabın tanımamasına neden olur.

  Kullanıcı ismi değiştirilmek istenen hesabın herhangi bir marka değeri varsa çok daha dikkat edilmesi gerekir. Çünkü isim değişikliği yapıldıktan sonra eski isim, diğer kullanıcılar tarafından alınabilir hale gelir. Belirli bir takipçi sayısına ulaşmış hesapların isim değişikliği yapmaması tavsiye edilir. Çünkü sahip oldukları isim diğer kullanıcılar tarafından bilinir ve tanınır hale gelmiştir. Bu da hesap güvenilirliğini ve marka değerini olumlu yönde etkiler. Bu ismi farklı bir hesap kullanırsa sayfanın itibarı olumsuz yönde etkilenecektir.

  İsim değişikliği yapıldıktan sonra eski ismin geri alınması oldukça zordur. Bu yüzden isim değiştirmek isteyen kullanıcılar iyice düşünmelidirler. Twitter sosyal medya platformu, çok sık isim değişikliklerine izin vermez. Twitter izin verse dahi, eski isim farklı bir kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmışsa geri alınamaz.

  İsim değiştirme işlemi yapılmadan önce kontrol edilmesi gereken bir unsur daha vardır. Yeni alınmak istenen ismin halihazırda kullanılmayan bir kullanıcı adı olduğu kontrol edilir. Arama çubuğuna yeni alınmak istenen isim yazılır. Bu şekilde böyle bir hesabın var olup olmadığı kontrol edilir. Eğer alınmak istenen isim daha önce alınmışsa isim değişikliği mümkün olmayacaktır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter'da (X) Beğeniler Gizlenebilecek: İşte Detaylar!

  Elon Musk, X platformunda (Twitter) herkese açık beğenilerin gizleneceğini duyurdu. Bu değişiklik, kullanıcıların özgürce etkileşimde bulunmasını hedefliyor.

  Twitter Resmen ‘X.com’ Oldu!

  Twitter artık resmen X.com olarak değiştirildi. Elon Musk'ın açıklamasıyla tüm çekirdek sistemler, X.com alan adı altında birleşti ve yeni özellikler eklendi.

  Türkiye'den X'e (Twitter) Yeni Yaptırımlar Geliyor: Temsilci Atamama Sorunu Büyüyor

  Türkiye'de, günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya platformların temsilci ataması zorunlu. X, yükümlülüğü yerine getirmediği için cezalara maruz kalabilir.

  X (Twitter)’ten Şaşırtan Karar: Yeni Kullanıcılar, Ücret Ödeyecek!

  X platformu, yeni kullanıcılar için ücretli dönem başlatıyor. Elon Musk, bot sorununa çözüm olarak ücret alınmasını önerdi.

  Twitter isim değiştirme işlemi nasıl yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et