R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  SSD Hızını Test Edebileceğiniz Ücretsiz Araçlar

  SSD hız testi yapmak için kullanabileceğiniz bazı ücretsiz araçlar bulunmaktadır. SSD performans ölçme nasıl yapılır?

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  08.05.2022 15:22 2163 3 dk okuma süresi
  SSD Hızını Test Edebileceğiniz Ücretsiz Araçlar
  Son Düzenleme:

  Bilgisayarınızın içindeki en önemli donanım bileşenlerinden biri kuşkusuz işletim sistemini barındıran depolama aracıdır. Yavaş bir sabit sürücüye Windows yüklü ise, CPU ve bellek gibi diğer bileşenlerin ne kadar güçlü olduğu önemini kaybeder. Çünkü sistem daha yavaş açılır, programları daha yavaş yükler ve çoklu görev sırasında oldukça gecikir.

  Yüksek performanslı sabit sürücülerin ve özellikle SSD'lerin bugünlerde bu kadar popüler olmasının bir nedeni de budur. Windows’un yüklü olduğu gerçek sabit disk veya SSD performansı birkaç faktör tarafından belirlenir. 

  Peki SSD performansını nasıl ölçersiniz, ayar yapılması gerektiğini veya hatta sistemi yavaşlattığını nasıl anlarsınız?

  SSD performans ölçme nasıl yapılır?

  Tüm sistemi test edebilen PCMark veya Passmark gibi birçok ücretli paket var, ancak sizin için sabit sürücülerin ve SSD sürücülerin performansını test etmek için özel olarak tasarlanmış ücretsiz uygulamaları listeledik.

  Tüm araçlar Windows 10 64-bit üzerinde test edilmiştir ve ayrıca Windows 7 ve 8 ile uyumludur.

  1. CrystalDiskMark

  Çok popüler bir depolama kıyaslama aracıdır. Çok yönlüdür ve USB sürücülerden hafıza kartlarına, belleğe, SSD sürücülere ve mekanik sabit sürücülere kadar hemen hemen her şey için iyi sonuçlar üretebilir. 

  CrystalDiskMark

  CrystalDiskMark'ın kullanımı da çok kolaydır, sadece 50MB ile 4GB arasında test boyutunu, test edilecek sürücüyü ve çalıştırılacak geçiş sayısını ayarlayabilir.

  2. ATTO Disk Benchmark

  ATTO Disk Benchmark, birçok donanım inceleme web sitesi tarafından kullanılan popüler bir araçtır ve ayrıca Corsair gibi üreticiler tarafından SSD sürücülerinde hız testleri çalıştırması önerilir. 

  Tüm testler sıralıdır ve 64MB'a kadar 512 bayt blok boyutları kullanılarak okuma ve yazma işlemleri için alınır. 64KB ve 32GB arasında bir test dosyası uzunluğu da mevcuttur.

  3. AS SSD Benchmark

  AS SSD, CrystalDiskMark'a biraz benziyor ve ilk olarak SSD sürücülerini kıyaslamak için tasarlandı. Program sıkıştırılamaz veriler kullanır, bu nedenle bazı SSD'ler, verilerini sıkıştırdıklarında normalden çok daha düşük puanlar gösterir. 

  Sıralı ve 4KB okuma ve yazma puanları, erişim süreleri ve nihai bir genel genel puanla birlikte gösterilecektir. Görünüm menüsünden tercih ederseniz, sonuçlar IOPS olarak değiştirilebilir. 

  Araçlar menüsünde ISO, oyun ve program kopyalamayı simüle eden bir kopyalama karşılaştırması ve ayrıca bir okuma/yazma sıkıştırma karşılaştırması gibi birkaç yararlı ek karşılaştırma ölçütü bulunmaktadır.

  4. Anvil’s Storage Utilities

  Sürücüleri gerçekten hızlandıran bir SSD veya sabit sürücü kıyaslama ve test araçlarının çoğu, Anvil's Storage Utilities'den çok daha kapsamlı değildir. Sıralı ve rastgele işlemleri kullanarak tam bir okuma ve yazma testi gerçekleştirebilmek ile birlikte; yanıt süresi, MB/s cinsinden hız ve ayrıca IOPS dahil olmak üzere tam bir sonuç kümesi görüntüler.

  Anvil’s Storage Utilities

  Toplam birleşik okuma/yazma puanı sarı kutuda gösterilir. Ayrıca 3 ekstra IOPS testi, bir dayanıklılık testi işlevi ve ayarlarda test dosyasında kullanılacak sıkıştırma miktarını değiştirme yeteneği dahildir. 

  5. HD Tune

  HD Tune, en iyi bilinen sabit disk sürücüsü kıyaslama ve tanılama aracıdır ve her teknoloji kullanıcısının USB setinde bulunur. Bir testten sonra, karşılaştırmalı sonuç grafiği minimum, maksimum ve ortalama okuma hızı ile birlikte milisaniye cinsinden ortalama erişim süresini gösterecektir. 

  Siz SSD hız testi için hangi araçları kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  AMD Ryzen 9 9900X Oyun Testine Girdi: İşte Sonuçlar!

  AMD'nin Zen 5 mimarisiyle güçlendirilmiş Ryzen 9 9900X işlemcisi, Avatar: Frontiers of Pandora oyununda 1080p çözünürlükte ortalama 229 FPS performans sergiledi.

  GPT-4o, Ücretsiz Oldu: İşte Detaylar!

  OpenAI, ChatGPT kullanıcılarına ücretsiz olarak GPT-4o modelini sundu. Kullanıcılar, görsel sorular sorma ve grafik analizi gibi yeni özelliklerden yararlanacak.

  Warhammer 40K: Gladius, Ücretsiz Oldu: Steam’den Oynayabilirsiniz!

  Warhammer 40K: Gladius, Steam ve Epic Games Store'da kısa süreliğine ücretsiz! Savaş ve strateji dolu bu oyunu hemen kütüphanenize ekleyebilirsiniz!

  Google Veo Yapay Zeka Modeli Tanıtıldı: Film Yapımcılarının Testine Sunulacak!

  Google, I/O '24 etkinliğinde tanıttığı yeni yapay zeka modeli Veo ile metinden kaliteli videolar oluşturmayı mümkün kılıyor. Yapımcılar, yeni modeli test ediyor.

  SSD Hızını Test Edebileceğiniz Ücretsiz Araçlar

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et