R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tanıtım Yazısı Ne İşe Yarar?

  Tanıtım yazısı markanızı sitenizi tanıtmak amacıyla hazırlanan ve farklı platformlarda yayınlanan içeriklerdir. Tanıtım yazısının etkili olabilmesi için belirli detaylar vardır.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  10.04.2022 17:57 905 3 dk okuma süresi
  Tanıtım Yazısı Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Tanıtım yazısı size ait olan bir sitenin başka bir sitede tanıtılmasına yönelik hazırlanmış içeriklerdir. Bu içeriklerde temel hedef genel olarak reklam yapmaktır. Ayrıca tanıtım yazılarına belirli anahtar kelimelerle ilişkilendirilmiş linkler dahil edilir. Böylece sitenin SEO açısından değer kazanması sağlanır.

  Tanıtım yazısının belirli amaçları vardır. Sitenize kaliteli trafik çekmek, aktif olduğunuz alanda kendinizi uzman olarak gösterebilmek, otorite oluşturmak ve markanızın reklamını yapmak en bilinen hedeflerdir. Bu nedenle tanıtım yazısı yazılırken hedeflerin net olarak belirlenmesi çok önemlidir.

  Tanıtım yazısı nedir?

  Tanıtım yazısı birbirinden farklı hedefler için hazırlanmış olan içeriklerdir. Markanız varsa tanıtım yazısı yayınlatarak markanızın bilinirliğini yükseltebilirsiniz. Sitenize trafik çekmek için tanıtım yazılarını kullanabilirsiniz. Sitenizin link kalitesini yükseltmek için tanıtım yazısı yayınlatabilirsiniz.

  Tanıtım yazısının siteniz için olumlu veya olumsuz pek çok etkisi olabilir. Tanıtım yazısı yayınlattığınız zaman olumlu etkilerle karşılaşmak istiyorsanız aşağıdakiler dahil olmak üzere pek çok farklı durumu göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Tanıtım yazısı yayınlatacağınız sitenin teknik durumunu iyi incelemelisiniz. SEO değerleri açısından kötü durumda olan bir siteden tanıtım yazısı almamalısınız.
  • Tanıtım yazısı yayınlatacağınız sitenin trafik değerlerini öğrenmelisiniz. SEO değerlerine ek olarak trafik kaynağı oluşturmaya çalışabilirsiniz.
  • Sadece link elde etmek amacıyla oluşturulmuş olan tanıtım yazıları hazırlamamalısınız. Arama motorları bu tür içerikleri spam olarak işaretleyip değerinizi düşürebilirler.
  • Tanıtım yazısı alacağınız sitenin otoriter olmasına dikkat etmelisiniz. Henüz yeni açılmış ve çok az trafik değerine sahip olan sitelerden tanıtım yazısı almamaya özen göstermelisiniz.
  • Birden fazla siteden tanıtım yazısı yayınlatacaksanız her birisi için ayrı ayrı içerikler oluşturmalısınız. Tanıtım yazılarının kopya içerik olarak nitelendirilmemesi gerekir.
  • Tanıtım yazılarında anahtar kelime doldurma yapmamalı ve link çıkışlarını sadece anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirmemelisiniz.

  Tanıtım yazısı nasıl yazılmalı?

  Tanıtım yazısının yayınlanacağı siteye karar verildikten sonra yazının nasıl yazılması gerektiğine karar verilmelidir. Öncelikle sitenin hedef kitlesi iyi bilinmelidir ve onlara hitap edebilecek şekilde bir içerik hazırlanmalıdır. Sonrasında tanıtım yazısı yazarken aşağıdaki kriterlere göz atabilirsiniz:

  • Tanıtım yazısı metninin tamamen özgün olması gerekir. Özgün olmayan tanıtım yazıları yayınlanacak site için olumsuz olduğundan içeriğiniz kabul edilmeyebilir.
  • Tanıtım yazısında ürün veya hizmetler tanıtılacaksa bunları doğru şekilde gerçekleştirmelisiniz. Tanıtılan ürünler veya hizmetler hakkında yeterli bilgi yer almalıdır.
  • Tanıtım yazısı metninin okunabilirliğine dikkat etmeniz gerekir. Sadece SEO değeri kazanabilmek için yazılmış tanıtım yazılarında bile hata olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Tanıtım yazısı olarak kullanılacak içerikte maksimum 3 link çıkışı yapmak idealdir. Bunun üzerinde yapılacak link çıkışları sayfanın veya sitenin spam olarak görülmesine neden olabilir.
  • Tanıtım yazısının uzunluğu tercihlere bağlıdır. Pek çok kişi 150 veya 300 kelimenin yeterli olduğunu düşünür. İçerik yazılırken uzunluğuna dikkat edilmelidir.

  Tanıtım alırken nelere dikkat edilmeli?

  Tanıtım yazılarının büyük bir kısmı link kazanma amacıyla yazılırlar. Kazanılan link çıkış yapılan sitenin SEO değerlerine olumlu yönde veya bazı durumlarda ise olumsuz katkı sağlar. Arama motorundan artı puan almak için yazılan tanıtım yazılarında anahtar kelimelerin kararında kullanılması ve aşırı link çıkış yapılmaması gerekir.

  Tanıtım yazısının yazılış amacı trafik elde etmek ise içeriğin yayınlanacağı sitenin hedef kitlenin tanınması önemlidir. Bazı durumlarda tanıtım yazısı yayınlatmak isteyen kişiler kendi yazdıkları içeriğin yayınlanmasını isterler. Ancak bu yaklaşım trafik alabilmek için uygun değildir.

  Tanıtım yazısının yayınlandığı siteden ne kadar trafik alırsanız sizin için o kadar iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun geçerli olabilmesi için temel kriter tanıtım yazısı alınan sitenin arama motorunun gözünde değerli olmasıdır. Spam olarak görülen sitelerden tanıtım yazısı alınmamalıdır.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 3 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Faydalı ve geniş bir içerik olmuş teşekkürler 👏🏻
  • TA***** KA*****
   TA***** KA***** 1 yıl önce
   siz mükemmelsiniz işte r10 a yakışır blog böyle olur! süper!
  • Pislik Mimar
   Pislik Mimar 1 yıl önce
   Tanıtım yazısı yani bakclink* Seo'nun %50'sini oluşturduğunu düşünüyorum

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Dev Bir Adım Attı: Eski OpenAI Ceo’su Sam Altman'ı İşe Aldı!

  Microsoft, yapay zeka alanında dev bir adım atarak eski OpenAI CEO'su Sam Altman'ı ekibine katıyor. Bu strateji, teknoloji dünyasında yeni ufuklar açabilir.

  Gmail'e Yeni Özellik Geldi: Tanıtım E-postalarını Sonlandırmak Çok Kolaylaşacak!

  Gmail'in Android uygulamasına eklenen yeni abonelik iptali özelliği, kullanıcılara tanıtım e-postalarından kolayca kurtulma imkanı sunuyor.

  Netflix ile Anlaşma Tamam: Hades Mobil Versiyonu Yakında Geliyor!

  Netflix, mobil oyun dünyasını zenginleştirmeye devam ediyor. Yakında The Dragon Prince: Xadia, La Casa De Papel, Hades, Braid ve Death’s Door gibi oyunlar platformdaki yerini alacak.

  Binlerce Kişi Beyin Çipi Taktırmak İçin Sırada: Elon Musk'ın Devrim Niteliğindeki Neuralink Projesi Geliyor!

  Elon Musk'ın Neuralink projesiyle geliştirdiği beyin çipi, felçli bireyler için yeni umutlar sunuyor.

  Tanıtım Yazısı Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et